Výživný týždeň IX. - Sloboda si zaslúži hýčkanie a opateru

Autor: Maroš Chmúrny | 18.11.2019 o 19:33 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  752x

Krátke reakcie na udalosti domácej politickej i spoločenskej scény, ktoré sa odohrali v nedávnej dobe. Dnes s podtitutom: Sloboda si zaslúži hýčkanie a opateru.

Hneď na začiatku nového pracovného týždňa bola podpísaná dohoda o neútočení medzi opozičnými stranami. Konkrétne, ku už starším podpisom PS/Spolu a KDH sa pridala aj strana Za ľudí. Súčasťou dokumentu bolo aj spoločné vyhlásenie, že tieto strany nepôjdu do koalície so Smerom. 

Následne po podpise tejto dohody o neútočení zaútočil R. F. Zvolal tlačovku a jeho jediným cieľom bolo povedať pár konšpirácií a celému Slovensku oznámiť, že opozičné strany sú proti Smeru. Čím sa ani netaja. Najpravdepodobnejším dôvodom prečo sa táto tlačovka uskutočnila bude strach z opozície. V Smeru asi aj stále dúfali, že tie najsilnejšie opozičné strany sa predsa len nedohodnú a oni budú môcť pokračovať podľa nastolenej taktiky. A to, že R.F a jeho partaj bude oslovovať svoj stabilný elektorát a užitočný premiér Pellegrini bude nastavovať prívetivejšiu tvár a lákať aj iný typ voličov. A v tom prípade by sa dalo s takýmto  "učlovečeným" Smerom uvažovať o budúcej spolupráci po voľbách. No to v pondelok padlo, keďže najsilnejšie opozičné strany povedali Smeru pod hocijakým "šéfom" nie.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa ako hosť zúčastnila 300. epizódy zábavnej relácie Inkognito na TV Joj. Táto časť Inkognita sa tak stala najsledovanejšou v celej jej histórii a zároveň sa tento program stal najsledovanejším v aktuálnom roku, keď nerátame MS v hokeji. 

Zo sveta nepodstatných politických strán. Doterajším lídrom o najpopulistickejší prísľub - nerátame tradičných populistov, od ktorých sa nič iné nečaká -  sa zdá byť Dobrá voľba Tomáša Druckera, ktorá olepila Slovensko novou sériou politickej reklamy. Bývalý minister zdravotníctva nám na billboardoch sľubuje novú nemocnicu v každom kraji. Niežeby sme sa tu celý rok nebavili o programe, ktorý sa volá stratifikácia nemocníc, a vlastne je úplne zbytočné nejak detailnejšie rozoberať tento nápis z billboardov, všetci vari vieme v akej krajine žijeme, a ako rýchlo sa tu stavajú projekty ako nemocnice, či tunely. Len si pripomeňme, že Tomáš Drucker, to je ten, ktorý bol tri týždne aj ministrom vnútra a potom ho odvolal jeho podriadený. S výrazným prispením Igora Matoviča, aby sme boli korektní. 

Toľko informácií o Dobrej voľbe  by inokedy mohlo aj stačiť, no tentokrát za zmienku stojí aj odmietnutie ponuky na spájanie sa s Mostom - Híd. Keby to bolo opačne, bola by to zvláštna hra osudu s trpkou príchuťou pre Katarínu Cséfalvayovú.

Monika Jankovská, verejnosti známa aj ako opička, nevyužila možnosť mlčať a odvolala sa voči rozhodnutiu disciplinárneho senátu. Opäť tak ukázala do akého mentálneho sveta patrí. 

Kotlebovci majú v Europarlamente už len jedného europoslanca. Tým ostáva ten, ktorý nie je historik. Sudca Radačovský, verejnosti známy ako sudca s kokaínom a nelegálne upravenou zbraňou v aute, sa od ĽSNS už dištancuje, pričom nebol členom tejto strany, len sa ocitol na jej kandidátke pre európske voľby.  Radačovský sa do EP dostal len  vďaka okomentovaniu rozsudku v súdnom spore o pozemok bývalého prezidenta Andreja Kisku. V ľudovom slangu  povedané, bývalému prezidentovi naložil a takýto čin sa medzi voličmi v určitých kruhoch rovná hrdinstvu a preto to aj patrične ocenili a namiesto medaily za statočnosť ho poslali do Bruselu. V obidvoch prípadoch (aj Uhrík, aj Radačovský) stále platí, že to boli vyhodené hlasy voličov a Slovensko prišlo o dve miesta v europarlamente, ktoré mohli obsadiť šikovnejší ľudia.

Zaujímavým zistením uplynulého týždňa je aj fakt, že v roku 2019 žijeme v takej liberálnej spoločnosti, že už aj krčma sa môže označovať ako sídlo politickej strany. 

Počas víkendu sme si pripomínali 30. výročie pádu socializmu a Deň boja za slobodu a demokraciu. A preto si aj na tomto mieste pripomeňme, že ani po 30-tich rokoch tu nemáme to, kvôli čomu ľudia vtedy v novembri stáli na námestiach. A zároveň si pripomeňme, že aj o túto úroveň môžeme už v budúcom roku prísť, lebo sú tu sily, ktoré urobia všetko pre to, aby si zachovali beztrestnosť. A ak im má pomôcť obmedzenie slobody občanov, tak to urobia. 

Jednoducho. Existuje skupina ľudí, ktorí by neradi prišli o slobodu a pofidérne nadobudnuté imanie a pre nich najlepším spôsobom, ako tomu predísť, je ubrať zo slobody iným. Kým tí ľudia a postavy z pozadia 30 rokov voličom tvrdili, že toto je tá západná demokracia, ktorú chceli, a kým títo ľudia na tejto "kvázidemokracii" ryžovali, bohatli a na občanov kašľali, tak dnes im budú tvrdiť úplný opak. Po tridsiatich rokoch bačovania v štáte sú pripravení tvrdiť, že oni za nič nemôžu a že tá demokracia sa nevydarila sama od seba a treba ju trocha skrotiť, uväzniť do mantinelov. A ľudia tomu môžu uveriť. 

Keď im 30 rokov verili, že oni naozaj pracujú pre národ, tak nemusia precitnúť ani teraz. Dnes im budú do hláv tlačiť, že tá demokracia, za ktorú bojovali, nie je to pravé orechové, ktoré chceli, a zišlo by sa ju trochu osekať, uspôsobiť. To, že si ju oni uspôsobili už dávno podľa vlastných predstáv a potrieb, im už nepovedia.

Ešte inak. Tí, ktorých občania volili do funkcií, poväčšine pomáhali hlavne sebe a ľuďom v pozadí, točili demokratickými výhodami tak, aby bolo dobre. Im. A keď sa to zdá už neudržateľné, tak sa postavia pred voliča a povedia, že tá západná demokracia, ktorú dovtedy zneužívali vo svoj prospech, je na figu a zišlo by sa jej menej. Paradoxom je aj to, že tí istí voliči, ktorí im opakovane dávali povolenie robiť si v krajine Eldorádo, im teraz môžu pomôcť obmedziť slobodu pre všetkých. 

Ak im vo voľbách dáme tú možnosť. Ak ich príde viac ako nás, ktorí chcú, aby táto krajina mala budúcnosť a dalo sa tu slušne žiť. Nezabúdajme, že slobodu si treba hýčkať a opatrovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy treba mať test a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.


Už ste čítali?