reklama

Komu smrdia americké doláre?

Vyzerá to tak, že členom SNS a hlavne jej predsedovi nevoňajú americké peniaze. Až tak veľmi, že sa kapitánsky predseda sebavedomo postavil za rečnícky pult, buchol sa po prsiach a vyhlásil, že my máme peňazí dosť!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Keďže na Slovensku nie je núdza o silné témy, tak nám v posledných dňoch začala v spoločnosti rezonovať jedna nová. Kapitán Andrej Danko sa rozhodol, že bude dobré razantne odmietnuť pomoc Spojených štátov amerických a ponúkaných 105 miliónov dolárov na rekonštrukciu letísk odmietnuť. Že vraj máme vlastných peňazí dosť. 

Nuž, keď máme, tak máme. Akurát tie cesty sú stále rozbité, v iných prípadoch nedostavané. O tom, že chýbajú peniaze v nemocniciach, školách či na železniciach sa ani neoplatí príliš rozpisovať. Husté vyjadrenia Andreja Danka sa nedajú interpretovať inak, ako to zhodnotili už iní komentátori, snáď v každom serióznom písanom médiu na Slovensku. Dankovcom klesajú podľa prieskumov preferencie a preto začína boj o voliča. Keby to bol boj o rozhľadeného a kritického voliča, nebolo by na tom nič zlé. Ale pokiaľ sa útočí na tú najzraniteľnejšiu a najľahšie manipulovateľnú časť verejnosti, tak vtedy je to veľký problém.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pretože o tento typ voliča je na našej politickej scéne veľký záujem. A rôzne subjekty neváhajú používať úplne najprízemnejšie a najjednoduchšie finty, na prilákanie takýchto voličov do svojho košiara. Najväčšiu prax v tom má Smer-SD, ale nástupcovia sú už zaučení a operujú so získaným know-how. A Andrej Danko je dôstojný nasledovník tejto línie.

Ale, odhliadnuc od túžob Andreja Danka visieť na Putinových šnúrkach, predseda parlamentu nemá dôvod a ani právomoc mať silácke reči v tejto situácii, keďže sa jedná o dohody so zahraničným spojencom. A takáto agenda, ak sa nemýlim, nepatrí predsedovi parlamentu. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozrime sa na celú vec s pokojom. Na stole sú, narozdiel od toho ako to prezentuje Danko, dve dohody. Dohoda o obrannej spolupráci (Defence Cooperation Agreement – DCA) - tá má napríklad upravovať aké zákony by sa vzťahovali na amerických vojakov, ktorí by sem z rôznych príčin jazdili a podobné záležitosti. O tejto dohode rokuje ministerstvo zahraničných vecí vedené Lajčákom. 

Európska iniciatíva odstrašenia (European Deterrence Initiative – EDI) - je druhá dohoda o ktorej rokuje hlavne ministerstvo obrany, ktoré patrí SNS. Tento americký program slúži na zlepšenie obrany členských krajín NATO, obzvlášť tých, ktoré ležia na východnej hranici. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Američania nám v rámci EDI chcú poskytnúť 105 miliónov dolárov na prestavbu letísk v Kuchyni a na Sliači. Podľa našich predstáv by sme vraj mohli požiť iba časť tých peňazí, ďalšia časť by sa použila pravdepodobne na výstavbu skladov, ktoré by slúžili americkej armáde v prípade potreby. Tie naše letiská opraviť, prerobiť, potrebujeme. Pretože sme minulý rok podpísali zmluvu o nákupe 14 stíhačiek. Amerických. Lebo nám nestačila lacnejšia švédska varianta. V poriadku, veď peňazí je vraj dosť, tak prečo neinvestovať do stíhačiek, na ktoré nemáme hangáre a rôzne iné potrebné technické vybavenie letísk a ktoré sú pre potreby nášho malého územia zbytočným luxusom. Ale podľa Andreja Danka máme peňazí dosť, tak sme nakúpili. Veď to jeho stranícky nominant Peter Gajdoš je ministrom obrany.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No samotné americké stíhačky F16 dostaneme až v priebehu nasledujúcich rokov. Dovtedy budeme ešte lietať, pardon servisovať staré ruské Migy. Milióny eur sa minú na drahý servis prestarnutých strojov. Ale tie peniaze pôjdu na správne miesta, správnym ľuďom a preto to Andreja ani jeho spolupútnikov nebolí. 

