Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Občan ako konzument mediálneho gulášu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Aj ty si navaril guláš. A riadny.

Dať do jedného hrnca Mečiara, Fica a prihodiť Dzurindu, z toho môže byť len šlichta, vieš pre koho. Dzurinda, pri všetkých svojich chybách, vytiahol Slovensko z Mečiarovej čiernej diery, zreformoval ekonomiku, dostal nás do EÚ a Eurozóny. Nech akokoľvek pátram v pamäti nenapadá mi nič pozitívne, čo by pre túto zmätenú a pomýlenú krajinu urobili Mečiar s Ficom.
 
Hodnoť

Musíme?

Musíme stiahnuť konzumentov.....
Kto je to my? Chmúrny s manželkou či kamarátmi? Za koho to píšeš?
Ja si už pomaly 30 rokov myslím, že každý má právo na svoj vlastný názor. 32 rokov som žil v dobe, keď si človek mohol prečítať iba jediný správny názor a ten bol publikovaný v Pravde, Práci, Smene, Roľníckych novinách či aj v Športe a Roháči.
Neviem ako ostatným, ale mne nechýba jeden jediný správny názor, ktorý musia zdieľať a zdieľajú všetci. Potom to dopadá tak, že doma či pri pive si aj tak myslia a vravia to svoje.
Nie každý sa živí homármi, slimákmi či biftekmi. Niekto má rád i bôčik alebo salámu s múkou.
Vždy spozorniem, keď niekto používa veľmi často slovo my.
Zažili sme, dozvedáme sa, mohli sme, tušili sme, vedeli sme, zobudili sme sa, my chceme, prišli sme, musíme sa pripravovať, my, my, my.
Mňa zaujíma - nie nás, ale mňa - kto určuje, čo už konšpirácia je a čo nie je.
Lebo aj to, čo hovoria napríklad politici u nás považujem za konšpiráciu.
Nielen tvrdenia Fica o Sorosovi. Tliachanie politikov a ich predvolebné sľuby, či klamanie a zavádzanie na tlačových besedách.
Desím sa doby - na rozdiel od blogera - keď ktosi nikým nevolený, nedelegovaný či nevybratý vo férovej súťaži začne svoj pohľad na svet, súčasnosť či dejiny blízke i dávne pretláčať ako jediný správny.
Ak by sa článok niesol v duchu - myslím si, že --- a tento svoj názor sa pokúsim ponúknuť aj ostatným čitateľom s iným názorom - nepoviem ani ťuk.
 

Nemal som pocit

pri písaní článku, že vyjadrujem názor niekoho iného ako seba. Prečítal som si ho znova, našiel som tam tie slová musíme v dvoch prípadoch. Ak som prehliadol, nebolo to zámerne. Asi je to dobrá pripomienka, že kto má byť to "my". Mala by byť spoločnosť, verejnosť, ľudia, ktorí nechcú, aby sa to tu zvrhlo na základe primitívnych názorov a obáv.

Definovať konšpiráciu je veru ťažké. Ja sám netvrdím, že mám patent na odhaľovanie, toho čo je pravda a čo už niekto prikreslil. Politici nás zavádzajú neustále s tým súhlasím.

Ja nevolám po dobe, kedy by sme mali počúvať, len jediný názor. Tiež sa takej doby bojím a aj preto som napísal tento článok. Ja som za toleranciu, no tá je v našej krajine ešte v plienkach.

Môj úmysel bol napísať, to z môjho osobného pohľadu, ak tam však vidíte príliš veľa "my" tak je možné že sa mi to vymkla z rúk.

Tento článok je len takým úvodom ku ďalším článkom.Plynule v nasledujúcich dňoch budem uverejňovať články, ktoré sa budú týkať dezinformácií, špekulácií a ľudskej zloby. Budem rád, keď si prečítate celú sériu článkov a keď niekedy v priebehu budúce týždňa skončí môžete mi napísať nový, celkový názor.
 

