Rodina z Martina prišla po prechádzke v prírode o psíka

Autor: Maroš Chmúrny | 22.3.2019 o 12:15 | (upravené 24.3.2019 o 11:24) Karma článku: 9,09 | Prečítané:  3614x

Mohla to byť obyčajná príjemná prechádzka zasneženým lesom. Keby sa z tej prechádzky vrátili so zdravým psíkom. V lese pod Martinskými hoľami môžu striehnuť rôzne nástrahy. 

Rodina z Martina nebude na pondelok 28. januára vôbec spomínať v dobrom. Vybrali sa totiž na obyčajnú prechádzku do lesnej časti, zvanej Jedľoviny. Všetko bolo v poriadku, až kým sa nezačali vracať späť. Vracali sa domov a so sučkou sa niečo dialo. Odviezli ju k veterinárovi, ktorý sa ju snažil zachrániť. Aj napriek okamžitému zásahu a podaniu škály liečiv, Elie do pár hodín tento svet opustila.

"Psík k nám prišiel vo veľmi zlom, komatóznom stave. Nereagovala na vonkajšie podnety. Okamžite sme jej poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Napriek intenzívnemu akútnemu zásahu, infúznej terapii a podaniu širokej škály liečiv, to bohužiaľ neprežila. Takýto rýchly priebeh v nás vzbudil podozrenie, že sa jednalo o otravu," opísal situáciu MVDr. Tomáš Scheer.

Telo psíka sa následne poslalo na toxikologické vyšetrenie, aby sa preukázalo, čo bolo za takýmto náhlym klinickým priebehom u mladej sučky. Výsledky toxikológie však nepotvrdili žiadne bežné jedy.

"Podozrenie na možnú intoxikáciu niektorým krvným jedom, prípadne pesticídmi sa nepodarilo potvrdiť," uvádza vo svojej správe Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne. Pretože je takéto testovania finančne nákladné, nebolo možné testovať širokú paletu látok. Keby bolo podozrenie na konkrétnu látku, tak by sa dali spraviť testy práve na tú látku a bolo by to jednoduchšie. No v tomto prípade by to bolo len triafanie na náhodu.

Od tohto prípadu už uplynulo niekoľko týždňov. Ďalšie prípady úmrtia psíkov nie sú známe.

V Jedľovinách sa ľuďom dejú nepríjemné veci

Nie je tomu tak dávno, čo sa ohľadom rovnakého miesta v Martine strhla búrlivá diskusia, nielen na internete, ale aj v reálnom živote. Dôvodom boli pasce na cyklistov, ktoré boli starostlivo zamaskované v zemi a pripravené ničiť a ubližovať. Na sociálnej sieti na to upozornila mladá Martinčanka. 

„Na Jedľovinách sa vyskytujú takéto pasce na bicyklistov, bežcov, hubárov, deti a zver. Opatrne!“ vystríhala mladá žena.

Nie je to však jediný typ nástrahy, ktorý bol v Jedľovinách objavený. Iní návštevníci lesa mali možnosť vidieť natiahnuté oceľové laná, ktoré mali pravdepodobne slúžiť na eliminovanie cyklistov.

Prípad otráveného psíka teda opäť rozvíril vášne a oživil spomienky mnohých ľudí, ktorí sa rozhodli so svojimi príbehmi podeliť. Keď som sa začínal zaujímať o tento prípad, do správ mi prišlo viacero nepublikovateľných príbehov, rôznej úrovne šialenstva. Divoké príbehy spod Martinských holí sa dajú nájsť aj vo vodách internetu.

S Abbie sme zišli dolepomerne rýchlo ,,rozhodne 3x rýchlejšie ako hore“ a na spodnej cestičke pri spomínanej chate sme natrafili na auto. Psa som nemal na vodítku, dal som mu povel ,,čakaj“ prišiel k nemu no auto nespomalovalo. Takmer nás prešiel a keď videl, že mám psa, ešte pridal. Ani neviem ako som psa odsunul na druhú stranu chodníka, zrejme adrenalín. S takýtmo niečím som sa fakt ešte nestretol. Pánovi som pekne vynadal a dokonca mi povedal, že ak sa mi nepáči, tak vytiahne zbraň a psa zastrelí ,,vraj tu bežne miestni správcovia lesov strieľajú psov, keď sú 2 metre od vás“. Bol som vážne šokovaný ako niekto môže byť taký zlý, neprijemný a dokáže žiť sám so sebou. Mobil som mal vybitý, zavolal by som určite aj políciu, no po chvíli som vychladol a pokračovali sme priamo domov. Osobne som s podobnou situáciou nemal doposiaľ skúsenosti a som rád, že to dobre dopadlo,“ prebraté z blogu Kadetadeposvete.com v pôvodnom znení.

