Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Králiček Jojo je príbehom chlapca, ktorý skúša nájsť lepšie hodnoty než je nacizmus (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nacizmus vo filme

Nacizmus vo filme, v obývačke a s časovým odstupom, plným bruchom a dobrým vínečkom vyzerá smiešne. Teta cestovala do NDR na dovolenku s rodinou. Prechádzali hranice do Nemecka z Československa v roku 1970. Rozprávala mi dojmy. "Hochu, nic se nezměnilo, sou to Tí náckové, jako za Reichu!" Niečo na tom bude, kedže v roku 1980 som tie hranice tiež prechádzal, a riadne ma šacovali, hoci som bol len turista chodec s jednou igelitkou. Rodina zažila atmosféru v Protektoráte, nedostatky jedla, hlavne v pohraničí, kedže sme živili rodinu v Reichu, kam spadli, po zabratí Sudet. Sklon, vidieť svet jednoducho, je tu vždy. Nadšenci uniforiem a lágrov, kam umiestnia neprispôsobivých sa vždy nájdu. Možno sa spamätajú, ak budú chcieť viac z politiky, a ocitnú sa tam s nimi. To však bude neskoro. Lokálna diktatúra, ako vidíme, po vojne sa ťažko odstraňuje. Fanatizmus je tu stále. Obdiv Putina, je neskutočný. Vyrobili z neho modlu, čo stretám Rusov, nikto na neho nedá dopustiť alebo mlčí. A fotku s jeho podobizňou hrejú v domácnosti na stene, aby nikto nepovedal, že proti nemu niečo majú. Strata súdnosti a zalepené uši, oči a ústa. Toto je budúcnosť, ak odmietneme život v rozmanitosti, ktorý sa osvedčil, ako výkonnejšia ekonomika.
 

 

Iste, nacizmus vo filme, ešte k tomu v satirickom prevedení je niečo úplne iné, ako žiť v tej dobe a prechádzať si všetkými trápeniami. No ale vidíme to aj teraz, medzi našimi spoluobčanmi. Hoci sa k tomu už verejne nepriznávajú, bohvie o čom sa rozprávajú v kuloároch.
Čo sa týka mojich skúseností z Nemcami, na rôznych miestach po svete som ich postretával hodne. Niekedy som mal pocit, že zo všetkých cestovateľov, stretávam najviac práve Nemcov. Zo stretnutí s týmito ľuďmi nemám pocit, že by v nich driemalo nejaké dedičstvo z 30-tych a 40-tych rokov. Ale jasné, nie je to asi tá správna vzorka. Niektorí naši spoluobčania by týchto ľudí mohli označiť ako liberálnych fašistov, alebo feťákov alebo iné označenia, ktoré teraz letia. V samotnom Nemecku som bol len necelý jeden deň, aj to na futbale a z toho sa nedajú robiť priveľké závery o tamojších ľuďoch.

Čo sa týka tej druhej časti, tie tričká a iné predmety s Putinom, viem ešte ako tak pochopiť u ruského obyvateľstva, ale čo vedie k tomu Slovákov, aby nosili cudzieho prezidenta na tričkách, to je nepochopiteľné. A takí ľudia zvyknú na sociálnych sieťach urážať ostatných, že sú americkí mopslíci. Záhadné je, že som nevidel človeka, ktorý by mal na fotkách americkú vlajku alebo tričko s ich prezidentom.
 

Maroš

asi by sme si mali sadnúť a pokecať, na túto tému.
 

Môžeme

Písal som mail
 

poslal

som telefon
 
Hodnoť

jeden z najlepsich

filmov o druhej svetovej vojne co som v poslednom case videl.. zaujimavy pohlad , vtipne sceny, fakt jedna z top komedii o WW2 ,odporucam kazdemu.
 


Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 4 984
 2. Michal Májek: Maturita po novom 1 057
 3. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 947
 4. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 767
 5. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 640
 6. Soňa Fröhlichová: Aktuálne cestovanie na trase Švajčiarsko – Nemecko – Rakúsko – Slovensko 563
 7. Jozef Orogváni: Ako sme boli babku očkovať 441
 8. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 425
 9. Peter Lukáč: Zbohom, Google! 338
 10. Dominika Kislíková: Potulky po najvýchodnejšom východe Slovenska 322

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Škola s Covidem
 2. Peter Biščo: Slovensko, krásna moja domovina plná zábudlivcov.
 3. Andrej Čatajský: Cash-Flow v dobe kovidovej
 4. Marcel Karvay: 24601
 5. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 6. Lubomir Zahora: Umenie švov
 7. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 8. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 9. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 10. Štefan Vidlár: D O J E M


Už ste čítali?