Kapitánka z filmového Marvel vesmíru

Autor: Maroš Chmúrny | 12.3.2019 o 13:00 | Karma článku: 10,02 | Prečítané:  6462x

Captain Marvel, ako sa tento komiksový film píše v angličtine, dorazil do kín pred pár dňami. Od roku 2008 je to už 21. vyprodukovaný film, ktorý zapadá do jedného uceleného a vzájomne prepleteného vesmíru.

Ten, kto sa orientuje v filmovom svete a osobitne v podžánri komiksových filmov vie, že spoločnosť Marvel je lídrom v tomto type filmov. Ovšem, nemusíme mať napozeraných všetkých predošlých 20 filmov na to, aby sme si vedeli vychutnať prvú tohtoročnú marvelovku.

Najnovší film od tohto štúdia konečne priniesol na plátna kín ženskú superhrdinku. I uvedenie do kinosál bolo také symbolické, v predvečer MDŽ. Nuž, poďme sa pokúsiť rozobrať tento filmový počin na drobné. 

Ako pozitívny krok hodnotím hneď výber hlavnej postavy. Neokukaná herečka Brie Larsson sa do tejto roly hodí. Je dokonca lepšou možnosťou, ako keby bola hlavná hrdinka viac plagátová tvár. Keby to dostala typickejšia kráska blondínkovskeho typu (ak ostaneme pri farbe vlasov, ktorú má mať postava vo filme), napríklad taká Blake Lively alebo Margot Robbie, tak by to filmu mohlo uškodiť. Odviazanosť a nadhľad herečky Brie Larsson sa do tohto filmu predsa len hodí oveľa viac. Tá najväčšia výhoda ústrednej ženskej postavy je, že sa nemusí pozastavovať nad svojim vzhľadom, svojim imidžom. Nerieši to dlhšie ako je treba, a nemá problém vymeniť obtiahnutý kostým za roztrhané džínsy, tričko s nápisom a flanelovú košeľu a vybehnúť do akcie. Lebo sú aj dôležitejšie veci ako fintenie sa. Napríklad nájsť Teserakt, alebo vrátiť sa na planétu Hala. 

Film sa odohráva na planéte Zem (vo filme označovaná ako C-53) a na planéte Hala, ale i vo vesmíre. Od začiatku filmu sa scény z obidvoch svetov striedajú a divák po malých dávkach odhaľuje pôvod hrdinky, ktorú na planéte Hala, volajú Vers. Oproti minulým marvelovkám, kedy sme hrdinu spoznávali podľa osvedčeného vzorca - na začiatku je relatívne normálny človek (prípadné iná rasa), a až postupne získa superschopnosti, alebo oblek - tak v tomto filme je tento vzorec nabúraný a už od začiatku tu máme Vers, ktorá disponuje určitými schopnosťami. Tie sa snaží kultivovať pod vedením svojho veliteľa z vesmírnej rasy Kree, ktorej je členkou. 

S týmito schopnosťami Vers počas misie havaruje na planéte C-53, teda na našej modrej planéte. Nie je ani tak podstatné kde - samozrejme, že v Amerike, a dokonca vo filmovej mekke, Los Angeles - ale pre nás divákov je oveľa podstatnejšie, a dovolím si tvrdiť, že rozhodujúce, kedy na Zemi pristane. A teda uprostred rokov 90-tych. Okamžite po svojom pristáti, dá dole Arnolda Schwarzeneggera. Síce iba kartónového v požičovni VHS-iek, ale aj to sa ráta. Divákovi odchovanému na "devätdesiatkových akčnákoch" to pripomenie príchod Terminátora. Ale nemusí každému, samozrejme. 

Za najväčšie plus celého filmu považujem zasadenie deja do 90-tych rokov minulého storočia. Od tvorcov filmu sme dostali napríklad plnokrvnú automobilovú naháňačku, niekoľko popkultúrnych odkazov na danú dobu. Jednoznačným kráľom medzi týmito odkazmi pre mňa, okrem Arnolda, je vyhľadávanie informácie v internetovej kaviarni. Pozorný divák tam však nájde i ďalšie prkotinky z rokov nie tak dávno minulých. 

Do tejto doby pomocou digitálnych technológii preniesli aj herca Samuela L. Jacksona. O vyše 20 rokov mladšia tvár populárneho a často obsadzovaného herca nám zase môže pripomenúť  takú nesmrteľnú klasiku akou je Pulp Fiction. Mne pripadala jeho rola oveľa lepšia ako v ktoromkoľvek inom  Marvel komikse, ale možno to bolo práve kvôli tomu omladnutiu a nostalgickému spomínaniu na klasický film 90-tych rokov. Zdalo sa mi, že si svoju úlohu v tomto filme viac užíva, ale neviem, či to nebolo ovplyvnené spomínaným digitálnym omladením. Keď sme ale pri postave Samuela L. Jacksona, ktorý tu hrá Nicka Furyho, známu to postavičku z marveláckeho vesmíru, tak práve v tomto filme sa dozvieme ako prišiel o oko. Ale viac už neprezradím.

Keďže je klasická dejová verzia línia marveláckych komiksov narušená, a od začiatku má hlavná hrdinka svoje schopnosti, tak v priebehu filmu nám tvorcovia naservírujú množstvo retrospektívnych záberov, ktoré nám i hlavnej hrdinke Vers (na Zemi známej ako Carol Denvers) postupne odkrývajú jej pôvod i dôvod, prečo má superschopnosti. Táto mini detektívna línia filmu síce nemusí zaujať každého, ale na mňa to pôsobilo osviežujúco. Z deja boli vynechané tradičné postupy, namiesto toho to bolo poňaté z opačnej strany. Zachovaný status quo ostal len pri objavení plnej verzie schopností. Celý rozsah svojej sily odhalila až pred záverečným bojom. Takýto postup býva často používaný aj pri iných superhrdinoch a ich prvotnom predstavení divákom.

