Výživný týždeň

Autor: Maroš Chmúrny | 25.9.2019 o 17:00 | (upravené 7.10.2019 o 20:33) Karma článku: 4,74 | Prečítané:  1885x

Krátke reakcie na udalosti domácej politickej i spoločenskej scény, ktoré sa odohrali v nedávnej dobe. Dnes s podtitutom: Sonda do duše slovenských politických strán. 

Už skôr ako minulý týždeň sme sa mohli z médií dozvedieť o akýchsi nepokojoch vo vnútri strany SAS. Dôvodom mal byť na jednej strane predseda strany Richard Sulík a na strane druhej skupina vzbúrencov, ktorá sa začala označovať aj ako Galkovo krídlo. Nejdem v tomto krátkom formáte príliš do hĺbky, o to sa pokúsim v samostatnom článku venovanom tejto téme. Nateraz stačí konštatovanie, že v podstate, keď roky chcete niečo spraviť pre krajinu, máte úprimný záujem zasadiť sa o zmeny, ale keď dlhodobo nevidíte svetlo na konci tunela, aký význam má ostávať zaseknutý v tomto bode? A nehovorím o predsedovi SAS. Ten je práve tým, ktorý usilovne tieni, zhasína to svetlo. 

K výstupom I. Matoviča je takmer zbytočné sa vyjadrovať. Rozoberať jeho počiny nemá žiadny zásadný zmysel, tak ako väčšinou za posledné týždne a mesiace nemá zmysel samotná činnosť Igora Matoviča. Každý malý pozitívny krok zneguje dvojnásobkom absurdných aktivít. Pre istotu,  čo ak by náhodou bol nútený skladať vládu a musel by niečo konštruktívne aj vytvoriť. Z tohto pohľadu jeho aktivity dávajú zmysel. A teda hovoriť o ňom, že má plán (okrem deštrukcie všetkého vrátane seba), je klamať sám seba. Nemá. Je sčasti ako Ronaldinho. Hrá síce na pobavenie divákov, ale na rozdiel od brazílskeho futbalistu, chýba z jeho hry prínos pre tím. 

Keby si R. F. mal vybrať svojich politických súperov, aby vládol čo najdlhšie, s veľkou pravdepodobnosťou by si zvolil vyššie spomínaných dvoch predsedov opozičných strán. 

Ďalšou persónou, ktorá počas prestupového obdobia mení stranu je okrem iných aj  Katarína Cséfalvayová. Mladá politička, dnes už bývalá poslankyňa Mosta-Híd mala možnosť dobrej voľby ohľadom svojho ďalšieho politického života. No vybrala si Dobrú voľbu Tomáša Druckera. Škoda. Neraz svietila v tejto koalícii ako maják na útese. Ale nie každý má odhad na politické strany. M. Beblavý by vedel rozprávať. 

Minulý týždeň som prvýkrát videl aj nové reklamné video strany Progresívne Slovensko. Predpokladám, že mnohí z vás tiež už mali možnosť ho vidieť, no aby sme vedeli o čo sa jedná, tak v krátkosti. Vo videu účinkujú dvaja bankoví lupiči rabujúci štátnu pokladnicu, nápadne sa podobajúci na dvoch členov jednej vládnucej strany, a okrem nich sú tam dôležitými postavami aj dvaja hašteriví policajti. Pri tomto videu, ale nielen pri ňom, sa vynára otázka: "komu tím prospějete" Na stole je otázka, pre koho sú tie videá určené. Čo tým chcú autori povedať? To, čo máme z toho videa akože vyčítať, je väčšine ľudí, ktorí nevolia Smer, jasné. A minimálne jednej polovici voličov Smeru to musí byť tiež jasné, lenže pre nich je to otázka udržania si dobrých úradníckych miest, prípadne iných neoficiálnych výhod. Ku druhej polovici sa to video ani nedostane, a keby aj, tak to na nich nijako nezapôsobí. A tá skupina, ktorá je proti Smeru, ale v krásnej naivite si myslí, že tí v zelených tričkách s tým niečo môžu spraviť, tiež vie svoje. Kto je teda cieľová skupina týchto videí? Toto video má však aj jedno pozitívum. A tým je to, že latka nebola podlezená. Je totiž nastavená príliš nízko. Predsa si pamätáme video, kde si predseda PS Michal Truban dá "pästičku" s dopravným policajtom a odfrčí preč. Nebolo to tak dávno.

A potom tú máme taktiež opozičnú stranu, ktorá nemusí pri tejto konštalácii robiť veľa. Stačí zmobilizovať svojich členov a sympatizantov, obliecť si firemné tričká, ísť sa prejsť Bratislavou a mávať nevkusnými zelenými handrami, počas nejakého pochodu o ktorom si tiež myslím svoje, ale toľko času nemáme. Samozrejmosťou je ignorovanie pokynov organizátorov, ktorí si neprajú mávanie vlajkami.  A po nerešpektovaní pravidiel danej akcie sa posťažovať, ako im všetci chcú ubližovať a utláčať ich a brať im práva. Aké nespravodlivé, keďže radšej by to boli oni, ktorí by brali práva rôznym skupinám, podľa nich nevyhovujúcich ľudí, ale to sa už nehodí povedať takto nahlas. Hrať sa na utláčaných "otloukánkov" znie ako dobrý plán. Ale môže to byť aj náhoda. 

No a nakoniec tu máme ešte vládny Smer-SD. Z tohto tábora sa zdá, že je všetko v najlepšom poriadku. Prostredníctvom bábkového premiéra sme sa dozvedeli, že v strane vládne zhoda na menách, ktoré budú viesť kandidátku do volieb. Gratulujem. Vždy zahreje pri srdci, keď je v najsilnejšej politickej strane na Slovensku dobrá atmosféra a tímový duch. Človek sa hneď viac na tie voľby teší. Ale preventívne by sa koncom februára zišlo mať pobalený ruksak.

Ešte jeden príbeh mimo politiky. Na Martinských holiach sa predviedol príliš aktívny traktorista, ktorý okrem trávy pokosil aj čučoriedkové a brusnicové kríky i biotop so vzácnymi lúčnymi rastlinami. Pod kosačkou ľahlo okolo 5 hektárov územia. Hovorilo sa, že to chlapík pokosil kvôli tomu, aby tam choval hospodárske zvieratá, čo nedávalo veľký zmysel. Potom sa čosi potvrdilo z vyhlásenia mestského úradu. Uvádza sa tam okrem iného aj to, že nájomník pôdy na svoju obhajobu počas šetrenia povedal, že nekosil čučoriedky, ale trvalý trávny porast, ktorý bol miestami zarastený čučoriedkami. Všetko jasné teda. Hovorilo sa aj, že to môže mať niečo spoločné s dotáciami, ale to už nikto neskúmal. 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?