Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Peter Sagan robí Slovensku parádnu reklamu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Keď som bol prvý krát v roku 1990 v Montreale a viezol ma taxikár z letiska do hotela, tiež sa ma pýtal z ktorej krajiny pochádzam. O Slovensku nič nevedel, tak som mu dal otázku či sleduje hokej. Povedal, že dosť. Tak som mu povedal, či pozná Petra Šťastného. Vraj samozrejme a veľmi ho chválil. Vedel o ňom dosť veľa, len nevedel, že je Slovák.
Cyklistiku vážnejšie sleduje celosvetovo len nejaké malé promile obyvateľov. Tí ktorí ju sledujú povrchne síce vedia, že vyhral Sagan, ale asi ani netušia odkiaľ pochádza.
Ja by som s tou parádnou reklamou Slovensku bol predsa len opatrný.
 

 

To sa stáva aj mne. Veľakrát tí ľudia aj prikývnu, že Slovensko poznajú, ale keď sa ich spýtam čo vedia o našej krajine alebo kde sa nachádza tak si aspoň tipnú že v Európe. Tí zbehlejší poznajú Československo alebo Hamšíka či iných športovcov, tak ako o tom píšem aj v článku. Však v článku píšem, že cyklistika nie je až tak sledovaný šport. Ale i napriek tomu ju sledujú milióny ľudí a Sagan dvíha povedomie o našej krajine medzi nimi.
 

Či poznajú Sagana

v Bahrajne alebo v Bombaji nie je podstatné, v civilizovaných krajinách západnej Európy kde je cyklistika najsledovanejšia a najpopulárnejšia však Sagana poznajú, to mi ver a dobre vedia odkiaľ pochádza. Porovnanie so Šťavákom je mimo, ten bol hokejista a tam nemal pri každom zápase skratku krajiny odkiaľ pochádza. Nesnaž sa tak zúfalo a upotene úspechy Sagana znevažovať, vyzerá to smiešne. Stačí keby si sledoval pozorne cyklistické preteky, tak by si prišiel na to, že Saganovu národnosť takmer vždy spomínajú, na majstrovstvách sveta nehovoriac. TdF je tretie najsledovanejšie športové podujatie na svete, tak nerob z cyklistiky marginálny šport na úrovni bicyklebalu.
 

 

A kto tu znevažuje úspech Sagana? Nebuď smiešny, veď 80% nadšených fanúšikov Sagana nevidelo takmer ani jednu etapu naživo. Ja na rozdiel od tiež fanúšikov sledujem cyklistiku, keď Sagan jazdil po Žiline ešte s pomocnými kolieskami. Tak sa nestrápňuj.
 

Je úplne jedno odkedy sleduješ

cyklistiku, ja ju napríklad sledujem od čias keď ešte Sagan nebol ani v päťročnom pláne, ale hlavne sa neihruškaj, nie som včerajší, keďže diskusie pod článkami sledujem tak veľmi dobre poznám tvoju snahu nezmyselne znižovať úspechy Sagana. Veď nie je problém so kliknúť na tvoje príspevky.
 

Atan

Keďže nie som "športovec" a ako Šťastný, tak Sagan sú mi ľahostajní, prosím vysvetliť mi tvoj nadšený postoj.

Viem si predstaviť, že výborný slovenský vedec, vynálezca, hudobník, fotograf....vedia pritiahnuť pozornosť odbornej svetovej verejnosti, podnikateľov-investorov, turistov.... a zabezpečiť tak z toho dôvodu pre Slovensko nejaké výhody.

Ale ako preboha fakt, že nejaký prívrženec hokeja, futbalu, cyklistiky alebo iného športu vie, že ide práve o slovenských športovcov, dokonca vie, kde je Slovensko môže mať vplyv na život Sllovenska?

Veď športoví fanúšikovia sú spravidla dosť primitívni, jednostranne zameraní machovia ( aspoň podľa bitiek a revu fanúškov na zápasoch) , ktorí nevlastnia extrémny investičný kapitál, sú ako jednotlivci aj masa málo vplyvní a nikam necestujú, nerátajúc štadióny.