Autor článku sa nepasuje do roly odborníka na letectvo či armádu. Najradšej by bol, keby sme nepotrebovali rozhadzovať peniaze na výzbroj, ale namiesto toho by sme ten balík peňazí mohli investovať do zmierňovania klimatických zmien. Avšak, keďže jednak nežijeme v takom svete, a zároveň máme nákup stíhačiek schválený, budeme potrebovať letiská, kde budú môcť tieto stroje odpočívať a z ktorých budú môcť odlietať. A na modernizáciu tých letísk samozrejme potrebujeme peniaze. 

Dostávame sa k ešte jednému aspektu. Keďže budeme o pár rokov vlastniť výkonné stroje, ale naša obloha ich dúfajme nebude potrebovať, tak je otázkou na čo nám budú, okrem toho, že sa budú skvieť v hangároch (ktoré snáď tiež budeme mať). Pravdepodobne nastane situácia, kedy nás naši spojenci z NATO, požiadajú o podporu pri nejakej operácii (bodaj by nie) a naše stroje s vycvičenými pilotmi (ktorí budú trénovaní v Amerike) im pôjdu pomôcť. Lebo aj my sme plnohodnotní členovia NATO.

Takáto môže byť budúcnosť, bolo by to prirodzené. Nám, ako malému štátu by viac svedčila spoločná vzdušná obrana s krajinami V4. I keď je v tejto dobe ťažké spoliehať sa na Orbána a očakávať, že bude loajálny aj po podpísaní takejto spoločnej dohody. Ale predsa len, pre ekonomiku všetkých stredoeurópskych štátov by to bolo to najlepšie riešenie. A takisto pre životné prostredie. Očakávať takéto moderné a do budúcnosti pozerajúce riešenia od súčasných zástupcov nielen nášho ministerstva obrany, ale i zástupcov okolitých krajín je však utópia. 

Preto sme išli nekompromisne svoju sólo líniu a nakúpili vlastné bojové mašiny za 1,6 miliardy eur. Možno ako takú malú domov sme mohli od USA dostať 105 miliónov dolárov na modernizáciu našich letísk. O tejto ponuke sa vedelo už dávno. Istá ponuka spolupráce bola vraj na stole aj od švédskej strany, v prípade, že by sme brali stíhačky od nich. Mohli u nás vybudovať podporné centrum na údržbu a aktualizáciu stíhačiek Gripen, čím by na slovenský trh priniesli nové možnosti aktraktívneho pracovného uplatnenia, čo by zvýšilo príjem do štátnej pokladnice atď. Zato americká ponuka bola až donedávna zaujímavá aj pre SNS, no len dovtedy kým im neklesli percentá v predvolebnom prieskume. Keďže sa na Slovensku nachádza istá časť obyvateľstva, ktorej imponuje každé odmietnutie niečoho čo prešlo okolo USA, tak kapitán tasil kartu, s ktorou u nich išiel na istotu.

Verím však, že percento ľudí, ktorým nedochádza, čo kapitán hovorí je stále menšie a menšie. A v tomto prípade dosiahol level jeho populizmu bahno. Bažiny horšie ako Everglades na Floride. 

Netvrdím, že by sme mali prijať peniaze za hocijakých podmienok. Ale nie je rozumné odmietnuť peniaze určené na rozvoj infraštruktúry letísk bez rozumného dôvodu. V prvom rade treba viesť rokovania a dohodnúť podmienky, ktoré nebudú limitujúce pre Slovenskú republiku a ktoré zabezpečia, aby sa nám táto spolupráca nevymkla spod kontroly. Až následne, v prípade, že by výsledky rokovaní neboli uspokojujúce, až vtedy by bol správny čas postaviť sa za rečnícky pult a vyhlásiť, že ponuku zo strany USA neprijmeme, lebo podmienky prijatia finančnej pomoci sú pre nás neprijateľné. 

Nalejme si čistého vína. Finančný obnos nám neponúka Čína, Saudská Arábia, Botswana či Šalamúnove ostrovy. Pomocnú ruku nám ponúkajú naši spojenci, s ktorými stojíme bok po boku v rôznych celosvetových organizáciách. Preto ak z bekhendu od rečníckeho pultu odpálime ich ponuku, nevysiela to dobrý signál. Nielen pre tohto konkrétneho spojenca, ale i pre ostatných. Bohužiaľ, nie je to prvý prípad, kedy sa za posledný rok správame v oblasti zahraničnej politici ako schizofrenici.

„Spolupráca s USA nie je v rozpore so záujmami a jednotou EÚ. Rovnaké alebo podobné dohody s USA majú uzatvorené takmer všetky krajiny NATO, z nich 20 je aj členskou krajinou EÚ," upozornilo predsedu SNS ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky.

