Mizíkov odboj

Autor: Maroš Chmúrny | 10.7.2019 o 20:54 | (upravené 11.7.2019 o 13:22) Karma článku: 10,05 | Prečítané:  4436x

Najvyšší súd včera zamietol odvolanie prokuratúry a posvätil, že minimálne jeden z poslancov sa v našom parlamente nachádza omylom a jeho funkcia mu je na príťaž.

Tak a Mizík to už má na papieri. Oficiálne je z neho "počítačové nemehlo". Človek stratený v čase a funkcii. Aby som to uviedol na pravú mieru a aby som nikoho nechtiac neurazil.

Ľudia, ktorí nevedia robiť s počítačom nemusia byť automaticky neandertálci, truľovia ani čudáci. Sám poznám viacerých, ktorí túto zručnosť/činnosť vo svojom živote nepotrebujú, nezaujíma ich to. Tým, že sa človek slobodne rozhodne nevzdelávať v oblasti práce na počítači, sa automaticky nestáva truľom. Naopak, môže to byť inteligentný človek. Len vo svojom živote túto činnosť nepotrebuje. Väčšinou sú to však ľudia, ktorí túto schopnosť nepotrebujú vo svojich pracovných životoch. Inak by sa, chtiac-nechtiac museli s najväčšou pravdepodobnosťou prispôsobiť a pustiť sa do štúdia dosiaľ neprebádaných vôd.

Na druhej strane máme profesie, ktoré si vyžadujú aspoň minimálne počítačové znalosti. Dovolím si tvrdiť, že v roku 2017 by hádam každý poslanec vo vyspelej krajine, akou Slovensko je, mal vedieť ovládať svoj počítač/notebook, ktorý mu prináleží ako pracovná pomôcka po zvolení do NR SR. Akýkoľvek poslanec, ľubovoľného veku by mal mať základné vedomosti o práci s takýmto zariadením.

Predsa len, myslím, že množstvo informácií, návrhov zákonov a ďalších dôležitých dokumentov si poslanci najjednoduchšie medzi sebou vymenia v elektronickej forme. Nejaká príprava na  nadchádzajúce schôdze snáď prebieha. Snáď aspoň u niektorých. Pri počítačovej negramotnosti poslanca Mizíka sa teda do popredia tlačí otázka, kto pripravuje tomuto poslancovi materiály na schôdze NR SR? Predčítava mu jeho asistent všetky materiály, tlačí mu ich na papier? Vybavuje za neho rôznu mailovu komunikáciu? Alebo si funkcia poslanca v NR SR nevyžaduje takúto náročnú prípravu a stačí prísť na rokovanie a z fleku zahlasovať za správne návrhy? Možno z toho ozaj robíme až príliš veľkú kovbojku a zbytočne si robíme starosť o digitálne hendikepovaného poslanca a pritom on to zvláda ľavou zadnou aj bez počítačových znalostí.

V parlamente striehnu i mnohé iné nástrahy. Napríklad krúžkovanie kandidátov namiesto krížikovania, alebo naopak? Kto sa v tom má vyznať. A pokusov je dosť, tak nabudúce sa zase niektorým podarí zvoliť správnu metódu hlasovania. Takže aj jeden člen tohto zoskupenia, oficiálne uznaný za neznalého v počítačovom svete sa v tom dave stratí. 

Čo je ale horšie ako jeden človek, nedovzdelaný na úroveň svojej funkcie, je prokuratúra. Minulý rok v marci nám kovboj a generálny prokurátor Čižnár sľuboval rozpútanie pekla. Ak tým myslel extrémistické peklo, tak už vidno nejaké úspechy. Aktuálne skóre prokuratúry voči ĽSNS je 0:2. Ak sa prvotne Váš hnev po prečítaní daných informácií zameral na súdy, chcel by som sa v týchto prípadoch za ne prihovoriť. Keďže súdy si dôkazy nemôžu vymýšľať, a majú súdiť na základe predložených dôkazných materiálov, neostalo v obidvoch prípadoch nič iné, len rozhodnúť tak, ako rozhodli. *Doplnenie: Vďaka odbornému komentáru v diskusii som sa do textu rozhodol doplniť jeden postreh. Súdy napriek tomu, že nemali ideálne pripravené podklady, mohli a mali aktívne preveriť tvrdenia obžalovaného Mizíka o údajnej nevedomosti v oblasti práce s počítačom. Ak chceme vyčítať niečo aj súdom, tak práve v tomto bode si mali tvrdenia obžalovaného lepšie preveriť. Pretože okrem súdov sa asi nenájde na Slovensku veľa ľudí, ktorí by verili, že Mizík nevie pracovať s počítačom.

