Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Výživný týždeň IX. - Sloboda si zaslúži hýčkanie a opateru (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Čo je to "Pakt o neútočení"?

Prvé čo mi príde na um je to, že existuje aj opak, teda útočenie. Na rozdiel od vyhlásenia vojny, keď to vyhlásenie znamená koniec mieru, toto by malo znamenať koniec vojny.
Je to naozaj tak? Je to potrebné? Znamená to iba toľko, že tie strany predtým na seba útočili? Alebo "iba" si nevšímali jeden druhého a toto by mala byť akási prevencia?
Sledujúc vyhlásenia a kroky týchto strán predtým by sa ich vzťah dal nazvať všelijako, len nie mierovým sympatizovaním. Politické strany sú, ich výbavou je všeličo. Od idey vlastnej existencie, po nástroje straníckeho boja. Boj však môže byť aj viac aj menej férový. (Hoci v prípade boja má na tú istú situáciu úplne iný názor pacifista a úplne iný názor vojnový dobrodruh.) V prípade politického boja sa hovorí o tom, že je viac, či menej korektný.
Dnes prevažuje absolútne nekorektný boj. Nie politická súťaž, súťaž politických strán, ale boj. Vidíme to v štátoch svetových mocností, vrátane tradičnej bašty demokracie akou je GB, alebo aj menšie susedné Rakúsko. Príklad si naozaj nemáme kde brať.
Prečo by sme však mali byť my iní? My, ktorí sme tradične dosť rozoštvaní (a rozoštvávaní a necháme sa naďalej rozoštvávať)?
Preto si myslím, že spomínaný pakt je skutočnosť. Že dosť presne reaguje na skutočnosť. Máme mať toho radosť? Aj z paktu, aj z minulého stavu?
Ukazuje sa, že na stav slovenskej politickej scény mali významný vplyv brázda, ktorú vyoral mečiarizmus a brázda, ktorú vyoral a stále predĺžuje Fico a jeho rôzne premenovaní nasledovníci. Ukazuje sa však aj to, že im stále viac a stále zdatnejšie sekundujú dvojica Sulík - Matovič. Vieme prečo. Ich vstupom do slovenskej politiky sa veľa vecí zmenilo a dodnes zmätená a obalamutená opozícia sa stále nevie spamätať. Dodnes nevieme jednoznačne pomenovať povalenie Radičovej vlády, trieštenie opozície pokračuje, lídri sa menia, vyhlásenia sa menia, pribúdajú ďalšie politické strany, ktoré spasia Slovensko, na diskusných stránkach takisto pribúdajú spásne návrhy, pribúdajú návrhy kto by mal odísť...
Nuž neviem. Na najbližšie voľby som naozaj strašne zvedavý. Mám s nimi jediný problém: Stále nie som rozhodnutý, koho budem voliť. Doteraz som bol vyhranenejší. Že niekoho označujú Mivko a vyčítajú mu niekoľko politických strán, to som považoval za naozaj menšie nedostatky. Ale on sa spojil (vraj sa spojiť musel) s opakom. S tými, ktorí sú na tej strane, ktorú nemám rád. Problémového Štefunka na nej vystriedal ešte problémovejší Truban. (Dnes - veľmi rád - tvrdím, že tých 5% by Beblavý nazbieral veľmi ľahko a ja by som mal koho voliť . Bez problémov.)
Čo ďalej? Že som ako občan zneistený vlastnou opozíciou, to nesvedčí nič dobré o mne, o mojej politickej vyspelosti. Pravdepodobne však ani o väčšej jednoznačnosti našej politickej scény. A tá by tu - 30 rokov po zmene režimu - mala byť.
 

 

Ďakujem za zaujímavý komentár. No, naša politická scéna je poriadne absurdná sama o sebe, takže nejaká dohoda o neútočení, hoc by mohla byť za normálnych okolností považovaná za absurdnú, tak v tejto atmosfére to nie je až taká anomália.
Čo sa týka Spolu, mal som nádej, že tu bude konečne strana, ktorú by som mohol bez výčitiek voliť. A potom sa spojili s PS.
Ale bude dobre, myslím, že je koho voliť a nejako to zvládneme vo voľbách vybojovať. Ja som na nejakých 90% rozhodnutý komu to hodím, ale bude záležať, komu bude pred voľbami najmenej prepínať.
 


Najčítanejšie


 1. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 7 252
 2. Martin Ondráš: Ministrova pracovná metóda - vydieranie 4 962
 3. Michal Petruš: Policajti obkľúčili Devínsku Kobylu. 1 937
 4. Martin Borguľa: Vzniká nová koalícia SAS + HLAS? 1 657
 5. Roman Foltin: Pri riadení strany SaS nezabúdam na dôveru občanov 1 350
 6. Ladislav Piršel: Ako by to vyzeralo, keby malo Mongolsko I. Matoviča? 1 117
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Môj kolega utečenec 1 058
 8. Simona Kyselicová: Kúpat' sa s kosatkami? Prečo nie! 1 031
 9. Martina Hilbertová: Treba nám “vodičák” na psa? V Bratislave pribúdajú útoky 747
 10. Ivan Matušek: Skládka za domom. Je to riešenie hodné Trnavy? 476

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: V Prahe
 2. Vladimír Krátky: Rakušáci v týchto dňoch testujú o život, ale málo vakcinujú !
 3. Rudolf Hozák: Blíži sa koniec rozdielom medzi mobilom a PC
 4. Milan Koval: Ako ďalej, alebo kam „ kráčaš „ Slovensko ?
 5. Vladimír Krátky: Klient je úplné h***o, nevie nič !
 6. Veronika Svabyova: Poézia
 7. Silvia Smolková: Tódovej "followeri"
 8. Lubomir Zahora: Obchod z diplomkami.
 9. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako
 10. Roman Hutira: Vzdelanie zadarmo má svoju cenu (Dánsko)


Už ste čítali?