Ohromné peniaze investované u nás do vrcholového športu sa teda vrátia štátu ako?

Dôrazne upozorňujem, že neútočím na šport a pohyb ako taký! Tiež nezávidím ani vrcholovým športovcom ich zárobky. Osobne vidím z vrcholovým športom iba prachy, vsádzanie, predaj hráčov, úplatky, podvody, doping.........
 

Ako primitívny športový fanúšik

ti odpovedať nebudem, ako veľmi inteligentného nefanúšika by ťa mohli nejaké benefity, ktoré úspechy Sagan prinášajú pre ľudí na Slovensku napadnúť. Potráp sa sám. Inak je vidieť, že o financovaní športu toho veľa nevieš.
Negatíva môžeš vidieť za každou ľudskou činnosťou takže áno, profesionálny šport ich prináša tiež. Tak ako podnikanie, umenie, politika ......
 

a ty si myslis

ze by VW postavil na sk fabriku keby nebolo charu?
alebo ze citroen by vedel kde je slovensko keby martikan nevyhral olympiadu?
a mysis ze by na sk prisli (obidvaja) turisti z japonska keby sagan nebol majster sveta?

ty si snadnevyberas miesto kam pojdes na dovolenku podla toho kto ma akych super sportovcov? ved preco asi je kena taka oblubena dovolenkova destinacia ak nie preto ze maju spickovych bezcov?
 

To je na týchto diskusiách skvelé

že si vždy niekto vymyslí hlúposť s ktorou zvedie víťazný boj :-)
 

Jaronpb

ak môžem tak sa zamiešam do tejto tvojej otázky. Ja nechcem znevažovať vedcov, vynálezcov, atď ale tí pritiahnu pozornosť veľmi malej časti obyvateľstva. A je jedno či sú to domáci alebo cudzinci. Dáš hocikomu vo svojom okolí vymenovať piatich vedcov a piatich vedcov. Čo myslíš koho ti vymenujú bez problémov? Šport je zábava pre masy. Píšeš, že športoví fanúšikovia sú primitívni. Zovšeobecňuješ. Súhlasím že sú aj takí, ale je ich menej ako normálne rozmýšľajúcich ľudí pre ktorých je šport vášeň a nie prostriedok na to, aby hádzali svetlice alebo dali niekomu do držky, len kvôli tomu že má inú farbu dresu.

A nad tým, či má úspech Sagana či iných športovcov sa veru zamysli sám tak ako ti napísal Atan. Podľa tvojho príspevku sa považuješ za inteligentného človeka, tak máš tému na večernú zamyslenie sa.
 

Oprava

piatich vedcov a piatich športovcov
 

Pre jaronpb

Ale teda riadne ste sa strápnili. Hudobníci, vedci, vynálezci, podnikatelia prinášajú prospech pre našu krajinu. Ale športovci nie ! Medzi fanúšikmi hudobníkov, vedcov, vynálezcov a hlavne podnikateľov nie sú tiež fandovia športov? To iba snáď Vy ste výnimka ! Už aj malé deti zaujíma pozrieť si mapu sveta, odkiaľ to ten víťaz pochádza. Poznám prípad jednej mladej Japonky, ktorá prišla na Slovensko prostredníctvom programu výmenných pobytov mládeže. Jej otec bol významný podnikateľ, poznal Európu, Viedeň, aj Prahu, ale o Slovensku a Bratislave sa mu iba čosi črtalo. Ona chcela do VB, ale dostala poukaz na Slovensko, pre ňu absolútne neznáme. Odvtedy sa stala "slovakistka" a pracuje na významnej politicko-ekonomickej pozícii pre strednú Európu. Nie je to o športe, ale tým chcem upozorniť, že nie iba Vami špecifikované spoločenské oblasti, vedia dostať Slovensko do svetového povedomia a tým, že ho zviditeľnia, dokážu prinášať aj postupné benefity. A verte, že šport je najmasovejšia medializácia v reklamnom priemysle. Až potom nastupujú rôzne videá, národné domy na výstavách a rôzne semináre. Samozrejme aj umenie a napokon aj veda. Ale koľko ľudí fandí vede? Iba snáď, keby sme vynašli koleso. Nič proti vedátorom-ospravedlňujem sa. A umenie, hlavne tie ľudovo-umelecké súbory, si nevyžiadajú nazrieť do tej mapy? Nemôžete poprieť, že benefity pre krajinu sa nepohnú, neprídu, ak sa o tej krajine ani doposiaľ nepočulo. Ešte dnes musíme mnohým odberateľom vysvetlovať, že výrobok, ktorý doteraz kupovali pod značkou made in Czechoslovakia, je a aj bol vlastne vyrábaný u nás. Benefitov je veľa, treba porozmýšľať.
 

