Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O histórii a budúcnosti Sklabinského hradu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Burcujúci článok,

Burcujúci článok, hrad mohol byť skvelou raritou, keby ten Marschal plán pod nátlakom nezlyhal...Nový vlastník nepohol prstom desať rokov a chce 250.000,- Mal by sa uskromniť, dali by mu 100.000,-
 

 

Neviem či viete, alebo neviete, ale partizáni v Sklabinskom zámku väznili a mučili viacerých činiteľov z Martina a okolia. Popri iných aj jedného z najväčších slovenských spisovateľov, rodoľuba a správcu Matice Slovenskej - Jozefa Cígera Hronského. Po "skúsenostiach" s novou garnitúrou na Slovensku odišiel ku koncu vojny do zahraničia, do Argentíny a nikdy viac sa na Slovensko nevrátil.Tam aj zomrel. Veľmi aktívny bol pritom známy veliteľ Viliam Ž.
 

o tom väznení

neviem nič, ale že tam bol na návšteve Matej Bell a opisuje to nádherné mramorové schodisko, to viem. Je to miesto, mojej obľúbenej zastávky. Najradšej idem zhora, od údolia ozvien. Turiec si zaslúži, toto pekné miesto zveľadiť, hoc aj na hotelové ubytovanie v zámku. ten potenciál tam stále je. Môže sa tam potom osadiť tabuľa vzpomienok aj na JCH alebo aj na môjho strýca, čo s ním do tej Argentíny ušiel a tam aj zomrel. Nemci ho vraj vypálili po tom, čo im zastrelili hliadku a vraj ju po smrti znetvorili, čosi im vraj vyrezali...Batéria 88mm diel pálila od Turian, zápalné strely dielo dokonali a pilní Slováci to všetko rozobrali, ako aj Zámok v Turčianskej Štiavničke.
 

Áno

Potenciál tam stále je, ale ja osobne nie som za to, aby to slúžilo len ako hotel. Povedzme keby sa opravil renesančný kaštieľ a v ňom by sa spravilo pár izieb, okej. Ten by mohol slúžiť na ubytovanie, ale aby do areálu nemohli vojsť bežní turisti na prechádzke to sa mi nepozdáva. Hrad sa nemusí opraviť komplet celý, stačilo by zakonzervovať niektoré časti, väznica by sa dalo v pohode opraviť na kompletku, predná severná veža tiež. Keby to mal normálny majiteľ tak sa mohlo niečo za tých 10 rokov spraviť.
 

Stavby chátrajú

Stavby chátrajú, ľudia umierajú a medzi tým je nejaký, občas normálny majiteľ. Niekto postaví stavbu aj s parkom, niekomu stačí byt a niekomu lavička. Osvieteným ľuďom nestačia námestia, budujú národy a históriu. Nám drobným svedčí, keď sme na nich aj trošku hrdý.
 

no

Ako priklad moze sluzit Viglassky zamok. Ten bol v podobnom stave a dnes sluzi ako hotel a zaroven su prehliadky zamku mozne pre turistov.
 

Tak Vígľašom by som sa príliš neoháňal.

Keď ho vtedy celý zrekonštruovali, na odbornosť príliš nedbali. Viaceré cenné, pôvodné kamenárske práce neboli umiestnené naspäť, ale doslova vyhodené pod hradný kopec. Toto že je citlivá obnova, ktoré rešpektuje pôvodnú architektúru stavby ? Nemyslím si.

Z pamiatkového hľadiska je to dnes bezcenný gýč, a nie hrad s pôvodným nádychom. Mohli pridať trochu snahy, zachovať a zreštaurovať pôvodné architektonické prvky, ktoré prežili dodnes, a tie by vhodne dotvárali zvyšok hradu-hotela. Bez nich je to len hotel hrajúci sa na hrad, nie pôvodný hrad. Kontext stavby je dôležitý, nie to, či sa stavba na niečo podobá. To by každý rodinný dom s ozdobným cimburím bol potom cenná hradná architektúra.

Podotýkam, že ruiny hradov nasilu rekonštruovať do obývateľnej podoby je podľa mňa blbosť. (Obzvlášť, ak je minimum podrobnejších obrazových prameňov ohľadom hradu. Rekonštrukcie á la jiráskovina nášmu pamiatkovému dedičstvu nijako neprospejú.)
 

No

O tebou spominanej necitlivej obnove nemam vedomost.
To by malo byt ulohou strazit pamiatkarmi, ktori ako v pripade rekonstrukcie hotela Danube v BA mozu nasledne zablokovat kolaudaciu.

Kazdopadne si myslim, ze pri hradoch a zamkoch v takom stadiu rozpadu je vhodnejsia takato obnova ako ziadna. Za par rokov takto totiz z toho hradu ostane ken hrbka skal a uz neostane ani jedna stena.
 

Reakcia na Jozefa

Kto sa zaslúži o to, aby oslava takýchto zverstiev nebola štátnym sviatkom?
 

Obete takéhoto vyčíňania

by si zaslúžili aspoň pamätnú tabuľu alebo sochu. Najvhodnejšie by to bolo priamo na miestach, kde boli mučení !
 

Určite aspoň

Jozef Cíger Hronský by si zaslúžil mať sochu na Sklabinskom hrade.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

jozef37

Netušil som, že bol JCH väznený na Sklabinskom hrade. Máte k tomu nejaký materiál, alebo kde by som si o tom mohol prečítať viac?
 
Hodnoť

bola

som dávnejšie na tomto hrade, rada som si o ňom prečítala, škoda ho, zanedbaný, zarastený, rozpadávajúci. Za pár rokov z neho zostane len kôpka kamenia ak sa nič nezmení. Kozám sa darilo a pásli sa mimo areál hradu, aspoň bola istota že na ne nespadne niektorá stena. :(
 

 

Áno je to škoda, nemalo by to takto byť. Je to pekné miesto na prechádzku. A kozám sa darí dobre aj teraz :)
 
Hodnoť

 

Zaujímave spjenie majitela z Krásna nad Kysucou a Turca?
 
Hodnoť

ja len že

predáva sa ruina´.... ale opravený barák pod hradom, ktorý bol pôvodne časťou opevnenia vlastní vrátane parciel občianske združenie Don Jon o ktorom píšete... bez tejto časti je celý hrad polovičatý - osobne by ma zaujímalo akým spôsobom tento majetok občianske združenie získalo a k čomu im je... pokiaľ viem tak aj v združení boli problémy a antipatia. Takže prezentovať to tu akože ponechať hrad združeniu a bolo by vyhraté je prostoduché... nepoznám všetky súvislosti do detailu, píšem to len ako niekto, kto uvažoval nad tým že do tejto pamiatky vrazí svoje peniaze, ale odradili ho tieto zistenia, na ktoré prídete po pár telefonátoch a gúglení za hodinku:
a) bez časti ktorú vlastní Don Jon je kúpa ruiny a jej rekonštrukcia polovičatá
b) vydriduch, ktorý ruinu kúpil za pár "šupov" a nič do nej neinvestoval požaduje 250 litrov WTF?!?
c) nevraživosť lokálne zaangažovaných osôb vrátane tých v združení je pre Slovensko typická a je brzdou mnohých dobrých myšlienok
a tak je to v tomto štáte skoro so všetkým.
 

 

O opravenom baraku pred hradom som písal aj v texte. Chybou úradníkov tento pozemok nie je zapísaný ako súčasť hradného komplexu (i keď v minulosti to samozrejme bola súčasť hradu). Na prvom obrázku v článku je model ako vyzeral hrad pred pár storočiami. Oproti tej budove bola ešte jedna identická. A OZ si ten pozemok kúpili ešte vtedy keď mali v prenájme aj hrad. Plánovali v ňom spraviť múzeum, pokladňu. Ako múzeum to slúži aj dnes.
K tomu zvyšku. To je také slovenské. Ja som len zvedavý, ktoré teľa dá do toho takú sumu.
 

Obaja máte pravdu.

