Sklabinské hradné slávnosti 2019

Autor: Maroš Chmúrny | 22.8.2019 o 19:05 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  252x

V prehradí Sklabinského hradu býva raz do roka hlučnejšie, veselšie. Zídu sa tam šermiari, grófky a šľachtičné. Ľudia s titulmi i obyčajní poddaní. Ako na správnej slávnosti, podáva sa niečo na zjedenie i pohár vína.

Zároveň s touto akciou sa v rovnaký deň, a aj súbežne v poobedných hodinách uskutočnili oslavy SNP v obci Sklabiňa. Ťažko zhodnotiť či si dve akcie v jeden deň viac ublížili, alebo pomohli, ale počul som aj hlasy ľudí, ktorí sa najprv zúčastnili osláv v dedine a potom prišli pozrieť aj na hrad. 

Tento ročník Sklabinských hradných slávností sa niesol v duchu osláv 20. výročia OZ Donjon, ktoré má v užívaní hospodársku budovu v predhradí. Počas prebiehajúceho leta sa im podarilo zastrešiť chýbajúci zvyšok budovy a tým spojiť ľavú časť budovy s pravou. V tomto novovzniknutom prekrytom priestore sa počas slávností nachádzala výstava historických úžitkových predmetov, vozov, nástrojov. Špeciálne pre túto udalosť boli v jednotlivých oknách budovy, od pohľadu z doliny, vyvesené vlajky s erbami desiatich niekdajších hradných pánov.

 

O hlavný program slávností, sa tak ako minulý rok, postarala spoločnosť Fringia, zaoberajúca sa obnovou a rekonštrukciou historických bojových umení a tancov, ktorá pre potrebu tejto slávnosti naštudovala tri výpravné scény z dejín hradu a jeho majiteľov Révayovcov zo 17. storočia, ktoré na seba historicky nadväzujú.

Po delostreleckej salve o 13. hodine, ktorá zahájila slávnosť, nasledovalo predstavenie"Daniel Révay - temná história rodu“, ktoré vypovedalo príbeh turčianskeho župana a jeho cestu na popravisko. Ďalšou scénou bola "Imrich Révay - kuruci prichádzajú", z obdobia, keď na hrad zaútočili Thökölyho povstalci v roku 1679. Posledný blok priniesol príbeh „Imrich Thököly - sen o korune“, ktorý bol rozprávaním o nenaplnenej túžbe po moci a zmarených snoch kežmarského grófa stať sa kráľom.

Pomedzi tento hlavný program spoločnosti Fringia predniesol predseda OZ Donjon príhovor k 20. výročiu vzniku tohto občianskeho združenia. Návštevníci sa mohli zúčastniť kurzu historického tanca a takisto sa uskutočnila i hromadná komentovaná prehliadka hradu pre všetkých záujemcov.

 

 

 

 

 

A na hrade nič nového. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ukončili vyšetrovanie vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice

Obhajoba dostala čas na oboznámenie sa so spisom.

Cynická obluda

Tradičná nostalgia

V niečom majú ukrivdene sa cítiaci kresťania pravdu. Kedysi bol svet naozaj viac pre nich, než dnes.

Píše Pavol Hardoš

Lebensmarš. Pochod za život akceptoval náckov

Fašisti pochod nezneužili, majú spoločné ciele.


Už ste čítali?