Jedna drobnosť na zamyslenie

Čo je konšpirácia, čo je hoax, čo je pravda....
Tieto veci niekedy rieši čas. Uvediem niekoľko viet, ktoré by pred niekoľkými rokmi boli pre istú časť čitateľskej obce šokujúce:
Už v januári 1998 poslal neokonzervatívny Projekt za nové americké storočie (Project for a New American Century, PNAC) list vtedajšiemu prezidentovi Billovi Clintonovi, ktorým ho žiadal o zosadenie Saddáma Husajna. A keď George Bush v roku 2000 vyhral prezidentské voľby, vyhlásil Irak za jednu zo svojich dvoch popredných bezpečnostných priorít.Nie náhodou bolo súčasťou Bushovej vlády desať z celkovo 25 signatárov stanov PNAC vrátane Dicka Cheneyho ako viceprezidenta a Donalda Rumsfelda ako ministra obrany.ž onedlho sa Bushova administratíva prejavila ako priam posadnutá propagovaním myšlienky, že Irak má zbrane hromadného ničenia, napriek tomu, že chýbali akékoľvek presvedčivé dôkazy. V septembri 2002 dostal Rumsfeld momentálne už odtajnenú správu výzvednej služby, podľa ktorej „nevieme vôbec presne, čo všetko vlastne nevieme“ o „stave programov ZHN“ v Iraku.

Toto nie sú slová z rokov kritiky invázie do Iraku , nepísal ich konšpirátor či nepriateľ spojencov či nebodaj ruský trol.
To sú slová Javiera Solanu z apríla 2018, ktorý bol generálnym tajomníkom NATO či vysokým predstaviteľom EU pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku.
Len toľko - čo jedni dnes označujú ako konšpirácie, to sa môže po rokoch ukázať ako normála pravda.
 

Aj s týmto

musím súhlasiť. Niekedy sa nedá presne určiť čo je konšpirácia a čo by mala byť pravda. Dobrý príklad ste napísali. Tak ako aj tie dvojičky. Tiež sa to považuje za konšpiráciu, no je to dosť pravdepodobné, že to boli domáci. K tomuto máte aký názor?
Napríklad som zvedavý aj ako a vyvine kauza Skripaľ, tam tiež je veľa neobjasnených vecí a zaznieva rôzne teórie. No toto ide mimo mňa, mňa zaujíma skôr čo sa deje u nás a aj v tých článkoch ktoré uverejním, nebudem písať o takýchto celosvetových teóriach.

Ešte odpoviem ak d ruhému komentáru čo sa týka tej jednoty. Naozaj ako národ nepotrebujem byť polarizovaný, skôr naopak držať v ťažkých časoch spolu. Spomeňte si ako dopadli Svätoplukovi synovia. Zamyslite sa či to, že sa tu hašteríme kvôli nepodstatným veciam ako zväzky homosexuálov a pod. vyhovujem nám, rádovým občanom, alebo tým, ktorí nám vládnu. To je tá jednota, ktorú spomínam, ktorú strácame kvôli dezinformačným stránkam, lebo oni sú vybubákovaní z tohto. Naozaj nemám záujem o nejakú komunistickú ideológiu ako sa mi snažíte predložiť. To už nemôžem v budúcnosti použiť slovo jednota, lebo budem hneď komouš?
 

Tak odpoviem či aj nie

Nevyjadrujem sa zasvätene k veciam, o ktorých nemám dostatok informácií. Najmä k Skripaľovi je ich nedostatok, ale možno sú a nedajú sa zverejniť. Alebo aj nie sú, ako so ZHN v Iraku.
Môžem akurát veriť, že čas ukáže.
A že už nebude neskoro.
K tej jednote.
Mne nevadia ani homo, ani LBGT, ani inakosť. Mám osobitný názor na niektoré prezentácie, ale tie nie sú obrazom celej skupiny.
Žiť a nechať žiť.
Nerob druhému to, čo nechceš, aby robil tebe.
A tá inakosť - nielen v otázke sexu - je podľa mňa normálna.
Nemusia byť všetci biely a hetero.
A politicky jedného názoru, jednej morálky, všetci fajčiari či nefajčiari, všetci alkoholici či abstinenti, veriaci či ateisti.
Ja sa zriedkavo hašterím, každému doprajem jeho názor, aj Kotlebovcom aj ortodoxným kresťanom.
Slovo jednota sa môže používať do ľubovôle, ale každý si pod ním predstavuje čosi iné.
Ja som - ako som uviedol - zažil jednotu a jednotný názor. Prežil som v ňom - zatiaľ - väčšiu časť života a nemám z toho najlepší pocit.
 