Ostaňme ale pri aktuálnejšom prípade. Rozhodnutie, že Mizíkovi sa nedá dokázať napísanie antisemitského statusu je legitímne. Takisto ako by bolo legitímne uznať ho na základe predložených dôkazov ako autora textu. Dôkazne bremeno ale nebolo pre súdy v tomto prípade dostačujúce. Preto Mizík namiesto nálepky "starý nenávistný extrémista" (vo svojich kruhoch možno "borec") dostal nálepku "neschopné počítačové nemehlo". To, že sa takýto človek, ktorý verejnosti tvrdí, že je neochotný naučiť sa nové zručnosti pre prácu, ktorú by mal vykonávať v prospech spoločnosti, nehanbí za svoju lenivosť, neochotu učiť sa nové veci, je tragickým obrazom politickej scény. 

Takmer až roztomilá je skutočnosť, že je členom strany, ktorá kritizuje akési štandardné strany, ktorá by tu narobila poriadok a pri vláde ktorej by sme pocítili zmeny tak rýchlo, že by sme sa nestačili diviť. Príjemné vyhliadky na zmenu - poslanec, ktorý verejne tvrdí, že nevie pracovať na počítači ale netrápi ho, že to vyzerá nekompetentne na výkon danej funkcie. Možno by mohol byť poslancom inde. Vo Fekišovciach majú plný stav?

Tento príklad neschopnosti, klamstiev a falošných sľubov celej strany by sme mohli predkladať všetkým voličom ĽSNS. Rad radom,  tak ako od niekoho začujeme, že by chcel voliť ĽSNS, môžeme im názorne ukázať akí neschopní sú ľudia, ktorých by chceli krúžkovať. Mohli by sme takýmto ľuďom povedať, že ich hlas je príliš cenný, aby ho dali pokrytcom. Ľuďom, ktorí síce s radosťou šíria nenávisť rôzneho druhu, ale keď príde čas prevziať za to zodpovednosť a stať sa usvedčeným náckom, tak sa radšej stanú neschopným truľom. 

Hádam každý má vo svojom okolí voliča Kotlebovcov. Podarilo sa vám ich presvedčiť logickými argumentmi, že robia chybu keď im dávajú hlas? Problém je ten, že voličom ĽSNS to je jedno. Nezaujíma ich to. Nepochopia to.

Mizík je síce súdom uznaný za neschopné počítačové nemehlo, ale stále je schopný vykonávať prácu poslanca NR SR. 

Pre spoločnosť sú však väčším problémom ako Mizík, babrácke spracovania návrhov zo strany prokuratúry, a z toho vyplývajúce dva povzbudzujúce rozsudky voči Kotlebovcom. Bez toho aby sme špekulovali, prečo sa tak stalo. Ostaňme len pri tom, že mohli svoju prácu odviesť lepšie. A za týmito negatívnymi bodmi sa kdesi v tieni, v šedej zóne ukrýva obrovský problém dnešnej doby. Nenávisť na internete a dosiaľ chýbajúci spôsob, ako s ňou účinne bojovať. Na tomto nejasnom postupe stroskotalo aj ľuďmi očakávané rozhodnutie súdu.

Okrem týchto faktov môžeme z rozsudku vyčítať ešte niečo navyše. Rozhodnutie súdu neznamená, že text na sociálnej sieti nebol extrémistický a nedáva to slobodu pri písaní podobných nenávistných táranín. Zároveň to ani neznamená, že daný status nenapísal Mizík (ktorý to ani príliš nepopieral, len sa k tomu proste nehlásil). Značí to len toľko, že súd na základe dôkazov nevyhodnotil Mizíka ako nespochybniteľného pisateľa antisemitského textu. A to je veľkým problémom dnešnej internetovej doby.

Ďalším na rade spomedzi internetových štváčov je čoraz viac agresívnejší a nezmysly tárajúci smerácky revolucionár. Kto bude pisateľom jeho statusov, keď sa bude treba vyjadriť na súde?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Petra Šabatu

Chvála Igora Matoviča - podmienená, ale chvála

Ako zvládol prvé týždne vo funkcii premiér a jeho koaličný tím, je vlastne zázrak.

Komentár Petra Schutza

Výbušný projekt von der Leyenovej

Natoľko rozsiahle a tvrdé kolá rozhovorov medzi členskými štátmi sa ešte nevideli.


Už ste čítali?