Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

6 vojnových filmov, ktoré ma zaujali (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Hm, nuž, neviem,...

...čo si mám myslieť o Vašom zozname, pán kolega, ale dobre - je to Váš výber, Váš vkus a asi aj preferencie.
Add Antrophoid - podľa mňa mierne podpriemerný film, filmársky aj herecky, taký "na efekt." Film Atentát (1964, r. Jiří Sequens) na túto tému ostáva pre mňa neprekonateľný. Podobne ako Vyšší princip (1960, r. Jiří Krejčík). Doplním ešte jeden československý film, zakázaný - trezorový Nebeští jezdci (1968, r. Jindřich Polák) a ako bonus Smrť sa volá Engelchen (1963, r. Ján Kadár, Elmar Klos).
Add A rána sú tu tiché (2015, r. Renat Davleťarov, Arťom Vitkin) - to je už len slabý mainstreamový odvar skvelého pôvodného rovnomenného filmu z roku 1972 (r. Stanislav Rostockij). Medzi špičky sovietskej vojnovej kinematografie patrí napr. Previerka osudom (1971, r. Alexej German), Žeriavy tiahnu (1957, r. Michail Kalatozov), nevraviac o Choď a pozeraj (1985, r. Elem Klimov) a hlavne Ivanovo detstvo (1962, r. Andrej Tarkovskij. Výborné sú aj sovietske vojnové veľkofilmy ako napr. Oslobodenie (1969, r. Jurij Ozerov) alebo koprodukčná sovietsko-taliansko-francúzska dráma Slnečnica (1970, r. Vittorio De Sica) so Sophiou Lorenovou a Marcellom Mastroiannim v hl. úlohách. Z toho novšieho - dobrý je tv-seriál Trestný prápor (2004, r. Nikolaj Dostal).
Add Zrodenie hrdinu - nuž, môže byť, ale dráme Zachráňte vojaka Ryana (1998, r. Steven Spielberg) sa asi nič nevyrovná, iba ak francúzska dráma Stará puška (1975, r. Robert Enrico).
Add Nahý medzi vlkmi - nevidel som, ale zisťujem, že za asi najlepší film s témou koncentračných táborov považujem Saulov syn (2015, r. László Nemes).
Add Volyň - isteže... "Tematicky" oveľa lepší je podľa mňa film Dozvuky (Poklosie, 2012, r. Wladyslaw Pasikowski). Poľská kinematografia s témou vojny je veľmi bohatá - podľa mňa jej korunuje Katyň (2007, r. Andrzej Wajda). ...alebo jeho film Kanály z roku 1957 o Varšavskom povstaní.
Add Z Paríža do Paríža - isteže... Obávam sa ale, že filmov na úrovni tohto filmu je veľmi veľa.
Spomenúť som mohol veľa filmov, vynikajúcich, kľúčových, závažných (napr. Obchod na korze, Schindlerov zoznam, Pianista, Tora! Tora! Tora! z roku 1970, alebo také lahôdky ako Guadalcanal Diary z roku 1943, prípadne Stalingrad tiež z roku 1943. Tu sa ostávam k záveru príspevku - s odstupom rokov a hlavne so stovkami napozeraných filmov som dospel do štádia, že stále viac dávam prednosť dokumentom a dobovým dokumentom alebo žurnálovým záznamom. Napríklad na tému Volyň, Lidice, Ležáky, Protektorát, SNP a pod. Na internete je toho veľa, len treba pozorne vyberať, pretože človek nie je korytnačka, dožívajúca sa hoc aj 463 rokov života.
 

 

Myslím, že ste si poriadne neprečítali perex článku. Píšem tam, že článok bude o nových filmoch, ktoré ma zaujali. Najstarší film v mojom zozname je Nahý medzi vlkmi (2015). Pointa tohto článku nebola robiť zoznam najlepších filmov s vojnovou tématikou v histórii, chcel som len ľuďom priblížiť zopár filmov z posledných rokov. Keby som mal robiť zoznam tých celkovo najlepších, bol by to jednoznačne väčší rebríček. Neviem, ani či by som dokázal vybrať len 10 filmov, to by bolo veľmi neférové k mnohým kvalitným ležiakom. Z týchto šiestich by sa do takého zoznamu dostal snáď len Volyň, a možno Hacksaw Ridge, no to záležalo na počte miest.

Čo sa týka staršej verzie ..a rána sú tu tiché, to som nevidel, nemôžem porovnávať. Anthropoid je film na efekt to áno, a preto aj píšem, že ešte väčší efekt by s ním dokázal vykúzliť napríklad taký Spielberg. Starú ruskú kinematografiu nemám napozeranú, a ani o to nemám záujem. Ani tie filmy, ktoré menujete z československej produkcie a ktoré by mali byť ekvivalentom Anthropoidu som nevidel všetky. Z toho zoznamu sa mi najviac páčil film Smrť sa volá Engelchen, samozrejme knižná predloha románu mi je známa aj zo školských lavíc. Pre množstvo ľudí sú však v dnešnej dobe tieto filmy nepozerateľné. Ja ešte tieto československé zvládam, ale ruská produkcia ide absolútne mimo mňa.