Na tomto mieste môžeme spomenúť, že i to Orbánovo Maďarsko, ktoré autor považuje za neistého spojenca, tak i táto krajina nemá problém s dohodou so Spojenými štátmi americkými. Z maďarského letiska Pápa už desať rokov operujú tri dopravné lietadlá NATO, ktoré okrem iného zásobujú vojakov na misiách. A Maďari majú na stole i ponuku, podobnú tej našej. USA im núkajú 56 miliónov na modernizáciu letiska v Kecskeméte. Kapitán Danko sa v poslednej dobe prestal tajiť tým, že Orbán je jeho vzorom. No teraz vidíme, že Andrej je ochotnejší ísť do väčších konfrontácií ako samotný Orbán.

„To nie sú výhrady voči mne alebo voči ministerstvu. V skutočnosti ide o výhrady voči koncepcii našej zahraničnej politiky,“ vyhlásil samotný minister Lajčák v reakcii na mediálne útoky Andreja Danka.

Najcitlivejšou otázkou, ktorá môže trápiť obyvateľov Slovenska po takýchto zbytočných mediálnych výkrikoch predsedu SNS je, či je možnosť, že sa budú po Slovensku pohybovať americkí vojaci. To je základná otázka pre každú krčmovú debatu od Malých Levár až po Veľké Kapušany. Určite takáto možnosť je. Dokonca je to stopercentne isté. Vyššie som spomínal nákup amerických F16 a s tým bude súvisieť aj počiatočná údržba, zabehnutie a následne nejaké kontroly, úpravy systémov, modernizácia. Nie, stroje dokopy za 1,6 miliardy nebude hneď od prvého dňa opravovať Karol z vedľajšej dediny. Určite bude potrebné zaškolenie od amerických mechanikov. Takže áno, prítomnosť amerických vojakov na našom území bude nevyhnutná. A to hlavne vďaka kapitánovi Dankovi, ktorý spolu so svojimi kolegami presadil nákup amerických stíhačiek. Ale v čom je to iné ako prítomnosť našich vojakov na rôznych misiách vo svete? 

Keď teda Andrej dnes bojuje proti prítomnosti amerických vojakov na našom území, tak je to aj v jeho prípade otočenie o 180 stupňov oproti tomu, čo presadil minulý rok. Verím, že Andrej si to uvedomuje. Krivdili by sme mu, keby sme si tentokrát o ňom mysleli, že nevie čo robí. Vie. Z kapitána sa nám stal aktivista. Síce len prokremeľský, držiaci sa Putinových nohavíc ale čo už. Andrej je celý život na nesprávnej strane. Tak aj keď sa z neho stal zanietený aktivista, nemôžeme čakať, že bude bojovať za nejaké pozitívne zmeny.

Nemá zmysel apelovať na Andreja. On za prvé väčšinou nechápe, a za druhé má iné inštrukcie. Preto nemohol skončiť, keď čelil odvolávaniu pre kauzu rigoróznej práce. A preto dnes vyskakuje spoza rečníckeho pultu. Lebo vie, že Smer má zatiaľ strach z predčasných volieb. A Danko si ich dovoliť môže, lebo o jeho voličov je veľká bitka a Andrej, pochopiteľne, prehráva. 

V priebehu týždňa bol premiér Peter Pellegrini v Európskom parlamente. 

"Vláda je zodpovedná za výkon zahraničnej politiky našej krajiny. Nedovolím, aby Slovensko akýmkoľvek spôsobom uhlo zo svojho jasného proeurópskeho a proatlantického kurzu," zdôraznil premiér pred novinármi.

Bezdôvodne, bez reálnej diskusie odmietnuť ponúkanú pomoc od spojencov je nezodpovedné. Malé krajiny ako Slovensko si nemôžu dovoliť robiť nezodpovednú zahraničnú politiku. Môže sa nám to v budúcnosti vypomstiť. Musíme dôkladne zvažovať svoje kroky. Sme súčasťou NATO, tvoríme spoločnú, kolektívnu bezpečnosť. Hoci tentokrát sa jedná "len" o dohodu medzi dvoma krajinami, nemyslime si, že zvyšní spojenci zo Severoatlantickej aliancie nesledujú situáciu. Najhoršie, čo môžeme spraviť je, že spravíme zo seba v ich očiach nepredvídateľného spojenca. Taký obraz by sme o sebe nemali vytvárať. 

Peter Pellegrini sa na doplňujúcu otázku od holandskej europoslankyne v Európskom parlament vyjadril v zmysle, že vie na ktorej strane má stáť. Na ktorej teda?

Maroš Chmúrny

Maroš Chmúrny

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu