Výživný týždeň X. - Snaživý premiér a zmluvy za všetky drobné

Autor: Maroš Chmúrny | 26.11.2019 o 7:20 | Karma článku: 6,18 | Prečítané:  2474x

Krátke reakcie na udalosti domácej politickej i spoločenskej scény, ktoré sa odohrali v nedávnej dobe. Dnes s podtitutom: Snaživý premiér a zmluvy za všetky drobné

Začneme nedeľou. Keďže bol významný sviatok, traja najvyšší predstavitelia štátu mali priestor na vyjadrenie. A keď píšem traja, tak je jasné, že medzi nimi bol aj predseda parlamentu, ktorým ešte nasledujúce tri mesiace bude Andrej Danko. Jedine, že by počas sviatočného obdobia zázračne objavil sebakritiku, spomenul si na okopírovanú rigorózku a oznámil verejnosti, že to ako sa správal bolo za všetkými čiarami a už radšej od nás pôjde. Ale vráťme sa do reality. 

Teda sme sa dozvedeli, že tomuto predsedovi NR SR a zároveň aj kapitánovi vadí, že pani prezidentka vniesla do paláca, to čo nemala. Politiku. Toľko zamyslenie sa človeka, ktorý do politiky priniesol zákaz jedenia horaliek a falošný titul.

V ten istý večer RTVS odvysielala slávnostný galavečer k 30. výročiu Nežnej revolúcie.  Pri predpoklade, že takýto typ programu nepritiahne divákov ku TV obrazovkám - ale aj keby sme mali úplne iné očakávania - by na takýto galavečer stačila suma, ktorá je štandardnou pri takomto type programov. Čiže suma pod 100 000 eur do ktorej sa iné podobné programy dokázali v minulosti zmestiť. A vlastne takáto bežná suma bola naplánovaná aj pre tento program, akurát sa neskôr rozhodlo, že prečo nevytiahnuť z ponožky dôsledne ukrytej v útrobách ministerstva kultúry 400 000 eur a navýšiť výslednú sumu večerného programu nad pol milióna eur. No a zo všetkých umelcov, ktorí boli na pódiu, najlepšie využila priestor skupina IMT Smile s výberom Veselej pesničky. Monika Jankovská sa dožadovala práva klamať. Niežeby to predtým nerobila, teraz len dovysvetľovala, že prečo tak konala. Lebo je to pre ňu výhodné.

Podľa zistení Najvyššieho kontrolného úradu prišiel štát o milióny eur. Vďačiť za to môžeme ministerstvám vnútra a obrany, ktoré posledné štyri roky predávali nájomné byty. Pod cenu a navyše aj nezákonne. Keď sa však na to spýtate na jednotlivých ministerstvách,  tak zistíte, že obe si zákon vysvetľujú inakšie a podľa nich sú takéto predaje v poriadku. Logicky. 

Ďalšie zistenia NKÚ sa týkajú mýtneho systému. Z jedného eura vybraného mýta dostávala 45 centov štátna Národná diaľničná spoločnosť (NDS) a 48 centov išlo na účet SkyTollu, ktorý mýtny systém od roku 2010 prevádzkuje. Pri inom prepočte to vychádza, že na výstavbu nových diaľnic ide len 10 centov z každého eura. Nepekné na celej záležitosti je aj to, že vlastníkom systému aj technického vybavenia je firma SkyToll a takto to je zazmluvnené až do roku 2022. A keby vás zaujímalo, kto môže za takúto nevýhodnú zmluvu, tak bola podpísaná za vlády Smeru. Čo si o tomto výhodnou biznise sociálnych inžinierov myslia voliči, ktorí pravidelne chodia popod Strečno, je potrebné spýtať sa ich.

Bola zvolaná Bezpečnostná rada štátu. A nebolo to kvôli zabudnutým dlažobným kockám po rekonštrukcii chodníka, ale kvôli Jaroslavovi Naďovi z opozičného Oľano. Ten sa totiž zaujímal o podozrivé majetky šéfa Vojenských tajných, Jána Balciara, ktorý vlastní trochu viac nehnuteľností ako je bežné. Ak už začínate tušiť, že tá Bezpečnostná rada SR zasadala kvôli tomuto pánovi, tak nastáva prekvapenie. Tým bezpečnostným rizikom totiž začal byť Jaroslav Naď, ktorého NAKA našla v Bojniciach, mimo miesta trvalého bydliska, pričom v minulosti mali s takýmto úkonom problém i keď sa osoba nachádzala na mieste trvalého bydliska. Progres je viditeľný. A Jaroslav Naď bol teda obvinený preto, lebo sa známeho pýtal na otázku na ktorú nedostal odpoveď. 

A potom do celého procesu vstúpil snaživý bábkový premiér Pellegrini a celú kauzu spolitizoval. Vyhlásil, že to nie je všetko do čoho je tento pán zapletený. A aj keď sa nám zdalo, že tentokrát myslel šéfa od tajných, zase sme boli vedľa. Z nejakého dôvodu mal vtedy bábkový premiér Pellegrini informácie, ktoré by nemal mať a z podobného dôvodu o nich začal rozprávať. Potom síce médiám tvrdil, aby túto kauzu nepolitizovali, ale už bolo neskoro, keďže s tým začal práve on. 

Mimochodom, blíži sa zimné obdobie a štát môžu ohrozovať rôzne okolnosti, čiže sa pre istotu pripravme na zasadnutie Bezpečnostnej rady kvôli neodhrnutému chodníku, alebo kvôli podozrivo umiestnenému snehuliakovi. Počkať, vlastne zvolať BR kvôli podozrivému snehuliakovi je legitímne, kto číta Jo Nesboa vie.

A v nedeľu sa v diskusnej relácii O 5 minút 12 objavil podpredseda Smeru Richard Raši, ktorý okrem iného povedal, že polícii sa dá pri vyšetrovaní závažných trestných činov dôverovať. Hlavne odvtedy ako sa zmenil premiér a prebehla rekonštrukcia vlády. Keďže nikto sa ho na to detailnejšie nespýtal, môžeme len špekulovať ako to vlastne ten Richard Raši myslel. Žeby sa počas vlády bývalého trojnásobného premiéra a jeho najlepšieho ministra vnútra zametali kauzy pod koberec a polícii sa nedalo veriť, že niečo vyšetrí? A teda dnes už vládna moc nezneužíva silové zložky na prenasledovanie politických súperov?

Z uplynulého týždňa môžeme teda vyčítať, že ochrancovia sociálneho štátu radi prispievajú veľkými položkami na chod rôznych, starostlivo vybraných firiem. Dokonca aj v situáciách, kedy by radšej mohli prispieť na modernizáciu krajiny pre lepší život občanov - viď milióny na mýtnom systéme, zbytočne drahý galavečer - sa peniaze daňových poplatníkov zvyknú presúvať úplne inými smermi. To mi akosi na vládu sociálnej demokracie nevychádza. Jedine, že by používali masky sociálnych demokratov. Ktovie kto sa skrýva napríklad za maskou súčasného premiéra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.


Už ste čítali?