Hodnoť

1/3

Musime. Musime. Musime.
My. My. My.
Pri vsetkom respekte a ucte k tvojmu pravu na vlastny nazor, Maros, preco pises v mnoznom cisle?
Preco odmietas respektovat pravo druhych ludi na vlastny nazor - hoc aj - podla teba - pomyleny?
Preco iny nazor pokladas automaticky za nespravny, cit.: "Je potrebné začať učiť mladých ľudí overovať si informácie, učiť ich prehliadať jednoduché triky a navádzanie alternatívnych pisálkov, ktorí väčšinou stavajú na niečom reálnom a do toho primiešajú aj kúsok toho, čo chcú, aby si ľudia mysleli."
Kto si? Aky agitator? Vies, kde kedysi koncili taki, ako ty? Na najvyssich miestach UV SZM a UV KSC.
https://sk.wikipedia.org/wiki/...
https://cs.wikipedia.org/wiki/...

Ako vies, ze prave tie informacie, ktore ty pokladas za spravne, su naozaj aj spravne a pravdive?
Kde je pravda?
Kto urci, co je pravda? Ty?
Toto som uz raz zazila. Jeden jediny oficialny spravny nazor, pritom kazdy si aj tak myslel svoje.
Ani vo sne, a to este pred par rokmi, by mi nenapadlo, ze sa tato doba opat vrati.
Aj s takymito zapalenymi agitatormi, presvedcenymi o svojej jedinej neomylnej pravde.
"V najbližších dňoch prinesiem ukážky toho, ako dezinformačné weby škodia ľuďom. A mnohí z ich čitateľov sa stávajú bezcitnými a zlomyseľnými ľuďmi. Dezinformačné weby v nich aktivovali primitívne ľudské pudy."
Tak schvalne - zabrus o par clankov nizsie.
Tu sme v kvazi serioznom mediu, aspon sa tak snazi tvarit, aj ked od tej slusnosti ma na mile daleko.
A precitaj si tento clanok. Clanok cloveka, ktory tu na blogu aktivne pisal o svojom obcianskom sa zapojeni do protestov. A uvaz sam, ci posledna fotka v clanku nie je aktivizacia primitivnych ludskych pudov. Toto je tiez forma boja Za slusne Slovensko?
https://juliuskovacs1.blog.sme...

Pekny den.
 

Ako som písal

diskutérovi vyššie, nemám pocit, že by som príliš v článku používal "my". No ak na to upozorňujete už dvaja, tak asi to tak môže vyznieť. Je nemám patent na to čo je pravda a čo už. Niektoré informácie, sa však dajú veľmi ľahko overiť. A to myslím tým, že je potrebné naučiť mladých overovať si informácie. Pozerám do budúcnosti a vidím tam veľmi, veľmi veľa problémov, ktorým sa dá predísť tým, že sa deti naučia niečo čo v živote naozaj využijú. Školstvo je téma na veľkú diskusiu, do toho nechcem zachádzať.

Ja vôbec neodmietam rešpektovať názor iných ľudí. Ja som tolerantný, liberálny človek. No uvažujem vo väčších súvislostiach. Takých ľudí ako som ja veľa v mojom okolí nie je. Väčšina ľudí nemá na situáciu na Slovesnku bu´d žiadny názor, alebo ten názor aký vyjadril pán bloger v tom článku ,ktorý ste mi poslali. Mimochodom článok od tohto blogera som čítal jediný krát, a o tomto konkrétnom článku som nemal ani poňatia.

