Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Joker (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Prečítal som si Váš článok...

...o filme Joker celkom či dosť pozorne, ale nenašiel som v ňom ani jeden odkaz, ani jeden Váš názor na to, prečo by som mal ísť do kina na tento vyše dvojhodinový film. Pritom film ospevujete a oslavujete - dávate mu 10 hviezd z desiatich maximálnych.
Zaujalo ma viacero Vašich tvrdení, napríklad toto, citujem Vás:
"Môže nám nastaviť zrkadlo , ktoré možno radšej ani nechceme vidieť."
Prosím Vás, bez toho pradávneho socialistického klišé o "nastavovaní zrkadla" by to nešlo? Toto boľševické klišé výborne, vtipne aj humorne scenáristicky zakomponoval do filmu Vesničko má středisková (réžia Jiří Menzel) Zdeněk Svěrák už v roku 1985 - viď https://www.youtube.com/watch?... .
Alebo, či hlavne toto, citujem Vás:
"Dovolím si odvážne tvrdiť, že lepší herecký výkon tento rok už nepríde a bude nespravodlivé ak Phoenix za túto úlohu Oskara nedostane."
Hm - a prečo by mal Phoenix dostať Oscara? Len preto, lebo je zmaľovaný ako zárubňa na drevenici v Čičmanoch a 122 minút robí grimasy a škerí sa? Spomenuli ste Jacka Nicholsona - ten bol len na Oscara nominovaný (zatiaľ) 12-krát a Oscara za hlavný herecký výkon získal (zatiaľ) "len" 3-krát - a to ani raz za úlohu, ktorú by stvárňoval pod 6-centimetrovou vrstvou make-upu a farieb.Za Jokera vo filme Batman bol "len" nominovaný "iba" na Zlatý glóbus a Cenu BAFTA. Zaujímavé je, že nedostal Oscara, ani na neho nebol nominovaný, za film The Shining. A to bol, prosím pekne, iný herecký výkon, iné znézornenie a stvárnenie prerodu hlavného hrdinu z mierumilovného spisovateľa na posadnutého, psychopatického šialenca.
Ďalej píšete, citujem Vás:
"Joker, ktorý práve beží v kinách sa dá prirovnať ku klasickému dielu Martina Scorseseho Taxikár (1976), v ktorom takisto hlavná postava v podaní Roberta De Nira prežíva vnútorný boj uprostred demoralizovanej spoločnosti plnej násilia, špiny a straty ľudskosti. Týmto filmom je voľne inšpirovaný."
Ako a kde ste prišli na to, že Joker je inšpirovaný Taxikárom? Možno sa mýlim, ale nikde som sa o tomto prirovnaní z úst režiséra filmu Joker nedočítal (priznávam sa - nečítal som všetko). Alebo ste si len spojili dve postavy Roberta De Nira? Vzápätí ale píšete, že Joker je sfilmovaný komiks. Tak ako je to? A vôbec - je potrebné (potrebujete) hľadať krívajúce prirovnania?
Recenzentka Mirka Spáčilová v iDnes dala filmu Joker 75 % - zdá sa mi to objektívne a hlavne nezaujaté. Mimochodom, v recenzie píše, že film je "komiksové haraburdie." Celkom jej verím.
 

 

...preco by mal autor agitovat na navstevu filmu?
Hned na uvod pise o tom, ze bude hovorit o svojich pocitoch z filmu a tie ma take, ako napisal, ma na to pravo. Tento Vas siahodlhy komentar mi pride len ako zbytocne kopanie a predvadzanie sa.
 

Aha -

- čiže ak autor napíše článok, v ktorom je akože jeho názor (čo nie je pravda, napr. v prípade odvolávky sa na film Taxikár) - tak to je v poriadku.
Ak niekto (ja) do diskusie napíše niečo možno polemické, hodné diskusie na slušnej úrovni, položí pár otázok - tak je to "zbytočné kopanie a predvádzanie sa." A v čomže "zbytočne kopem" a "predvádzam sa" ako ráčite písať? Že mám iný názor, než autor? Že si, na rozdiel od autora nemyslím, že nejaký zmaľovaný, škeriaci sa klaun má dostať Oscara? No a? Môj názor.
Zvláštna doba - stačí málo: napísať do diskusie, že sa blogerovi / blogerke niečo celkom dobre nepodarilo (napr, tvrdenia v článku, napr. fotky v článku a pod.) - a hneď sú všetci urazení a vypisujú o "kopaní si." A pritom mne nešlo v tomto prípade o nič, len o presvedčivú odpoveď na otázku, prečo by som mal do kina na film Joker ísť. O odpoveď d autora, ktorý sa, zdá sa, vo filmoch s Jokerom a Batmanom vyzná.
Minochodom - keď sme pri fotkách. Článok je ilustrovaný zábermi a ako ich zdroj je uvedený imdb. To je omyl - zdrojom záberov je v prípade slovenskej distribúcie distribučná spoločnosť Continental Film.
 