Ak mám porovnávať Katyň a Volyň, tak jednoznačne vedie Volyň a to snáď aj o dve triedy. Ale je jasné, že niekomu sa môže viac páčiť Katyň.

Saulov syn som do zoznamu nezaradil z dôvodu, že doteraz nemám poznatok o tom, že by bol k dispozícii so slovenským alebo aj českým dabingom. Možno sa mýlim, no ja ho mám len s titulkami a to množstvo ľudí odrádza keď je film v takejto forme.

Čo sa týka Z Paríža do Paríža, asi áno nie je to nijak výnimočný film. Snáď som mohol svoj článok nazvať 5 vojnových filmov a vyradiť práve tento. No píšem to aj v komentári ku filmu, že za jedno pozretie ten film stojí, ale nech od toho nik nečaká zázraky. Snažil som sa do zoznamu vybrať menej známe filmy, preto aj táto voľba. A aj preto sa tam neocitol ospevovaný Dunkirk, ktorý ma totálne unudil. To bola ozaj škoda času sledovať tento film.

Ďakujem však za tipy na Slnečnicu a Stará puška. O týchto filmoch som vôbec netušil, ale pozrel som si obsah a obidva zara´dujem na zoznam filmov, ktoré si pozriem.
 

Nuž, neviem čo Vám mám na to napísať,...

...vari len že sa ospravedlňujem za to, že som sa "svojou troškou" snažil prispieť k téme.
Na rozdiel od Vás, ja som "obligátnych 99 %" filmov (nielen tých, o ktorých som napísal) videl v kinách. Aj Starú pušku, aj Slnečnicu, Tora! Tora! Tora! a pod.
Na záver už len môj úsmev nad Vašou vetičkou, citujem:
"Starú ruskú kinematografiu nemám napozeranú, a ani o to nemám záujem."
Je pochopiteľné, že niekto, dnes vari väčšina, nepozná "starú ruskú kinematografiu" (presnejšie sovietsku). To je v poriadku. Ale deklarovať, že o to nemám záujem - to je, prinajmenšom, smiešne. Také Tarkovského Ivanovo detstvo je jeden z najlepších vojnových filmov na svete - viď ocenenia, viď recenzie vo svete. Spomínať Vám dajme tomu Krížnik Potemkin od Sergeja M.Ejzenjnštejna (rok 1925) - jedno z prelomových, ikonických diel svetovej kinematografie, ktoré bolo doslova vzorom aj pre Hollywood -je určite márne. Je to, ako keby ste napísali, že nepoznáte ruskú a sovietsku klasickú literatúru a ani o ňu nemáte záujem. Smutné.
Ale prosím - nikomu netreba nič nanucovať, to je pravda. Ak ale človek "pohorí" aj s tým, že niečo odporúča, čo je cenné, hodnotné a aj trváce (opäť sa vraciam napr. k filmom Tarkovského), tak je to žalostné. Nie pre mňa.
Čo sa týka filmov, československých, z rokov šesťdesiatych - nie je pravda, že sú "pre väčšinu divákov "nepozerateľné." Samozrejme - pre takých, ktorí potrebujú len efekty, triky, všetko pomaly v 6D a v HD a tak, a hlavne farebné!!! - je to "nepozeratelné." Nie je to mejnstrím, čo už.
Saulov syn bol v našich kinách - dosť dlho. Nuž - s titulkami, aj keď v celom filme sa takmer vôbec nerozprávalo. Film Katyň - to nie je o tom, "čo sa mi páči," ale o tom, aký film je. Od námetu cez scenár, réžiu, kameru, strih, zvuk,,, Ale to je na inú tému.
Vás Dunkirk "totálne unudil," mňa absolútne nie. Asi Vás to "totálne nudilo" preto, lebo ste asi nič o bojoch a hlavne evakuácii vojsk z Dunkirku nič nevedeli. Tak ste čakali "drámu" vo Vašich predstavách. Nuž - to je, ako keby niekto od seriálu Nevera po slovensky podľa názvu čakal "bezuzdný sex" :-)
Zdá sa, že netušíte o mnohých filmoch. Takže ešte raz sa ospravedlňujem, že som si dovilil dať Vám vari to najlepšie do pozornosti.
A ešte k tej Volyni: Viete, vycestujte dajme tomu do vápenky v Nemeckej, expozícia patrí pod Múzeum SNP v B. Bystrici - a tam uvdíte, čo dokázali napáchať, aké zverstvá, ľudia na ľuďoch. Dokonca Slováci (hlinkovci-gardisti) na Slovákoch. Hádzanie maličkých detí zaživa do ohňa rozpálenej vápenky - to tam bolo bežné... A nemusíte tráviť čas pri sťahovaní filmov v pofidérnej kvalite...
 

