reklama

Chybný krok Maroša Šefčoviča?

Jedným z kandidátov o post prezidenta SR je aj diplomat Maroš Šefčovič, ktorý reprezentuje stranu Smer-SD. Tú stranu, ktorej nezáleží nielen na obyvateľoch tejto krajiny, ale ani  na riadnom chode štátnych orgánov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

V priebehu týždňa bola najpálčivejšou a vlastne aj jedinou medializovanou témou v našom parlamente - lebo už sa úplne opustilo od hľadania riešení pre krajinu -, voľba ústavných sudcov. V princípe nie príliš zložitá záležitosť. Takže v skratke, v priebehu januára sa prihlásili uchádzači, ktorí sa cítili, že spĺňajú základné podmienky na výkon funkcie ústavného sudcu. Nasledovalo verejné vypočutie 40 uchádzačov. Z nich, v poriadku a bez väčších zádrheľov prešlo parlamentného hlasovania 39. Ostal jeden jediný. Robert Fico. Daný kandidát sa snažil vysvetliť, že jedna z úplne základných, a tým pádom aj najpodstatnejších požiadaviek na výkon tejto funkcie, a to je 15 rokov právnickej praxe, je v jeho prípade 13,5 roka a je to v poriadku. A vďaka ústavnoprávnemu výboru, ktorý na poslednú chvíľu doplnila neznáma poslankyňa za Most-Híd Irén Sárközy, tomu tak aj bolo. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No veď nevadí, ešte budú o sudcoch rozhodovať dve inštancie. Parlament a prezident. Aj toto sme si mohli povedať. V uplynulom týždni teda prišiel rad na náš parlament. Stál pred nimi nasledovný úkon. Na lístku mali mať 40 mien a pri každom mene tri kolonky. ÁNO - ZDRŽIAVAM SA - NIE. Pri každom mene mali označiť jednu možnosť. Dôležitým pravidlom tejto "hry" bolo aj, že počet "ÁNO" označení nemôže prekročiť 18. 

Dopredu sa však ozval i Béla Bugár a vyjadril obavu, či to všetci poslanci zvládnu na prvýkrát. Táto obava bola legitímna. Nie sú to žiadni matematickí géniovia. Sú to predsa len naši poslanci. A tak sa dalo predpokladať, že takýto kvíz mnohých zaskočí a v priebehu vyplňovania sa stratia medzi kolonkami. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pred prvou voľbou odstúpil Robert F. (okrem neho odstúpili ďalší dvaja uchádzači), čím teoreticky mohol uľahčiť vypĺňanie správnych odpovedí. No nestalo sa. Poslanci Smeru i SNS hádzali do urny prázdne, znehodnotené hlasovacie lístky a svoju povinnosť zvoliť ústavných sudcov si nesplnili. Dostali však šancu na reparát. Ten bol plánovaný na štvrtok. Medzitým, čiže v stredu si predseda parlamentu, kapitán Danko odletel po rozumy do Ruska. A hoci sa čakalo, že sa v tom čase niekde zjaví i premiér, situácia nasvedčovala tomu, že premiéra takéto naťahovačky o nejaký kvíz nezaujímajú. Naveľa sa však vyjadril a prezentoval túžbu, že koalícia by mala zatiaľ zvoliť 6 kandidátov a tým zabezpečiť aspoň aké-také fungovanie ÚS Nevedno prečo iba zatiaľ, a načo by mali s voľbou ostatných kandidátov čakať na neskorší termín.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dohoda teda bola na stole (Erik Tomáš síce tvrdí, že nebola, ale v paralelnom svete Erika Tomáša je to normálne), všetko to ešte v štvrtok na obed vyzeralo na hotovú vec. No potom sa odniekiaľ v parlamente objavil R. F., ktorý tam dovtedy nebol, a to znamenalo, že aj náznak trošku zodpovednej dohody voči krajine, bol zmietnutý zo stola a zase sa presadilo ignorantské riešenie, na ktorom trval predseda Smeru. Od soboty 16. 02. 2019 máme na Slovensku totálne oklieštený Ústavný súd. Počet sudcov tejto inštitúcie je 13. Deviatim práve skončilo obdobie, na ktoré boli zvolení. Takže nám ostali 4 sudcovia. Ako sa teraz môžu cítiť tí kandidáti, ktorí hladko prešli ústavnoprávnym výborom, neboli okolo nich kontroverzie a čakali ako dopadne voľba, keď jeden neprispôsobivý, ale hlavne nekvalifikovaný človek, ktorý má možnosť ohýbať skupinu poslancov, ich obral o legitímne právo na zvolenie. Lebo on si potrebuje zabezpečiť beztrestnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