 

este raz si precitajte prvu vetu v mojej reakcii, prosim v klude a porozmyslajte o nej a potom mozno pochopite, ze na toto, citujem Vas: "A pritom mne nešlo v tomto prípade o nič, len o presvedčivú odpoveď na otázku, prečo by som mal do kina na film Joker ísť." - nie je autor povinny odpovedat.
A nasledne mozete v klude prejst aj k druhej vete a tiez radsej rozmyslat, ako buchat prstami do klavesnice. To Vase poucovanie, co ma kto robit, je neskutocne.
 

Autor článku...

...ohodnotil film desiatimi hviezdičkami z desiatich.
Aj preto som sa ho - ako znalca filmov s Batmanom a Jokerom - spýtal, prečo by, podľa neho, bolo vhodné či dobré tento film vidieť. To je legitímna otázka - nie navádzanie k nejakej agitke, pretože kto chce film vidieť, ten naň do kina pôjde, a kto ho vidieť nechce, ten do kina naň nepôjde.
Takže - ešte raz:
Aký je názor autora článku - prečo by sme mali film Joker vidieť? Prípadne - inak: Prečo by sme si film Joker nemali nechať ujsť?
Mimochodom - pýtam sa to autora článku, nie Vás. Vaše názory a útoky na mňa ma vôbec nezaujímajú.
 

 

mna by tiez zaujimalo,preco vidiet toho zolika?divat sa na nejakeho pomalovaneho typka ako vystraja,to ma byt ako umelecky zazitok?
 

 

ty trubiroh, o tom, ze je inspirovany taxikarom sa pise takmer vsade. taktiez o tom, ze scorsese film produkoval a nie len to.
film si nevidel, napriek tomu sem hadzes debility ako
"Hm - a prečo by mal Phoenix dostať Oscara? Len preto, lebo je zmaľovaný ako zárubňa na drevenici v Čičmanoch a 122 minút robí grimasy a škerí sa? "
co si to vobec dovolujes?

o tych klise by som na tvojom mieste mlcal ako vos pod chrastou, mas ich plne blogy, az je z toho na vracanie. recnicke otazky, ci by to bez toho neslo si strc tam, kde slnko nesvieti.

film si nevidel, ale vies, ze nicholson podal "prosim pekne iny herecky vykon v shining" ako v tomto filme phoenix.
film moze byt kludne inspirovany taxikarom a pokojne pri tom moze vyrozpravat komixovu story. nijakkym sposobom sa to nevylucuje, ty krivajuce prirovnanie.

ty si normalny psychopat.
 

 

mimochodom spacilova dala jokerovi 75% a tej tvojej bezprizornej pomalovanej depresii bez pointy (a ktorej si dal 5,5 z 5 ako spravny pozer), pri ktorej si onanoval na pokracovanie dala 65%.

spacilova to ma za zasluhy, uz davno nepise skutocne recenzie, ale to neva. vzdy lepsie, ako ta tvoja blogova diarrhea a je velice vtipne, ako seba pises s nou do jednej vety. vsak ty si uplny niktos.

poznamka pod ciarou:
inspiraciou bola aj dalsia de nirova postava, a to rupert pupkin z king of comedy.
 

 

Zhodneme sa na pozitívnom vzťahu k istej britskej rockovej kapele (dnes už v jej tradičnej podobe, žiaľ, nefunkčnej), v tomto prípade sa ale prikláňam skôr k nicku "nechcem byt cislo". Autor diskutovaného článku už v tretej vete píše: "Aké sú teda moje výsledné pocity po premietaní?" V tejto otázke necítim žiaden úmysel presviedčať čitateľov článku, aby na ten film išli, iba snahu oboznámiť ich so svojimi pocitmi z neho. Či to niekoho popchne, alebo naopak odradí, je preňho irelevantné.

Naopak, vo vašich slovách "...o filme Joker celkom či dosť pozorne, ale nenašiel som v ňom ani jeden odkaz, ani jeden Váš názor na to, prečo by som mal ísť do kina na tento vyše dvojhodinový film..." cítim snahu vsunúť do autorovho článku tento úmysel - teda presvedčiť ľudí, aby na film išli.

Zvyšok vášho príspevku je (podľa môjho - možno úplne mylného - názoru) viac snahou skritizovať v článku všetko, čo sa aspoň trocha skritizovať dá. OK, kritizovať článok je legitímne právo každého čitateľa článku, dôležitejší je skôr zámer, s akým je kritika písaná. Ak je vecná, konštruktívna, väčšina autorov si z nej dokáže zobrať niečo pozitívne a taká kritika nie je samoúčelná, má svoj zmysel. Opäť ma mrzí, že tu musím vyjadriť svoj pocit, že vaša kritika hovorí viac o vašom postoji k filmu Joker (a prenášate tento - negatívny - postoj aj na autora článku), než o snahe objektívne zhodnotiť článok.

Iba jeden príklad:
"...Alebo, či hlavne toto, citujem Vás:
"Dovolím si odvážne tvrdiť, že lepší herecký výkon tento rok už nepríde a bude nespravodlivé ak Phoenix za túto úlohu Oskara nedostane."
Hm - a prečo by mal Phoenix dostať Oscara? Len preto, lebo je zmaľovaný ako zárubňa na drevenici v Čičmanoch a 122 minút robí grimasy a škerí sa?..."