Ako viem čo je pravda? No neviem, pýtate sa správne. Nemôžem povedať, že presne toto je pravda ak si to nemám ako overiť. Preto v najbližších dňoch prinesiem viaceré články, v ktorých ponúknem ukážky práce dezinformačných webov. Možno si spravím hanbu, možno nie. Som ochotný ísť do toho.

Nechcem určovať čo je pravda a nesúhlasím aby v budúcnosti prišiel niekto kto bude chcieť iba jednu univerzálnu pravdu. Tento článok slúži len ako úvod pre mojimi ďalšími článkami. Je zaujímavé, že práve ja som ten, kto nechce, aby sa to zvrhlo do takého bodu, že príde niekto kto nám bude určovať čo je jediná pravda. A že ja som práve obvinený z toho, že to chcem praktizovať ja. No čo už možno po ďalších článkoch vnesiem do témy viac svetla a zmeníte názor. Ak nie tak potom to bude pre mňa dôvod na zamyslenie.

Budem rád, keď si prečítate aj nasledujúce články a na po skončení série na budúci týždeň, mi môžte napísať ďalší názor. Samozrejme poteší komentár aj k jednotlivým článkom, ak budete mať pripomienky.

A záverom už len to, že som sklamaný, že ste ma prirovnali ku komunistom. Nie som urážlivý, ale dosť ma to sklamalo. Neviem čím som sti to zaslúžil, keď ja nie som žiadny ich sympatizant.
 

Dovolím si zareagovať

za kolegu diskutéra. Tuto je jeden úryvok z článku hore - "Čakajú nás ťažké roky. Musíme stiahnuť konzumentov alternatívnej/dezinformačnej stravy späť ku originálnej receptúre. Ťažká úloha. Lebo len v jednote je sila."
Nuž takýto slovník si pamätám.
Kedysi na vojne v roku 82 chcel politruk dohúkať jedného vojaka. Tak sa zvolala nejaká schôdzka, kde asi polhodinu hodnotil človeka ako nepriateľa výdobytkov socializmu.
A po nej dobrá polovica prítomných po jedno zdvihla ruky, prihlásila sa do "diskusie" a povedala jednu vetu - súhlasím s predrečníkom.
Len toľko snáď.
 

2/3

Maros, uprimne sa ospravedlnujem, ak sa ta dotklo moje prirovnanie ta ku komunistom.
Vies, z akeho dovodu som to napisala?
Cit.: ""Čakajú nás ťažké roky. Musíme stiahnuť konzumentov alternatívnej/dezinformačnej stravy späť ku originálnej receptúre. Ťažká úloha. Lebo len v jednote je sila."
Sta by som citala prejavy Ladislava Adamca a Vasila Mohoritu (pamatnici pamataju) na mimoriadnom XVIII. zjazde KSC.
https://cs.wikipedia.org/wiki/...
Tie iste slova, ta ista retorika. A hlavne heslo komunistov - v jednote je sila.
A toho sa desim aj po 29. rokoch, ked to citam, nielen medzi riadkami.
Tebe to tak mozno nepripada, no mne to tam az krici.

Iste, mozeme sa donekonecna dohadovat, co je pravda, co je konspiracia, preco mame tzv. alternativu (nie nahodou aj preto, lebo oficialny mainstream davno prestal striktne informovat, a zacal vyrabat propagandu?), preco niektori ludia nemaju na veci politicke ziadny nazor (ano, aj to je pravo cloveka - nemat na nieco nazor), preco maju skratka ini ludia ine nazory, nez su tie, ktore preferujes ty, ja, Ferko od susedov...
Preto si pockam na Tvoje clanky.
Zatial vsetko dobre. :)
 

