RTVS nezvládla reportáž z udeľovania novinárskych cien

Autor: Maroš Chmúrny | 18.1.2019 o 19:05 | Karma článku: 1,57 | Prečítané:  555x

17. 01. 2019 sa v areáli výstaviska v Brne, počas Veľtrhu cestovného ruchu Go a Regiontour 2019 odovzdávali ocenenia pre česko-slovenských novinárov. O tomto podujatí sme sa mali viac dozvedieť z verejnoprávnej televízie.

Ak ste pozerali televízne noviny vysielané 17. 1. 2019 od 19-tej hodiny, tak ste v čase zhruba od 45:45  min. mohli zachytiť reportáž z tohto slávnostného udeľovania cien. Z danej reportáže ste sa však maximálne dozvedeli, že sa konala nejaká súťaž, ktorá bola vyhlásená pri príležitosti osláv 100. výročia Československa a hlavnú cenu v TV kategórii získala RTVS so svojou reláciou Cyklopotulky. Zvyšok reportáže sa nesie v duchu prezentovania tejto relácie.

Pre lepšiu ilustráciu pripájam link na archív RTVS:
https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/13982/177097?fbclid=IwAR3l-ObBCVMnKIYVgXfpGaAvL1RfK29JQR5yL2mVYwvluzj5jK9rDty1jqM#2724

Kde je teda problém? Povedzme si úprimne, kto o tejto súťaži vedel? Asi málokto z vás. Pozorný a zvedavý divák zachytí informáciu o vyhlasovaní výsledkov spoločnej Česko-slovenskej novinárskej súťaže pod záštitou českej asociácie cestovného ruchu Czech Travel Press, slovenským žurnalistickým združením FIJET Slovakia, Českej centrály cestovného ruchu CzechTourism a Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa. Aj tí, ktorí o tomto podujatí dopredu nevedeli,  mali mať včera večer, vďaka verejnoprávnej televízii, dostatok informácii o danej súťaži a aj o kategóriách, v ktorých sa súťažilo. Keby vás RTVS chcela informovať. Lenže oni sa rozhodli, že spravia reportáž len o ich programe, ktorá zvíťazila v kategórii TV relácie.

Neviem o tom, že by o danej udalosti informovali súkromné média. Nie je to však ich povinnosťou, takže je to pochopiteľne, ich voľba. Zato RTVS platená nami, občanmi, by mohla takýmto zaujímavým kultúrno-spoločenským udalostiam venovať viac priestoru. Obzvlášť, keďže sa jednalo o súťaž vyhlásenú k 100. výročiu Československa, ktoré sme si pripomínali nedávno. Súťaž sa volala príznačne: "My k susedom, susedia k nám" a mala byť odkazom na vrelé vzťahy medzi Slovákmi a Čechmi. Ocenenia sa rozdávali v 4 kategóriách. TV, rozhlas, printové médiá a online médiá. Na jednej strane boli ocenení českí novinári, ktorí písali o Slovensku, na strane druhej, slovenskí, ktorí napísali články o Českej republike.

Aby sme sa chápali správne. Autor nemá problém so samotnou reportážou, ktorú sme mohli vidieť na obrazovkách RTVS. Dokonca si myslí, že kameraman a reportérka Petronela Vavreková odviedli dobrú prácu. Tá reportáž je pekne spracovaná, dobre sa na ňu pozerá. Všetko v poriadku, ak to bolo myslené ako reklama na Cyklopotulky.

Ani samotná relácia o cyklistických dobrodružstvách Jána Žgravčáka naprieč Českom i Slovenskom nie je žiadny problém. Naopak, 1. cena za najlepší TV počin v oblasti cestovného ruchu je v správnych rukách. Relácia Cyklopotulky je kvalitnou cestovateľskou reláciou, ktorá robí obom krajinám dobré meno a inšpiruje divákov k navštíveniu lokalít, o ktorých predtým možno ani netušili. Keby sa autor článku teoreticky rozhodoval o udelení hlasu pre nejakú TV reláciu, boli by to Cyklopotulky.

Problém však nastáva, keď RTVS vyšle svoj tím do Brna, na miesto vyhlásenia výsledkov súťaže "My k susedom, susedia k nám" a vo večerných Správach RTVS môžeme sledovať oslavnú reportáž o víťazných Cyklopotulkách. Len nepatrná zmienka o tom, aká to bola vlastne súťaž a čo bolo jej myšlienkou. Rozšírenia reportáže o ďalšie kategórie a ich víťazov sme sa nedočkali. Napríklad v kategórii printových médií zvíťazil Ján Blažej z časopisu Trend za článok Česko je krajinou orlojov. 

V online kategórii zvíťazila Marcela Václavková Konrádová z portálu Dalito.sk za kvalitný analytický článok Česko v turizme napreduje míľami, Slovensko mu nestíha. Aj na danom portáli sa o ich úspechu zmienili a pochválili pred svojimi čitateľmi. V článku nespracovali zoznam ocenených z Česka a Slovenska, ale to je ich slobodná voľba. Narozdiel od RTVS, ktorá je zo zákona povinná informovať občanov, a ktorá sa tejto téme mohla venovať obšírnejšie.

Prečo RTVS neurobila dôstojnú reportáž o udeľovaní novinárskych cien k 100. výročiu Československa, ale namiesto toho nakrútila reportáž o svojej víťaznej relácii? Ak by ste si práve teraz povedali, že načo očakávam, že v RTVS budú chváliť a zviditelňovať autorov z konkurenčných médií, tak vás vyvediem z omylu. Keď už RTVS z nejakého dôvodu spravila tento krok, prečo vo svojej reportáži nespomenula svojich zamestnancov z rozhlasových staníc, ktorí tiež získali ocenenia? Vyzerá to maximálne divne, keď televízia informuje o víťazstve svojej TV relácie a "zabudne" verejnosť informovať o skvelej reportáži rozhlasovej kolegyne, pani Ľubici Hargašovej, ktorá zvíťazila v kategórii Rozhlas za reportáž Po stopách prvého prezidenta ČSR, v ktorej odkrýva zaujímavosti zo života T. G. Masaryka. Zmienku o ocenených na českej strane sme čakali márne.

Nie je úlohou autora pátrať, prečo sa RTVS takto zachovala. Dôležitejšie je poznanie, že verejnoprávna televízia pri oboznámení širokej verejnosti o súťaži s medzinárodným i historickým presahom, venovala väčšinu času svojej víťaznej relácii. Kam kráčaš RTVS, keď si do tejto reportáže nezaradila ani slovko nielen o komerčných médiách, ale ani o svojich zástupcoch z radov rozhlasových reportérov?

 

Kompletný zoznam ocenených z Česka a Slovenska nájdete v nasledujúcom článku:
https://www.horydoly.cz/media/novinarska-soutez-my-k-sousedum-sousede-k-nam.html

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?