 

p.Droppa teraz vlastne neviem o čo Vám ide tým druhým prispevkom?...???...
 

Napríklad...

...o rozprúdenie čitateľskej diskusie či je alebo nie je zaujímavá, divácky príťažlivá "stará" (vojnová) sovietska a ruská (ale i československá) kinematografia - ak áno, tak prečo, ak nie, tak prečo. A tak.
 
Hodnoť

Neznámy vojak (Tuntematon sotilas)

Tento mesiac prišiel do kín fínsky vojnový film z obdobia 2. sv. vojny Neznámy vojak (Tuntematon sotilas). Doporučujem!

link: https://www.csfd.cz/film/61418...
link: https://avmania.e15.cz/neznamy...
 

Áno, zabudol som,...

...na tento film - nie je zlý, ale na ten pôvodný, z roku 1955, sa jednoducho "nechytá." Bohužiaľ, tak už to akosi býva, že tie "rimejky" sú len také ako keby len ako keby mali byť.
https://www.csfd.cz/film/19944... .
 

Ešte viac odporúčam knihu...

Vyšla v SPKK koncom päťdesiatych rokov.
Podľa môjho názoru - Rokka, Hietanen, Lehto, Määttä, Hauhio, Honkajoki a spol. sa nedajú obmedziť na 2 hodiny filmu....
 

Knižku som nečítal, ale verím,...

...že je výborná.
Na oplátku - odporúčam Vám knihu Hodina mŕtvych očí od Harryho Thürka - dodnes sa čudujem, že ešte nikomu neprišlo na um sfilmovať ju. Skvelé dielo.
Myslím si, že väčšina klasických vojnových filmov sa nevyrovná ich prípadným literárnym predlohám. Ale to je prípad filmu od filmu, knihy od knihy.
 

Díky za tip

Objednaná!
 

 

Ďakujem za tento tip, určite si to v budúcnosti pozriem. Vyzerá to veľmi zaujímavo.
 

V budúcnosti?

Veď ten film je v kinách teraz, doslova pár dní od premiéry. Kino je kino...
 

Nič

si z toho trolla nerob.
Ale je fakt neuveriteľné, ako dokáže dojebabrať diskusiu.
 

 

To je diskusia. Každý má nejaký názor.
 
Hodnoť

 

Volyň bol pre mňa najhorší film, aký som kedy videla. Ľudia sú schopní strašných vecí.
 

 

Z tohto ľudského pohľadu to bol asi aj pre mňa najhorší film, aký som kedy videl. Ale aspoň nám ukazuje aké hrozné veci si dokázali ľudia, ktorí žili v jednej dedine navzájom napáchať počas vojny.
 

Ja som videl

Jeden rusky film o tankoch amo bojovali s tigrom ako horor to bolo. Ale neviem ako sa to vola.
 

hm

podla toho, ako ta tu ludia poznaju, tak to mohli byt 4 tankisti a pes...
 

Nie je to náhodou film...

Biely Tiger z roku 2012? Tu je link na ČSFD:
https://www.csfd.cz/film/31781... .
Podľa toho, čo len v skratke píšete, mohol by to byť on. Nemýlim sa?
 

Diky

Bol to on
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 4 984
 2. Michal Májek: Maturita po novom 1 057
 3. Martin Greguš: Koľko infikovaných by Vallo potreboval v Bratislave, aby chcel 2kolo? 2706 mu nestačí... 947
 4. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 767
 5. Roman Janciga: Rozhovor s mladým infektológom z Kramárov 640
 6. Soňa Fröhlichová: Aktuálne cestovanie na trase Švajčiarsko – Nemecko – Rakúsko – Slovensko 563
 7. Jozef Orogváni: Ako sme boli babku očkovať 441
 8. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie 425
 9. Peter Lukáč: Zbohom, Google! 338
 10. Dominika Kislíková: Potulky po najvýchodnejšom východe Slovenska 322

Rebríčky článkov


 1. Štefan Vidlár: Škola s Covidem
 2. Peter Biščo: Slovensko, krásna moja domovina plná zábudlivcov.
 3. Andrej Čatajský: Cash-Flow v dobe kovidovej
 4. Marcel Karvay: 24601
 5. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 6. Lubomir Zahora: Umenie švov
 7. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 8. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 9. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 10. Štefan Vidlár: D O J E M


Už ste čítali?