Kde sa zastaví Turecko?

Autor: Maroš Chmúrny | 31.10.2019 o 16:00 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  2253x

Moc v rukách šialenca. Zbrane v rukách zmanipulovaných primitívov. Z toho plynúca agresia v susednej krajine. Kedy to skončí? A hlavne, čo bude ďalej?

Na začiatku tohto smutného príbehu bol Donald Trump, ktorý rozhodol o stiahnutí sa amerických vojsk zo severovýchodnej časti Sýrie, ktorú obývali Kurdi. Turecký prezident Erdogan sa netajil tým, že keď Američania odídu, tak začne vojenskú inváziu. Trump povedal, že ak to spravia, tak Turecko ekonomicky zničí. Američania odišli, tureckí nájomní žoldnieri prišli. Vojaci platený štátom, s ktorým sme v spoločnom obrannom spoločenstve NATO, na cudzom území, kde bol pokoj, zabíjajú civilistov. Za obeť im padla aj kurdská politička 35-ročná Havrin Chaláf, ktorú vytiahli z auta, znásilnili, a zabili ako zvieratá.

Stále hovoríme o štáte, s ktorým sa viedli rokovania o vstupe do EÚ a ktorý by mal byť našim spojencov v NATO. Po niekoľkých dňoch pľundrovania krajiny to vyzeralo, že sa Trump uvedomil,  a skúsi napraviť, čo spôsobil. Dohodol prímerie, ktoré však zbraňami ovešaní tureckí žoldnieri nerešpektovali a stále dobýjali mesto Serekaniye. V ňom boli uväznení civilisti a navyše Turci blokovali príjazd zdravotníkov do mesta. A v médiách sa v tom čase hovorilo o tom, že Erdogan má v pláne na dobytom území vytvoriť nejakú bezpečnú zónu, kde sa chystá presunúť utečencov.

Zhrňme si to. Erdogan plánuje vytvoriť na území iného suverenného štátu bezpečnú zónu, ktorá by nebola potrebná a bola bezpečná pokým ten štát agresívne nenapadol a nevytvoril chaos. Takže obsadí kus územia inej krajiny, vyženie z domovov štvrť milióna obyvateľov, pár stoviek (možno tisícok)  pri tom zomrie, a potom tam nasťahuje nejakých iných ľudí a bude sa tváriť, že je to normálne. A popritom sa bude hlásiť k severoatlantickej aliancii a tí sa tiež budú tváriť, že je to v pohode.

A potom sa svetom rozletí mimoriadna správa o smrti vodcu Islamského štátu Baghdádiho. Pár rokov unikal, nevedeli ho dostať a potom sa zrazu, z ničoho nič dozvieme správu o jeho smrti. Odpálil sa v slepom tuneli aj so svojimi deťmi, keď ho prenasledovali. Trump si k tomu spraví tlačovku, kde vyzerá ako Trump a s istotou človeka, ktorý Baghdádimu šliapal na päty v osudnom tuneli hovorí o tom ako pišťal, plakal a prosil o život. Hovorí aj o tom, akí neskutočne odolní a dokonalí sú vojaci z tej jednotky, ktorá ho dostala. Po jeho opise vyzerajú ako terminátori. A nezabudne niekoľkokrát pripomenúť, že on v roku pána 1999 varoval vo svojej knihe aj pred Bin Ládinom, ale nikto ho nepočúval. 

Trump sa teda chváli zabitím teroristického vodcu Baghdádiho v čase, keď celý svet s hrôzou pozeral na agresiu Turecka na území susedného štátu. Zdá sa to ako zaujímavá náhoda, že najprv Američania opustia priestor do ktorého napochodujú turecké ozbrojené sily a zanedlho na to je zabitý islamský vodca v Idlíbe, len 5km od tureckých hraníc. V území, ktoré je ovládané hlavne džihádistickými skupinami s podporou Turecka. Vyzerá to ako výhodný obchod pre obidve strany. Američania sa môžu doma pochváliť likvidáciou teroristu, Erdogan sa môže chváliť dobytím územia. Popritom si pomohli Rusi a upevnili svoje pozície.

Jediný, kto si nijak nepomohol je EÚ a zvyšok demokratického slobodného sveta. Na jednej strane  tu máme spojenca, na ktorého sa momentálne pod vedením Trumpa nedá dvakrát spoliehať. A na strane druhej tu máme štát, ktorý sa zatiaľ tvári ako spojenec, ale nehanbí sa nás vydierať utečencami a jeho záujmy sa stávajú nezlúčiteľné s naším svetom.

Nateraz to vyzerá, že spokojní sú Američania, ktorí sa môžu pochváliť skalpom hľadaného teroristu. Spokojní sú Rusi, ktorí si upevnili pozície v oblasti. A možno sú spokojní aj Turci, i keď tomu nenasvedčuje to, že dobýjanie územia Sýrie už nemalo prebiehať, a podľa všetkého tam stále nie je pokoj. Z toho čo si Turci dovoľujú dnes a čo sa tam roky systematicky deje, ide hrôza. A to ešte nemáme 30-roky nového storočia. 

Čo s tým? Čo si posmelení Turci dovolia nabudúce a dokedy im bude Európa ustupovať? A ako sa v tejto situácii, keď si Rusi podávajú ruky s Turkami orientujú konšpirátori, voliči kotlebovcov a ďalší, ktorí sa boja moslimských migrantov? 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?