Postava Carol Denvers (Vers, neskôr Captain Marvel) si prechádza spomienkami na svoje dospievanie a rôznymi udalosťami, kedy ju jej okolie podceňovalo. Ale ona všetky skúšky zvládla a vždy sa postavila na nohy a bola o to silnejšia, o čo tvrdšie dopadla na zem. Keďže bola aj v armáde, konkrétne v letectve, stávala sa obeťou nevyberaných vtipov i podceňovania zo strany chlapov. V krátkych zostrihoch jej jeden vojak povedal, že kokpit v stíhačke je pre chlapov, čo vyplýva už zo samotného názvu. Keď si to preložíte do angličtiny. Tvorcovia teda do filmu vtesnali aj tento miniodkaz pre ženy, ktoré sú nejakým spôsobom mužmi podceňované a namiesto podpory či obdivu si od takzvaného silnejšieho pohlavia často vyslúžia posmech. Toto je však len krátka pasáž, v ďalšom priebehu filmu je to už vo filme zakomponované veľmi vkusne, prirodzene.

Kamarát, filmu okrem vyššie spomínaného prehodeného deja vyčítal i to, že Vers nemala silnú motiváciu postaviť sa zlu, alebo bojovať za vyššie dobro. S tým nesúhlasím, pretože hlavná hrdinka počas filmu zisťovala pôvod svojich superschopností a takisto si hľadala aj svoje miesto na svete a možnosť dokázať, že má na viac. Už len pátranie po pôvode superschopností musí byť veľkou motiváciou, a keď sa k tomu ešte pridá zistenie, že bola oklamaná, tak to danú motiváciu musí ešte znásobiť. Preto si myslím, že hlavná postava mala dostatočnú motiváciu konať dobro, i keď to na prvý pohľad nemuselo byť úplne jasne vo filme vyložené. 

Silnou emocionálnou stránkou filmu boli dve bližšie nešpecifikované stretnutia. Ani v týchto scénach scenáristi netlačili na pílu a nechali emóciu len voľne poletovať vo vzduchu, ako svieži parfém na púpavovom parašutistovi. Výhodou filmu je takisto aj jeho herecká vyváženosť. Keďže hlavná hrdinka nie je obletovaná herecká hviezda, tak to vkusne dopĺňajú postavy Samuela L. Jacksona, Jude Lawa či malá úloha Anette Benning, ktorej tanečná vložka pri pesničke od Nirvany poteší. Čo je mimochodom ďalší malý čriepok z deväťdesiatkovej skladačky, ale už budem ticho. Okrem ľudských postáv, je príjemným zjavom aj jedna zvieracia postava, ale tiež sa nepatrí zachádzať do väčších detailov.

Film má i pekný vizuál, na čo sme si už pri komiksovkách dosť zvykli. Na môj vkus tam nebolo nadbytočne veľa efektných scén a väčšina bojov boli nenáročné mlátenie nepriateľov podľa poradia. Samozrejme, záverečný súboj musel byť veľkolepý, bez toho by to nešlo. Čas v kine mi utiekol ani neviem ako. Bavil som sa od začiatku do konca. A samotné vtipy, boli vo filme servírované priebežne, takisto neboli zbytočne vyhrotené a pri konečnom zúčtovaní z toho film nevychádza ako nejaká paródia, ale zároveň sa neberie smrteľne vážne.

A to je mega najväčšia výhoda hlavnej hrdinky. Už sme tu síce mali ženské superhrdinské filmy. Ale je seriózne porovnávať Elektru či Catwoman s týmto filmom? Na tieto filmy väčšina ľudí zabudla po ich pozretí a preto aj v širšej verejnosti najviac rezonuje jediný film so ženskou hrdinkou - Wonder Woman. Jedna z vlajkových lodí konkurenčného komiksového štúdia DC. Priznám sa, po jej pozretí pred dvomi rokmi som mal pozitívne pocity, po ďalšom pozretí, asi tak o rok neskôr som už bol oveľa kritickejší a moje virtuálne hodnotenie išlo rapídne dolu. Takže keď mám porovnať tento film so ženskou superhrdinkou, s týmto novým počinom, tak pri všetkej úcte ku DC, kapitánka ich predčila o triedu po všetkých stránkach. 

Keď sa len vrátime k výzoru a osobe hlavnej hrdinky. Kým predstaviteľka Wonder Woman je katalógová kráska a objekt, kvôli ktorým mužov seká v krčnej chrbtici, tak protagonistka Captain Marvel je dievča odvedľa. So všetkými pozitívnymi vlastnosťami, ktoré ku takému označeniu patri. A takisto, ako som už spomínal vyššie, tento dojem "ženskej nad vecou" je pre daný film lepším imidžom, ako keby vo filme hrala dokonalá plagátová kráska. Proste táto herečka bola pre tento film i pre spoločnosť Marvel ako výhra v lotérii.

Brie Larsson mimochodom vyhrala v roku 2016 Oscara za najlepší ženský herecký výkon vo filme Izba.

Náklady na film boli 150 miliónov dolárov. Počas otváracieho víkendu v USA utŕžil 153 mil. dolárov. To je tretí najlepší otvárací marcový víkend v histórii. Celosvetovo je to už 455 miliónov dolárov. 

V skratke. Vynikajúca komiksovka. Osviežujúci, vtipný a vizuálne podmanivý popkornový predkrm pred poslednými Avengers.

Moje hodnotenie: 8/10              

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.


Už ste čítali?