https://kadetadeposvete.sk/vystup-na-mincol-tipy-na-vylet-cestovanie/?fbclid=IwAR1t-GmIWL_xSXrF43VTPzBtyXKHqdXot7csw66k9lsCrLg88_gq_A4gkgM

Pretlak záujmových skupín

Čast Jedľoviny patrí viacerým majiteľom. Oblasť, kde sa návštevníkom lesa väčšinou dejú tieto čudné a mnohokrát i nebezpečné veci patrí urbárskej organizácii z Priekopy. Preto som o reakciu poži,adal ich predsedu. 

"Áno, počul som, že sa tam vraj otrávil nejaký psík. Samozrejme nás podobné informácie znepokojujú a odsudzujeme podobné konanie. To či by bol pes naozaj otrávený môže preukázať až rozbor vzoriek z uhynutého zvieraťa.  Nenašli sme ani uhynutú lesnú zver, ktorá by bola prípadnou podhodenou otravou tiež ohrozená. Ak tam bola odhodená otrava, mohol to tam hodiť hocijaký návštevník lesa, my to nemáme ako ustriehnuť. Je to na ľudskej ohľaduplnosti a vzájomných vzťahoch. Majitelia psov by ich však pri prechádzkach lesom mali mať na vôdzke, tak ako to určuje aj zákon o lesoch. Vyhli by sa tým mnohým nepríjemným situáciám a aj by skôr ustriehli či pes nekonzumuje neznámu potravinu, ktorá môže byť kontaminovaná nebezpečnou látkou. V lese sa môže nachádzať aj úhyn voľne žijúceho živočícha a pes domáci nie je na podobný druh potravy adaptovaný. Jedľoviny sú miestom stretávania sa rôznych záujmových skupín. Či sú to na jednej strane bežkári, ktorí tam majú svoju trať, alebo sú to rekreační bežci, psíčkari a rodiny s deťmi a v lete aj cyklisti. Bežkárska trať sa križuje s inými cestami, takže je prakticky nemožné, aby ju chodci niekde neprekročili.  Všetko sa to prekrýva na jednom území a vieme, že potom vznikajú rôzne nepríjemné situácie. Je to teda na každom jednom jedincovi, aby prispôsobil svoje správanie danej lokalite, a neobmedzoval slobodu niekoho iného," odpovedal Peter Paško, predseda priekopského urbáru.  

Rodina smúti za svojim štvornohým miláčikom

Je samozrejmé, že zákony treba dodržiavať. Majiteľ by mal mať psa pod kontrolou.  Žiadny zákon, ale neoprávňuje človeka klásť hocikde do lesa otrávené jedlo. Takisto je poriadne cez čiaru nastražiť do pôdy pasce na cyklistov, či natiahnuť lano od stromu k stromu. Je jasné, že je ťažké, takmer nemožné dokázať, kto tieto veci v Jedľovinách spravil.

Majiteľka uhynutého psa podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Teraz je to v rukách polície, aby sa pokúsila vypátrať, ako a či vôbec sa nejaká forma jedu dostala do lesa a prečo musela zomrieť fenka, ktorá bola len na začiatku svojho života. 

„Bol to pre nás veľký šok. Elie bola hravá, zvedavá ročná fenka na prahu života. Robila nám veľkú radosť. Nikto z rodiny si pred týmto dňom na jej správaní nevšimol nič zvláštne. Mala kopec energie a zháňala ako zvyčajne. Preto keď sa to v priebehu pár hodín zmenilo a my sme o ňu prišli, bol to pre nás šok. Najhoršie to prežívali deti. Nechápali čo sa stalo, a ako mohol niekto ublížiť ich kamarátke, s ktorou trávili voľný čas a ona nikomu neubližovala. Plakali, nedokázali pochopiť, prečo by jej niekto chcel ublížiť," opísala pocity tesne po tragickej udalosti majiteľka fenky Barbora Madariová.

Každému je však jasné, že zlé medziľudské vzťahy nikomu neprospievajú. Ľudia si do lesa chodia zvyčajne oddýchnuť, vyčistiť si hlavu od bežných starostí, od pracovných povinností. Načerpať energiu, nadýchať sa čerstvého vzduchu. Preto je prirodzené, že keď sa namiesto toho dostávajú do konfliktov, tak to nikomu nepridá na nálade a len zbytočne znechutí celý deň. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy treba mať test a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.


Už ste čítali?