Martinský dekan sa snažil usmerňovať veriacich pred 2. kolom prezidentských volieb

Autor: Maroš Chmúrny | 12.4.2019 o 8:00 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  1360x

V Martine sa pred druhým kolom prezidentských volieb šíril mail plný hoaxov a nenávisti. Pochybný mail odišiel z oficiálnej adresy martinskej farnosti na vyše 80 adries ešte pred konaním druhého kola prezidentských volieb.  

Veriaci ľudia z Martina a jeho okolia si 23. marca, teda pred druhým kolom prezidentských volieb, našli v elektronickej pošte správu z oficiálnej adresy martinskej farnosti, podpísanú dekanom Kamilom Lieskovským. Mail obsahoval množstvo hoaxov o prezidentskej kandidátke Zuzane Čaputovej, ale aj o vražde Jána Kuciaka, ktoré kolujú po sociálnej sieti. 

Adresátom sa v e-maile prihovárali aj ďalší anonymne vystupujúci ľudia s cieľom apelovať na voľbu "správneho kandidáta" pred druhým kolom prezidentských volieb. Konkrétne odporúčanie, koho nevoliť sa ešte aj dnes nachádza na internetovej stránke Rímskokatolíckej martinskej fary. Na prípad upozornila redaktorka spravodajského portálu Aktuality.sk Jana Kubisová.
 

K zneužitiu informačného letáka sa nevyjadrili

Odporúčanie, prečo nevoliť Zuzanu Čaputovú sa teda okrem mailu, objavilo aj vo farskom informačnom liste Farský informačník farností Martin a Martin - Sever, ktorý je zverejnený na internetovej stránke martinskej fary. (http://martin.fara.sk/farske-listy.html… – ročník 19, číslo 12). Keďže tento informačný leták sa rozdáva veriacim aj v tlačenej verzii, bolo podozrenie, že ho v takejto podobe dostali návštevníci kostola v nedeľu po omši pred voľbami. 

Ako nám však oznámil člen redakčnej rady farského informačníka, na základe rozhodnutia redakčnej rady a farára z časti Martin-Sever, ktorý s tým nesúhlasil, bola táto informácia z informačníku vyradená. Farnosť Martin-Sever sa voči takejto správe v informačníku ohradila, zároveň ale priznávajú, že na internete je informačník, ktorý stále odporúča nevoliť Čaputovú. Členovia redakčnej rady to však nevedia ovplyvniť, lebo nie sú administrátormi stránky.

"Do tlače sa však dostala len jedna verzia daného letáku, a to tá, v ktorej nie sú odporúčania ohľadom volieb," tvrdí člen redakčnej rady.  

Vyzýval k správnej voľbe

„Sme pred voľbami, v ktorých máme len dvoch kandidátov na výber, ale jeden z nich povedie Slovensko. Len jeden z nich verejne prisľúbil chrániť tradičné a kresťanské hodnoty. Druhého z nich ako veriaci nemáme žiadny dôvod voliť, ani podporiť nevolením nikoho, lebo pre nás platí: "Hľadajte najprv Božie kráľovstvo a ostatné vám bude pridané,“ prihovára sa viac ako 80 adresátom dekan Kamil Lieskovský v kritizovanom maile.

Text mailu pokračuje množstvom hoaxov, klamstiev a ohovárania na adresu Zuzany Čaputovej, aj Jána Kuciaka a naopak, vyzýva k voľbe Maroša Šefčoviča. Mail obsahuje aj text pod názvom Príbeh jednej Zuzany, ktorého autorom je podľa konšpiračných webov Ľuboš Blaha a ktorý sa v predvolebnom  čase šíril v týchto dezinformačných vodách. V tomto texte boli spojené rôzne udalosti do jednej veľkej absurdnej konšpirácie o sprisahaní, ktorého výsledkom má byť kandidatúra, či víťazstvo Z. Čaputovej v prezidentských voľbách.

