Srdečné pozdravy z (Ruska) Milána

Autor: Maroš Chmúrny | 19.5.2019 o 9:10 | Karma článku: 10,08 | Prečítané:  5227x

Rakúskom otriasa škandál. Líder pravicovo-populistickej strany FPÖ bol nachytaný pri dohadovaní pofidérneho biznisu s tajomnou ruskou podnikateľkou. Jeho spojencom na Slovensku sa nedávno stal Boris Kollár, ktorý sa dnes...

prihovoril z Milána. Tam sa ocitol na pozvanie Mattea Salviniho a dostalo sa mu tej príležitosti, rečniť pred zaplneným námestím. Ale poďme postupne.

"Biela vila na Ibize s výhľadom na more, šampanské, shushi a prísľuby, že ruské firmy môžu získať nielen licencie na kasína či luxusné hotely, ale aj zákazky na rekonštrukciu diaľnic. Jediné, čo stačí spraviť, je finančne podporiť pravicovo-populistickú Slobodnú stranu Rakúska (FPÖ)," píše v článku denník SME. 

Rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strache sa o takýchto veciach bavil s neznámou ženou z Ruska. Strache mal chuť vládnuť v Rakúsku, doslova ovládať ľudí a presadzovať to, čo uzná za vhodné. Ruska mala k dispozícii štedrý finančný obnos, ktorý by mu mohol na tejto ceste pomôcť. 

Zdá sa, že k reálnej finančnej výpomoci nedošlo, aspoň podľa doterajších informácií o tom nevieme. Avšak aj nateraz medializované informácie stačia a stačili na to, aby Strache odstúpil z pozície vicekancelára aj z pozície predsedu strany a v Rakúsku sa schyľuje k predčasným voľbám.

Na Slovensku tiež poznáme takéto prípady. Napríklad raz bolo stretnutie v jednom tajnom bratislavskom byte. Zo stretnutia bola zvuková nahrávka, kde sa jeden z hlasov nápadne podobal na hlas predsedu istého politického subjektu. Predseda v tom byte vybavoval peniaze pre stranu vlastnou hlavou. Po odhalení tejto nahrávky sa predseda ospravedlnil a zo svojej pozície okamžite odstúpil. Počkať, takto to vlastne nebolo.

Inak. Bol raz predseda inej slovenskej strany, u ktorého bolo dôvodné podozrenie, že okopíroval svoju rigoróznu prácu. Tento predseda nečakal na tlak médií, ani na správu kontrolnej komisie, ale sám, okamžite na začiatku škandálu odstúpil. Ale čo to píšem takto navečer, veď aj tento príbeh bol iný.

Nie, nechcem teraz uberať z viny rakúskeho kancelára tým, že ho porovnávam s našimi politikmi. Strache sa previnil. Totálne. Ukázal, že jeho záujmom je moc a je jedno ako ju získa. Hlavne, aby ju mal v rukách a potom si už s ňou bude robiť čo chce. V tom sa nelíši od spomínaných našich "velikánov". Ovládnuť média, neskôr ovládať masy. Takpovediac "na Orbána". Že s pomocou ruských peňazí? To nie je podstatné. Že jeho stranu zakladala nacistická sviňa, ktorá jej dala svoj punc? A že Rusi sú naopak komunisti? Keď chýba úprimný záujem o lepšiu budúcnosť, o pomoc krajine, tak peniazom, ani túžbe po moci to nevadí a ideológia nie je prekážkou.

Plusový bod má jedine za to, že to nenaťahoval a skončil vo verejných funkciách okamžite po zverejnení kompromitujúcej informácie.

Sme rodina Borisa Kollára mala v priebehu týždňa v Bratislave návštevu z niekoľkých európskych štátov. Bola tu aj Marine Le Penová, ktorá sa v minulosti otvorene vyjadrovala, že chce EÚ rozbiť. Každý predvídavý človek, zvlášť politik, ktorý nemá najčistejšie záujmy, si dokáže spočítať, čo treba hovoriť, aby pribúdali politické body. Preto skočiť na to, že Le Penová dnes už nechce EÚ zničiť je minimálne naivné, neopatrné.

Po tomto stretnutí sa v mediálnom a diskusnom priestore na Slovensku viedla polemika o tom, či si to ten Boris a jeho rodina uvedomujú. Či vôbec vedia s kým sa idú medzinárodné bratať. Ozývali sa hlasy, že oni vlastne možno vôbec nevedia s kým si ťapkajú a veselo koketujú. Ak by som aj ja patril do tejto skupiny, tak by som po prevalení rakúskeho škandálu netrpezlivo očakával, aké vyjadrenie poskytne Sme Rodina. Pochybovači mohli očakávať precitnutie Borisa Kollára, jeho okamžitú kritiku do radov nových spojencov a snáď i prehodnotenie zotrvania v tejto internacionále.

Nedočkali sa. Prečo?

Kollárovci si dobre uvedomujú s kým začali koketovať. Nie je to náhoda, nie je to nevedomosť. Je to cielená spolupráca. 

„Hľadali sme silného partnera v zahraničí. Pozitívnu odpoveď sme našli v osobe Hanza-Christiana Stracheho, lídra Strany slobodných v Rakúsku,“ povedal tento týždeň v pondelok poslanec Sme rodina Ľudovít Goga o spojenectve so stranou, ktorú v Rakúsku zakladali bývalí nacisti.

Skôr ako otázky či vedia s kým začínajú spoluprácu, ma však zaujali otázky a špekulácie o tom, že sa predsa nemôžeme vymedzovať aj voči Sme Rodina. Bez nich sa vraj budúca "rozumná" vláda nezloží.

To ako naozaj?! Keď Boris Kollár pred voľbami do parlamentu v roku 2016 začínal svoju kampaň, tak to vyzeralo ako nechutný, obrý vtip. Ten vtip skončil v parlamentných laviciach a dotiahol tam so sebou lúzu, ktorá na počkanie spolupracuje so stranou Smer-SD, keď si to situácia vyžaduje. Lúzu (Marčeka), ktorá šíri na pôde parlamentu konšpiračné teórie, cestuje na anektovaný Krym a v parlamente sa správa ako v krčme 4. cenovej. Lúzu, ktorá na počkanie podpisuje prezidentskú kandidatúru hocikomu, aj psychopatom, ktorí si myslia, že sú novinári.

Boris Kollár sa teda prihováral pred davom na milánskom námestí. Myslí si, že Strache sa zachoval tak ako sa má politik zachovať, keďže odstúpil zo svojich funkcií. Tým pádom je všetko vyriešené a zvyšok strany je asi v poriadku. Pritom na Slovensku pri poslancovi R. F. neplatia rovnaké pravidlá. Poslanec a jeho strana kradnú, klamú, podvádzajú a nestačí keď skončí len jeden z nich. Sú neprijateľní pre ďalšiu spoluprácu,  v tom je aj Sme Rodina podľa ich vyjadrení zajedno so zvyškom súčasnej opozície.

Pre ich zahraničných partnerov táto rovnica ale neplatí. Veď ľudia na Slovensku aj tak nezistia, čo sa v ich krajinách deje a stačí im povedať, že v záujme vyšších záujmov je takáto spolupráca nutná. Stačí použiť čarovné slovko - migranti.

Vtedy nezáleží či rakúsku stranu FPÖ zakladali bývalí nacisti, nezáleží na tom, že peniaze im ponúkala neznáma Ruska. Žena z krajiny, o ktorej vieme, že sa snaží ovplyvňovať dianie v rôznych krajinách po svete. Vtedy nezáleží ani na tom, že Salvini, obdivovaná postava talianskej politickej scény je podozrivý z napojenia na mafiu. V slovenskej realite to vadí, v talianskej nie. Takisto nevadí, že Rusko pravdepodobne platilo kampaň Le Penovej. Zdá sa, že strane Sme Rodina vôbec nevadí, keď sa mafia či ruské peniaze potulujú okolo ich partnerov. Keď sú to peniaze z krajiny, ktorá sa snaží narúšať rovnováhu v EÚ, rozsievať dezinformácie a vyvolávať nenávisť a štvať obyvateľov jednotlivých krajín proti sebe. Prečo im to nevadí?

„Je to ďalší z mozaiky dôkazov, že v Európe funguje Kremľom platená piata kolóna politikov, ktorí majú plné ústa národných záujmov, ale za pár rubľov sú ochotní predať úplne všetko, aj záujmy štátu, ktorý majú reprezentovať,“ reaguje podpredsedníčka parlamentného výboru pre európske záležitosti, poslankyňa Mosta-Híd Katarína Cséfalvayová.

Kollár si horlivo porečnil pred talianskym publikom. "Viete, kto je najpopulárnejším svetovým politikom na Slovensku?" spýtal sa davu. "Matteo Salvini," odpovedal si po chvíľke Boris Kollár a zožal ovácie davu. 

Odkiaľ zobral Kollár túto štatistiku nevedno. Odkiaľ zobral poverenie zastupovať pred talianskym davom preferencie slovenských voličov, takisto nevedno. Nemám chuť tu pripnúť link na video. Určite sa ku neme dostanete, ak ho budete chcieť vidieť. Líder strany Sme rodina sa v ňom snažil pôsobiť dojmom horlivých davových manipulátorov z prvej polovice minulého storočia, a pôsobil dojmom Borisa Kollára v taliančine.

Keď je už na stole téma potencionálnej koalície 2020, nechápem jedno. Koho napadlo rátať do budúcej povolebnej koalície Sme Rodina? Od predvolebného vtipu v roku 2016 sa táto strana nijako nekvalifikovala na to, aby s nimi niekto mohol počítať do serióznej koalície. Naopak, čím bližšie ku ďalším voľbám, tým viac sa ukazuje aká spodina sa usadila v parlamentných laviciach a aké ťažké ju bude zase vyhnať. Počítať túto stranu medzi potencionálne koaličné strany je nezmysel. A bol to nezmysel už dávno pred Salvinim. Vláda sa bude musieť zložiť zo strán, ktoré majú pozitívny program a reálny záujem meniť veci. Plusom je, že sa konečne zaradili a volič, ktorý doteraz netušil čo volil, bude môcť odísť ku zmysluplnejšej voľbe. 

Už sme sa po hektických udalostiach minulého roka trochu schladili? Ak áno, tak si to treba povedať na rovinu.  Mladé strany ešte porastú, Sulík je síce Sulík, ale má v tíme šikovných ľudí a ďalšia strana na doplnenie by sa určite našla. Mohol by to byť aj Most-Híd. Nová koalícia by mohla byť aj s Mostom-Híd. Netvárme sa, že je v poriadku, keby zástupcovia najväčšej národnostnej menšiny na našom území nemali v parlamente svojich zástupcov. Položme si radšej otázku, či Most s Bugárom v strane, alebo s Bugárom na dôchodku. 

Okrem Kotlebu tu máme teda i druhého, možno ešte zdatnejšieho nástupcu poslanca R. F.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?