V poriadku

beriem to a nemuseli ste sa ospravedlňovať, ak ma tak vidíte, ale ja sa tak necítim.
Tých pánov z wikipédie nepoznám, nikdy som o nich nepočul. A nikdy som nepočul žiadne takéto prejavvy komunistických vodcov, mám aj lepšie koníčky na trávenie voľného času :)
Vlastne s tým komunizmom to je tak, že ho oznám skrz filmy samozrejme. Napríklad pred pár týždňami som pozeral film Učiteľka, dosť na mňa zapôsobil a mal som veľké nervy pri jeho pozeraní. Nechcel by som byť žiakom v takej triede a ani rodičom dieťaťa, ktorý je zneužívaný učiteľkou a keď sa mu nepáči, tak dieťa nosí zlé známky zo školy. Hnusné praktiky. Ak ste film nevideli, pozrite si ho.
Takisto poznám komunistické obdobie z vtipných českých komédií ako napríklad S tebou me bavi svet. Z týchto filmov nesrší až taká bezmocnosť tých ľudí ovládaných režimom. Ale je to samozrejmé,keďze film sa odohráva na chate, kde žiadny režim nedosiahne. Podobne sú na tom aj iné komediálne filmy, kotré však nejdem zbytočne menovať.

Ďalej sa mi komunizmus spája už len so spomínaním starších ľudí. Ako mal každý prácu, bývanie. Ako bolo dobre vtedy a akop zle je dne. Ako si každý nakradol koľko poreboval a ako to nikomu nechýbalo. A teraz sa kradne a všade chýba. Pred pár dňami sa mi podobné rozprávky snažila nahovoriť starká pri jednej príležitosti spojenej s politikou, radšej nebudem konkretizovať akej, lebo nechcem rozvíjať debatu až tak naširoko. Ona mi rozprávala, že veď každý vtedy kradol a aj tak sa ľudia mali dobre. A že Husák aký bol skromný človek, že on nepotreboval luxusný domy, že on si žil tak skromne. ( s čím aj sčasti súhlasím, čítal som minule o ňom článok a bolo to tam spomínané) A potom vravela, že títo kradnú toľko, že nevedia kedy majú dosť. A že všetci sú takí.

A ja som jej na to povedal, že sú lebo sú tak naučení z komunizmu, preto treba mladých ľudí, ktorí sú úspešní a niečo už dokázali a nemjú naučené vzorce správania z tej doby. No a ona mi povedal, že maldí nič nevedia, že aby som takých nevolil. A hlavne nie úspešných/bohatých, lebo takí to nedosiahli čestne. A nakoniec dodala, že aj tak lepšieho ako R.F. už nenájdeme. Takže celý rozhovor zničila poslednou vetou a bol zbytočný.

Myslím, že tu v spoločnosti je hlboko zakorený predsudok, že ten kto je úspešný, poprípade bohatý musí byť zákonite v niečom namočený. Že to nemohol dosiahnuť čestným spôsobom. Však aj ja sám sa takémuto škatuľkovaniu niekedy nemôžem ubrániť. A hlavne v prípade smerákov, no za to si môžu sami, že sa takto skompromitovali.

Čo sa týka toho mainstreamu, určite tiež an tom niečo bude. Aj keď je to ťažké, ono naše oči by sa nemali pozerať na východ si myslím, odtiaľ nič dobré nepríde. S tým asi budete súhlasiť, keďže ste aj mňa zaradili tým smerom. A viete kedy mám úplne najlepšie dni, keď vôbec celý deň nečítam žiadne správy, venujem sa koníčkom, som celý deň na dvore alebo v prírode a je mi šum a fuk čo sa deje v politike alebo spoločnosti. Preto aj chápem ľudí, ktorí nechcú mať žiadny názor a len si kľudne žiť.

P.S. ešte som si pozrel nedávno diskusiu pod tým článkom o prasiatkach a zatiaľ tam neboli žiadne primitívne komentáre. No to bude asi aj čitateľmi týchto stránok.
Všetko dobré.
 

A ešte som zabudol

Aj ja prajem pekný deň.
 


Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 9 375
 2. Michal Májek: Maturita po novom 2 735
 3. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 2 307
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 2 140
 5. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 2 025
 6. Denis Kinski: Hana Maciuchová nás navždy opustila 1 522
 7. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 1 356
 8. Věra Tepličková: O kráľovstve na dve polovice 1 352
 9. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 1 155
 10. Sebastián Lukáš Šedo: Kotlebova strana sa rozpadá. Máme mať ale dôvod na radosť? 844

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?