"Ukázalo sa, že ambície Fica stoja nad právom, spravodlivosťou, charakterom štátu. Pomohli im poslanci Ľudovej strany Naše Slovensko a odídenci od Borisa Kollára," opísala situáciu Veronika Remišová z Oľano.

Do toho všetkého sa vyjadril aj kapitán Danko. Jemu nevadí, že Ústavný súd bude mať dočasne menej členov. Vraj nebo na Slovákov ešte nepadlo. Upozorňoval na prípady z minulosti, keď bol problém dohodnúť sa na členoch ÚS.

V tejto chvíli sa vráťme do roku 2017. Vtedy poslanci volili 3 členov Ústavného súdu. Ak si dobre pamätáte, bol okolo toho takisto veľký hurhaj. Poslanci síce zvolili 6 kandidátov, z ktorých mal prezident Kiska vymenovať 3, ale keďže kvalita kandidátov bola mizerná, tak sa voľba dlho odkladala. Vtedy sa takto zmierlivo členovia koalície nevyjadrovala. Vyskakovali dva metre do výšky a žiadali o okamžité vymenovanie 3 sudcov, lebo inak si prezident nesplní svoju povinnosť a ÚS bude oklieštený. Takže vtedy bol problém keď bolo v úrade 10 sudcov a Kiska a opozícia boli zlí, dnes nie je problém, keď nám ostali len 4 sudcovia. Tak tejto matematike zase nerozumiem ja.

Neúctu voči všetkým občanom vhodne ilustruje aj odmietnutie pozvania do politickej relácie v Rádiu Expres. Viacerí poslanci z vládnej koalície dostali pozvanie, aby mali šancu prezentovať a vysvetliť pred národom, prečo sa rozhodli sabotovať voľbu kandidátov na ústavných sudcov. Všetci odmietli. 

Zoberme si to ešte aj zo strany opozície, lebo určite sa nájde niekto, kto si teraz pomyslí, že prečo ani opozícia nebola schopná nájsť kompromis a dohodnúť sa s koalíciou napríklad na nejakých menách, alebo na tom, že voľba nebude verejná. Po prvé, jedného kandidáta by muselo zakrúžkovať 72 poslancov, čo bolo nereálne číslo. Ale ten hlavný a najdôležitejší dôvod bol, že Smer chce zvoliť kandidátov na ústavných sudcov v tajnej voľbe. Nechcú, aby široká verejnosť videla, za aké mená hlasovali. Prirodzene, lebo majú čo skrývať. Na pozadí týchto udalostí je pre krajinu menšia škoda, keď bude ÚS dočasne oklieštený, paralyzovaný, ako keby opozícia pristúpila na politické dohody a nechala smerákov navoliť si svojich sudcov, ktorí ich budú kryť.

A na pozadí týchto nepekných udalostí nám v krajine prebieha prezidentská kampaň. Jedným z kandidátov na hlavu štátu je diplomat Maroš Šefčovič, ktorý kandiduje za stranu Smer.

Maroš Šefčovič je úspešným diplomatom, uznávaným aj v Bruseli. Nevie sa o ňom niečo negatívne, nie je namočený v nejakým známych kauzách. V Smere si vybrali človeka, na ktorého sa nedá vytiahnuť konkrétna špinavosť. Presne takého potrebovali, aby zmiernili tlak na svoju stranu, aspoň čo sa týka prezidentských volieb. Otázka je, či sa do tejto situácie potreboval dostať Maroš Šefčovič. Prečo mu nestačilo byť uznávaným komisárom v zahraničí, ale kývol na jedovatú ponuku Smeru? Myslím si, že Maroš Šefčovič s zbytočne pokazil meno tým, keď sa stal jej tvárou v prezidentskej kampani. 