lomikis

Atan hrdo odmietol odpovedať na moju otázku a tak si sa pokúsil odpovedal ty. Ďakujem za to.

Avšak:
- nijako si ma nepresvedčil, že nejaký športovec urobil niečo cenné pre Slovensko okrem športu
- uletený príklad s Japonkou mi je absolútne nejasný nemá asi nič spoločné s mojou otázkou
- šport môže byť "najmasovejšia mediácia" ale iba pre "športovcov", trúfam si tvrdiť, že väčšine ľudí je ľahostajný
- vedu som uviedol iba ako príklad z mnohých, neviem, čo sa jej všetci chytáte, ostatne som nevymenoval všetky možnosti prezentácie štátu, preto som text zámerne zakončil mnohými bodkami
- ja si naopak myslím, že odbornej verejnosti, napríklad investorom je Slovensko dobre známe, oni sledujú iné rebríčky, ako športové výsledky, napríklad investičné hodnotenia štátu od renomovaných firiem a hospodárske a investičné možnosti jednotlivých štátov
 
Hodnoť

 

Jasné, môžeš byť na neho hrdý a v zahraničí sa k nemu nadšene hlás, veď on vôbec nie je arogantný primitív, jeho vysoký intelekt i skromné distingvované správanie na verejnosti by mali byť vzorom pre mladých začínajúcich športovcov: https://youtu.be/JQAFbD4Oxpg
 

 

Jasné, že som na neho hrdý a budem sa k nemu hlásiť tak ako píšem. Ty sa k nemu hlásiť nemusíš keď nechceš, tvoja voľba.
 


Najčítanejšie


 1. Peter Slamenik: Cibuľkovej manžel je ako Columbova žena 7 831
 2. Martin Ondráš: Ministrova pracovná metóda - vydieranie 5 171
 3. Michal Petruš: Policajti obkľúčili Devínsku Kobylu. 2 072
 4. Martin Borguľa: Vzniká nová koalícia SAS + HLAS? 1 724
 5. Roman Foltin: Pri riadení strany SaS nezabúdam na dôveru občanov 1 579
 6. Ladislav Piršel: Ako by to vyzeralo, keby malo Mongolsko I. Matoviča? 1 216
 7. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Môj kolega utečenec 1 214
 8. Simona Kyselicová: Kúpat' sa s kosatkami? Prečo nie! 1 051
 9. Martina Hilbertová: Treba nám “vodičák” na psa? V Bratislave pribúdajú útoky 837
 10. Rudolf Pado: Holý je nahý 671

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: V Prahe
 2. Vladimír Krátky: Rakušáci v týchto dňoch testujú o život, ale málo vakcinujú !
 3. Rudolf Hozák: Blíži sa koniec rozdielom medzi mobilom a PC
 4. Milan Koval: Ako ďalej, alebo kam „ kráčaš „ Slovensko ?
 5. Vladimír Krátky: Klient je úplné h***o, nevie nič !
 6. Veronika Svabyova: Poézia
 7. Silvia Smolková: Tódovej "followeri"
 8. Lubomir Zahora: Obchod z diplomkami.
 9. Jaroslav Polaček: V okolí je pozitívnych viac, v meste sme na tom približne rovnako
 10. Roman Hutira: Vzdelanie zadarmo má svoju cenu (Dánsko)


Už ste čítali?