Autor vyjadril svoj názor (tak ako vzápätí aj vy), to je predsa jeho legitímne právo. Dokonca, aj keby bol naozaj úplne mylný, naivný, smiešny...

Aktuálne sa začal prvý grandslamový turnaj. Bývalí špičkoví hráči vyjadrujú svoj názor na víťaza - pre jedných je jasným favoritom Joker (aby som príhodne použil jednu z Djokovičových prezývok), pre iných Federer, ďalší experti očakávajú prielom niekoho z nextgen (Tsitsipas, Medvedev...). Iba jedna skupina bude mať pravdu (ak to nevyhrá niekto, koho naozaj nikto netipoval) - máme teraz tých, ktorí sa zmýlili vo svojich očakávaniach začať znevažovať, spochybňovať, vyčítať im ich čo aj nesprávne očakávania?

Každý človek má právo na svoj názor, aj na mylný názor. Phoenix možno Oscara naozaj nedostane - no a? Tak skrátka autor v článku vyjadril nesprávny odhad. On by mu ho prial. Vy nie. To je celé. Nehovoriac o tom, že aj toto ocenenie dávajú ľudia, ktorí tiež rozhodujú podľa svojich subjektívnych pocitov. Charlie Chaplin by k tomu vedel povedať svoj názor...
 
Hodnoť

 

Hm. Práve som sa vrátil z kina. Film sa dá pozrieť. Aj par scén ktoré stvárnil Phoenix je dobrých ale Oskar? Myslím že nie. Film je dobrý ale mimoriadne precenovany. Keď porovnám stvárnenie psychicky chorého človeka tak za mňa zatiaľ Rain man v podaní dutina hoffmana. A tam sa žiaľ Phoenix a joker ani zďaleka nechytaju.
 

 

Súhlasím, že Hoffman si zastvárnenie Rain mana Oscara zaslúžil. Ale rovnako mám za to, že aj Phoenix bude vďaka tomuto výkonu nominovaný a bude horúcim favoritom. Len mi nepríde rovnocenné porovnávať tieto dve filmové postavy. Pretože mali rozdielne psychické problémy. Môžeme mať rozdielne názory na kvalitu Jokera, to je v poriadku. Podľa mňa má na to, aby sa ustálil v prvej 20 na čsfd.cz, momentálne je ešte v prvej 10, aj keď som zachytil pár názorov ľudí, vrátane tohto, ktorých film neoslovil.
 
Hodnoť

 

Mne je najväčšou záhadou to, že vlastne najväčším umenim je keď herec stvárni psychicky narušeného človeka a to obdivujeme. Navštívte niektorú z psychiatrických nemocníc a tam je jokerov na výber koľko chcete.. Garantujem vám zážitok, ktorý nebudete chcieť opakovať
 

 

Zhodou okolností sa bavíme o dvoch filmoch, kde herci stvárňujú psychicky chorých ľudí, ale väčšinou získavajú sošky za iné úlohy. Nepovažujem to za záhadu, proste len dobrý herecký výkon.
 


Najčítanejšie


 1. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 1 552
 2. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 80
 3. Martin Greguš: RTVS – Pumpa: Koliková, Lučanský...patrí smrť a samovražda do humoristickej relácie? 53
 4. Filip Pastorek: Mestský úrad Luhačovice definitívne prehral súdny spor so Slovákom 44
 5. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude! 36
 6. Michal Porubän: Komu skutočne pomohol general Lučanský? 34
 7. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 33
 8. Věra Tepličková: On schudol, ja som pribrala, on už má šaty na mieru, ja pod svetrom zicherku 29
 9. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami. 28
 10. Matúš Lazúr: One time... next time .. Nie. Last time ! Čo príde po atómovke ? 24

Rebríčky článkov


 1. Jozef Kovalík: Ako som vycestoval v čase lockdownu na narodeninovú párty
 2. Miriam Studeničová: Zmätenosť pojmov
 3. Stanislav Martinčko: Pellegriniho HLAS volá! Ľudia pustite nás ku korytám, uvidíte, ako vám bude!
 4. Rastislav Vasilišin: Skúste tieto životné triky a budete mať úspešný rok
 5. Július Kovács: Dúhový Peter pokračovateľ Mečiara a Fica želaný oligarchami.
 6. Peter Biščo: Hlasu už prúdom tečú slinky.
 7. Štefan Vidlár: Aj január mesiac knihy, či?
 8. Peter Biščo: Slovenská fauna má unikátny druh hyeny, „ hyenu lícojamkatú “.
 9. Miroslava Arpášová: Čo je zlé na ikebanách? /Z cyklu Filozofia z akropoly Zlatý Bažant/
 10. Miroslav Binčík: Pellegriniho chrbát nikdy bolieť nebude. Jamkatá bábka zabúda


Už ste čítali?