Najhoršie je, že to takto vôbec nemuselo byť. Keby obec aj OZ nemali veľké egá, a dohodli sa na rozumnom a dlhodobom programe spolupráce, dnes by sme tieto smutné skutočnosti nemuseli vôbec riešiť. Na hrade by sa robilo každú sezónu a určite by už najhoršie poškodené miesta boli opravené minimálne ako tie na Zborove (aby som uviedol príklad, ako sa to dá, odborne a svedomito, s veľmi pozitívnym kurzom už po pár rokoch prvotnej driny). Na Sklabinskom hrade miestni stratili celé jedno desaťročie žabomyšími spormi a ktovie, ako dlho to tam ešte bude viaznuť. Viac-menej len preto, že sa dospelí ľudia nedokážu správať ako dospelí ľudia.
 

Presne

Tu ani nejde tak o majiteľa, keby ten majiteľ bol robil niečo pre ten hrad. Lenže zbytočne prešlo 10 rokov, za ktoré mohlo byť veľa záchranných prác spravených. Každú letnú sezónu sa mohlo spraviť aspoň trošku, a dnes by to vyzeralo inakšie. Ale čo, keď sa stretnú na dvoch, či troch stranách ľudia, ktorým ide skôr o ego, peniaze alebo iné úmysly tak to dopadne presne takto. plus nezáujem štátu, ktorý by sa mal o takéto významné pamiatky zaujímať z vlastnej iniciatívy. Ale čo chcem od tej bandy, ktorú tam máme. Ako píšeš v spodnom texte, na iných hradoch sa dá pomaličky opravovať. A ja tiež nie som za to, aby všetky tie hrady boli opäť vybudované do obývateľnej podoby. Načo? Pre koho? Aby tam zase len chodili ľudia z úzkej skupiny, elitári ? To nie, každá zrúcanina je v inom stave rozpadu, ale kľudne stačí zakonzervovať, spevniť chátrajúce steny, niektoré časti dať pod strechu, aby sa dalo prevádzkovať múzeum ale aby aj iné hrady dopadli ako Vígľaš to veru nie. Dávať za príklad Vígľas sa mi vôbec nepáči. Takto ochrana pamiatok určite nevyzerá. To je len gýčový hotel pre majetnejších pár percent.
 

1 2 >

Najčítanejšie


 1. Martin Greguš: Poslanec Blaha vs ETIKA. Viete aké predmety Ľ. Blaha učil na Akadémii policajného zboru? 1 138
 2. Peter Gregor: Čierno biela sloboda - Zanzibar. 519
 3. Martin Greguš: Matovičov status o obyčajných ľuďoch a dôchodcoch. Je to správna "interpretácia" situácie? 242
 4. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 230
 5. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 201
 6. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 182
 7. Martin Ondráš: Prvý minister novej vlády o ktorého sa zaujíma generálna prokuratúra 158
 8. Michal Šimečka: Dedičstvo Fica a Pellegriniho - sme poslední v EÚ 125
 9. INEKO: Samosprávy vstupovali do koronakrízy s dosiaľ najnižším dlhom 92
 10. Tomáš Vodvářka: Židovský humor XXXIII 87

Rebríčky článkov


 1. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.
 2. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 1.
 3. Martin Krištoff: Problémy dodávok vakcín korigujú akcie farmafiriem
 4. Olívia Lacenová: Kuriérske spoločnosti sa zviezli na silnejúcich online nákupoch
 5. Stanislav Jurčišin: Kapitalistický úžernícky režim v plnom rozkvete. Quo vadis?
 6. Michal Ičo: Tibor Ičo- Stromy
 7. Stanislav Martinčko: Čo všetko hodinku meral Pellegrinimu krajčírsky majster???
 8. Jozo Peric: Chorváti chcú aj napriek pandémii euro. Chorvátsko ho prijme v roku 2023
 9. Vladimír Bohm: Zrušenie Trampových profilov urýchľuje koniec sociálnych sietí
 10. Dušan Seberíni: Nehádžte perly pod svine. Príhovor ministrovi zdravotníctva


Už ste čítali?