Najväčší národniari a medzinárodná rodina

Autor: Maroš Chmúrny | 13.5.2019 o 15:00 | Karma článku: 2,07 | Prečítané:  655x

Alebo keď sa Danko s Kotlebom bijú o to, kto je viac zbytočnejšou postavou na našej politickej scéne. A na konci dňa z toho vyjde najlepšie Boris Kollár.

Otázkou jedine ostáva, či je táto situácia dobrá pre Borisa Kollára, pre nás občanov, alebo pre zachovanie statusu quo na slovenskej politickej scéne. Takže postupne.

Predseda NR SR a zároveň aj kapitán A. Danko sa pred týždňom v televíznej debate vyjadril, že by rád podebatoval s Mariánom Kotlebom. A že on, Danko, ho do takejto debaty vyzýva a ukáže mu kde je sever. 

Veľa vody dolu Váhom nepretieklo a už sme sa takéhoto súboja titánov dočkali. Dankova obľúbená televízia túto diskusiu zorganizovala len týždeň od Dankovej výzvy na férový slovný súboj. Hoci je predseda NR SR zvyknutý v televízii TA3 debaty vyhrávať, tentoraz v nej nebol sám a jeho šance sa o polovicu znížili. Dalo sa tak nejak predpokladať, že Dankove odhodlanie vysvetliť Kotlebovi ako funguje EÚ a reálne ukázať divákom, že Kotleba ich klame dopadne, ako inak, samodeštrukciou Danka. Ale jednoznačne určiť argumentačného víťaza je veľmi ťažké, a preto to necháme na každého jedného diváka, ktorý je ochotný to pozerať.

Víťazom v inom kontexte sa stal ale Marián Kotleba. Bohužiaľ. A to bolo jasné, už odvtedy, odkedy Andrej Danko verejne vyslovil svoju pozvánku do televízneho duelu. Pre občana, ktorý má predstavu o lepšej budúcnosti, o modernom a prosperujúcom štáte musel takýto duel, kde sa bude snažiť Danko argumentačne rozložiť Kotlebu, pripadať ako z paródie, ktorej hlavnými aktérmi sú Dano Dangl a Petra Polnišová, čím sa nechcem dotknúť týchto dvoch hercov.

Na jednej strane je celkom legitímne Kotlebu nevolať do televíznych diskusií, keďže jeho strana vykazuje znaky extrémizmu a nie je v poriadku, aby sme takýmto ľuďom dávali príliš veľa priestoru na prezentovanie svojich myšlienok. No na druhej strane tie myšlienky, ktoré predostiera a nevykazujú zrovna extrémizmus, vykazujú znaky amatérčiny, neschopnosti a nereálnosti realizovania. Ako som písal aj v minulom článku, Kotleba potrebuje nabaľovať neextrémistickú časť z voličského balíka. Hlasy od zarytých náckov má už dávno isté, a takisto aj hlasy od zmätených ľudí, ktorí sú nespokojní s vývojom, akým táto krajina od prevratu prešla, a stačia im rovnaké plané sľuby, aké im sľubovali tri desaťročia tí predchádzajúci. Tí, ktorí sú zodpovední za dnešný stav.

Takže aj Kotleba potrebuje meniť rétoriku ak chce prilákať ľudí k voličským urnám a dostať nejakých svojich ľudí do EÚ. Preto aj v TA3 nevolal po vystúpení z EÚ (logicky, kde by si jeho chlapci lepšie zarobili ako v štruktúrach nenávidenej inštitúcie, kde nebudú musieť nič robiť), ale po reformovaní EÚ zvnútra.

Myšlienka Andreja Danka konfrontovať Mariána Kotlebu a ukázať divákom, že sa nevyzná, nevie o čom hovorí a lacno klame svojich voličov je správna. Prevedenie, v ktorom chcel byť kapitán ten, kto odhalí pôvod trikov amatérskeho kúzelníka s ľudskou mysľou Kotlebu, bolo  nevhodné. Tou najväčšou chybou v tejto rovnici bolo účinkovanie samotného Danka, ktorý logicky nemohol byť tým, ktorý stiahne oponu a odhalí Kotlebove klamstvá v priamom prenose.

Oveľa lepšie by bolo keby sa proti Kotlebovi v televízii posadili ľudia, ktorí majú reálne vedomosti, vedia argumentovať a vedeli by vďaka skúsenostiam vyvrátiť všetky klamstvá a zavádzajúce teórie, ktorými by sa Kotleba snažil oháňať. Prečo by sa nemohli oproti Kotlebovi posadiť niektorí zo súčasných europoslancov, napríklad E. Kukan, I. Štefanec, J. Žitňannská alebo B. Zala,  a demaskovať jeho tvrdenia v priamom prenose? 

Aj keď, aj tu sa natíska obava, či by to pre skalných fanúšikov M. Kotlebu malo nejaký efekt. Mnoho ľudí by si po pozretí takejto relácie len potvrdilo, že Kotlebovci sú neschopní (ak vynecháme ich sympatie k fašizmu) a nemôžu reálne uvažovať o vládnutí, ale skalným voličom ĽSNS by to takto nemuselo vyjsť. To je jedno z rizík takejto debaty, že na rozhodnutú časť voličstva by to nemuselo mať žiadny efekt a pre Kotlebu by to bola len ďalšia zbytočná medializácia. Z Kotlebu však začína byť cítiť i nervozitu. On vlastne vládnuť nikdy ani nechcel a percentá z predvolebných prieskumov ho pasujú na pozíciu druhej najsilnejšej strany na Slovensku, čo je tak trochu problém i pre neho, nielen pre nás, keďže jeho úloha je len mútiť vodu v opozícii, brať percentá iným stranám a nemať žiadnu zodpovednosť. To sa teraz bije s nárastom preferencií, čo môže zneisťovať všetkých Kotlebovcov, lebo ak by sa stali súčasťou budúcej koalície, už by prišli o pohodlnú pozíciu v opozícii.

Na pozadí tohto televízneho duelu a súboja o to, kto je väčší národovec, kto sa kam tlačí Putinovi a koho by tam Putin nepozval, si v Bratislave organizuje medzinárodné stretko Boris Kollár. Málokoho by to zaujímalo, keby si sem pozval modelky z rôznych krajín Európy a snažil sa ich začleniť so svojej veľkej rodiny. I keď predsa by to len malo prekvapujúci efekt, lebo on radšej zo 10 domácich dievčat, než jednu zahraničnú. Ochrana hraníc je najviac, prekvapujúco, práve u Kollára.

A tak sa nám tu rozohráva ďalšia fáza slovenského politického univerza. Tak ako Marvel prepája svoje filmy do komplikovanej schémy a po niekoľkých filmoch oznámi, že vstupujú do ďalšej fázy tohto filmového univerza, tak sa aj naša politická  scéna pripravuje na ďalšiu (netrúfam si ju očíslovať) fázu, lebo sa blížia voľby. A nemyslím tie do EÚ.

Kým sa teda medzi sebou  kapitán Danko a M. Kotleba dohadujú o tom, kto je väčší "národovec", Boris Kollár sa stretáva s ľuďmi, ktorí by mali mať svojimi myšlienkami blízko k obidvom menovaným, no vôbec o nich nemajú záujem a ich pozornosť upútal Boris Kollár so svojou rodinou. A komuže Sme Rodina môže zobrať percentá, keď sa bude stretávať s takýmto výberom Európy? 

Tento poslanec a predseda strany, ktorý do parlamentu dotiahol najväčšiu lúzu akú sa mu podarilo pozbierať, dnes pre SME vyhlásil: "Som ochotný spojiť sa s ľuďmi, ktorých prioritou je ochrana hraníc a národných tradícii."

Ja som zase ochotný, nielen 25. mája, voliť ľudí, ktorí si vidia ďalej ako na špičku nosa a ich najvyššou prioritou, okrem ľudskosti,  je ochrana životného prostredia a udržanie obývateľnej planéty aj pre ďalšie generácie. A ak by som okrem toho niečo očakával od nových europoslancov, tak nech sa ukazujú v televízii, nech sa pýtajú do tlačených médií, nech chodia v čase, keď nie sú v Bruseli po Slovensku, stretávajú sa s ľuďmi a informujú o tom, čo sa v EÚ deje.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Ako o Gorile klamala Anna Bubeníková

Nominantka SDKÚ pôsobila vo Fonde národného majetku devätnásť rokov.

Komentár Petra Schutza

Prezidentka je optimistkou bez dôvodu

Niežeby sa dôvera ku krokom polície i prokuratúry dala rovno vylúčiť.


Už ste čítali?