Dnes v prednahratej relácii na TA3 pán Šefčovič povedal, že dáva do prezidentskej kampane svoj čistý štít. Neviem, či to nie je škoda, nasadzovať svoj čistý štít za takúto stranu. Na druhej strane sa mi páčilo, že povedal, že by nebýval v byte neprávoplatne usvedčeného daňového podvodníka. 

Problém jeho kandidatúry sa dá rozložiť do viacerých rovín. Prvá rovina je zahraničná. Svojou kandidatúrou zastiera pred zahraničnými partnermi to, čo tu predvádza strana Smer. Keďže má v zahraničí dobré meno a veľa známostí, môže byť pre zahraničie mierne mätúce, keď zastupuje stranu Smer, ktorá napríklad popiera podiel na únose Vietnamca, a úspešne zahmlieva a zavádza nemeckú stranu. A Maroš Šefčovič robí svojím dobrým menom krytie pre ďalšie rôzne kauzy vládnej koalície. Zahraničným partnerom sa tak môže zdať, že to u nás nie je také vážne, keď je uznávaný komisár ochotný dať svoje meno za túto stranu. 

Druhá rovina je domáca. Šefčovič žije dlhé roky v zahraničí. Nemá praktický prehľad o dianí na Slovensku, hlavne v regiónoch. Aj keby chcel ako prezident ľuďom pomôcť a mal len tie najčistejšie úmysly, tak bohužiaľ, nie je dostatočne zorientovaný v problémoch, ktoré trápia Slovensko. 

A tretia rovina je vnútrostranícka. Smer je od vraždy Jána a Martiny rozdelený na dve frakcie. Tá konšpiračná o dvoch hlavných členoch, plus pár ďalších verných pomocníkov ako Glváč, Tomáš a podobne. A potom je tu druhá časť Smeru, zastúpená novým premiérom Pellegrinim, Kažimírom a spol, ktorý sa dištancujú od vyjadrení predsedu. Otázka je, ktorú časť Smeru teda zastupuje Maroš Šefčovič. Tú, ktorá blúzni o Sorošovi, štátnych prevratoch a kubánskych tornádach, alebo tú druhú, ktorá sa chce držať našej oficiálnej zahraničnej politiky a byť zodpovedným partnerom pre našich zahraničných spojencov? Ktoré názory a postoje sú mu bližšie a voči čomu je ochotný sa verejne postaviť. Zatiaľ nevieme nič. A to je problém.

Nasledovný názor na M. Šefčoviča som niekde už počul, alebo čítal, bohužiaľ už netuším kde. Preto to preložím len voľne, tak ako si to pamätám. Na kandidatúru Maroša Šefčoviča sa nedá pozerať inak, ako so zdvihnutým obočím. Pretože na vysvetlenie sú len zlé možnosti. Buď bol Maroš Šefčovič tak dlho v zahraničí, že nevie čo strana Smer napáchala v jeho rodnej krajine, alebo to vie, a je mu to jedno. Prípadne to nepovažuje, za taký problém, ktorý by mu prekážal a kvôli ktorému by kandidatúru odmietol. Ani jedna možnosť nie je dobrá. 

Oveľa horšie však je, že Maroš Šefčovič je už, predpokladám, minimálne mesiac na Slovensku a venuje sa kampani. Nezachytil som žiadne vyjadrenie napríklad ohľadom krízy vo Venezuele. Nevymedzil sa proti nelogickému vyskakovaniu poslanca Blahu. To je však len okrajová téma posledných týždňov. Tá hlavná je téma Ústavného súdu. A teraz neobstojí ani výhovorka, že Maroš Šefčovič pracoval dlhé roky v zahraničí. Šialené udalosti okolo výberu sudcov sa dejú tu a teraz Priamo pred očami pána Šefčoviča. Preto sa pýtam, Maroš Šefčovič nevidí a nepočuje? Alebo mu nevadí, akú nechutnú politickú spodinu zastupuje a prepožičiava jej svoje meno? 