Mail bol odoslaný na vyše 80 adries, bez ich súhlasu. Túto správu dostali nielen súkromné osoby, ale aj rôzne farnosti v dedinách v okolí Martina, a trebárs i základná škola v Martine.

Diecéza: Išlo o súkromný názor

Oslovili sme aj samotného dekana Kamila Lieskovského. Novinárka Aktualít aj ja sme poslali žiadosť o vysvetlenie jeho konania na  oficiálny e-mail farnosti, odkiaľ predtým posielal správu aj svojim farníkom. Do dnešného dňa  nám však neodpovedal. Kontaktovali sme aj Žilinskú diecézu pod vedením diecézneho biskupa Tomáša Galisa, ktorá je martinskej farnosti nadriadenou inštanciou.

„Vedenie Žilinskej diecézy komunikovalo v predmetnej záležitosti emailu s p. dekanom Kamilom Lieskovským. V budúcnosti bude svoje súkromné názory na stav vecí verejných komunikovať zo svojej súkromnej emailovej adresy,“ píše v stanovisku hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.

O personálnych postihoch nepadlo ani slovo. K upraveniu letákov na stránke fary sa nevyjadrili.

Nahnevané odpovede farníkov

Spomínaný e-mail pobúril mnohých adresátov, a to hneď niekoľkými spôsobmi. Jednak preto, že dekan takto šíril bez ich súhlasu ich e-mailové adresy tretím osobám, jednak kvôli obsahu. Viacerí neváhali dekanovi odpísať späť. Jedným z nich bol aj farník Martin.

„Nedá aj mne nenapísať pár úprimných viet na tú kopu marazmu a ohovárania, čo ste ako predstaviteľ katolíckej cirkvi napísali na prezidentskú kandidátku Zuzanu Čaputovú z oficiálneho mailu vášho zamestnávateľa. Od človeka, z ktorého by mala vyžarovať láska k blížnemu, pravda, odpustenie a empatia, z tohto človeka vychádza klamstvo, nenávisť, podsúvanie hoaxov a konšpirácii. Mali by ste sa nad sebou zamyslieť, na koľko Vám prináleží diktovať druhým, čo majú robiť. Zuzanu Čaputovú budem voliť, lebo nešíri nenávisť ako Vy,“ píše dekanovi s tým, že žiada od neho ospravedlnenie.

Zareagoval aj kňaz, ktorý nechcel byť menovaný.
„Kňaz má na to mnoho príležitostí, ako veriaceho človeka usmerniť. Kázne, spovede, príhovory atď... Nemusí ho uSMERňovať týždeň pred voľbami. A upriamovať inotajmi pozornosť na jedného kandidáta. Už v prvom kole volieb mal slovenský kresťan-katolík možnosť voliť zodpovedne a bez konfliktu vo svojom svedomí. Nerozumiem preto tomuto Vášmu emailu dnes, pred druhým kolom volieb (ako ja aj mnohí kresťania - katolíci nerozumejú tomu, že predseda KBS si vyberie a pozve na stretnutie len jedného z 15 tich oficiálnych kandidátov na prezidenta SR pred prvým kolom),“ píše v odpovedi kňaz, ktorý sa ohradil aj voči šíreniu súkromných e-mailových adries tretím stranám.

Ospravedlnil sa

Jeden z veriacich a adresátov pôvodného e-mailu od dekana Rímskokatolíckej cirkvi Lieskovského, nám ukázal odpoveď, ktorá mu od neho prišla.

„Dobrý deň. Ospravedlňujem sa za nechcené posúvanie emailových adries tretím stranám bez vášho vedomia. To ma naozaj mrzí," podpísaný martinský dekan Kamil Lieskovský.

Pred uverejnením tohto článku mi prišla stručná odpoveď zo Žilinskej diecézy. Prostredníctvom hovorcu pána Z. Pupíka mi poďakovali za prejavený záujem o túto tému a vyjadril sa, že po komunikácii s martinským dekanom prijali riešenie, aby sa takéto situácie už neopakovali. Ako to chcú dosiahnuť, nekonkretizovali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.


Už ste čítali?