Dnes, 17. februára mal byť hosťom relácie Na telo na Markíze. Ospravedlnil sa a svoju účasť v relácii stiahol. Kvôli chorobe. Asi väčšina aspoň trochu príčetných ľudí by tiež radšej ochorela, keby musela pred celým Slovenskom vysvetľovať, čo to stváral predseda Smeru a jeho nohsledi počas týždňa. Nejeden by z toho tiež ochorel.

Objavil sa však na Ta3, v prednahratej relácii V politike, kde jeho diskusným oponentom bola Zuzana Čaputová. Moderátor Norbert Dolinský načal tému extrémizmu. Na túto tému zareagoval aj pán Šefčovič.

"Mali by sme tak trošku hľadať, kde sú tie korene tej frustrácie ľudí, ktoré ich vlastne ženú do košiara týchto extrémistických strán. U mňa jedno z takých vysvetlení je to, že to je veľmi zlá sociálna situácia. Že tí ľudia, keď žijú v sociálne ťažkých podmienkach, tak veľmi ľahko a rýchlo sa utiekajú k tým politikom, ktorí im ponúkajú rýchle riešenia," bravúrne zanalyzoval pán Šefčovič. 

Bližšie informácie pán Šefčovič, Vám ponúknu "doma". V strane Smer je sociálnych inžinierov požehnane. Určite radi vysvetlia, kde pramenia základy utiekania k extrémizmu.

Drahí Slováci a Slovenky, ak vám nevadí, ako si koalícia neplní svoju robotu, ba dokonca až sabotuje funkčnosť štátnych orgánov (nie som právnicky vzdelaný človek, nechcem to rozoberať príliš do hĺbky), tak je s vami veľmi zle. Tým, že dáte hlas Marošovi Šefčovičovi, podporíte ďalších 12 rokov beztrestnosti pre R. F. a "našich" ľudí. Pán Šefčovič sa doteraz nevyjadril, či by vymenoval R. F. za ústavného sudcu, keby sa stal prezidentom. Z čoho vychádza, že vymenovanie predsedu Smeru je u neho prijateľná možnosť, o ktorej by uvažoval. 

A práve kvôli udalostiam okolo ústavného súdu, je pre mňa kandidát na prezidenta, Maroš Šefčovič, úplne neprijateľný. Aj keby mal neviem aké referencie z európskych inštitúcií. Momentálne má šancu zaujať jasný a zreteľný postoj na aktuálne udalosti a prehodnotiť svoju kandidatúru. Zatiaľ najjasnejším postojom z jeho strany je neúčasť v dnešnej televíznej relácii. Bolo by veľmi nepríjemné vysvetľovať, čo si myslí o udalostiach posledného týždňa. Úplne najlepším postojom, za ktorý som ochotný pánovi Šefčovičovi potriasť rukou a zablahoželať mu k zdravému úsudku, je stiahnutie kandidatúry na prezidenta a návrat do jeho predchádzajúcej funkcie. To by bolo veľké gesto človeka, ktorý pochopil do akej špinavej a znečistenej rieky vliezol, ale nabral dostatok odvahy, aby z nej v správnej chvíli vyliezol a nestrhla ho so sebou a ostatnými, ktorí verne sedia v loďke do ktorej kvalitne zateká, až ku vodopádu.

A pre tých, ktorí ani doteraz nepochopili toxicitu Smeru, absurdnosť a neprijateľnosť správania, ktoré predvádzali počas týždňa pri extrémne dôležitom hlasovaní, tak pre tých je iba jedno riešenie. Keď nemajú čas sledovať politiku dôsledne, tak by nemali ísť ani voliť a rozhodovať o niečom, čomu nerozumejú, nezaujímajú sa. A tí, ktorí absolútne nechápu, čo je zlé, na tom, že nemáme dostatok ústavných sudcov, že máme obedy "zadarmo" a podobné nezmysly, tí by radšej mali odovzdať občiansky preukaz na miestnej policajnej stanici. Alebo v najbližšej Jednote. Hocikde.

Maroš Chmúrny

Maroš Chmúrny

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu