reklama

Martin - mesto (inej politickej) kultúry

Po voľbách do mestských a obecných zastupiteľstiev sme sa zobudili do opäť o trochu zmenenej politickej situácie na Slovensku. No nie všade. Pre Martin, centrum kultúry Slovákov to akosi neplatí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Vďaka komunálnym voľbám sme si ako obyvatelia, či návštevníci najväčšieho mesta v Turci užili niekoľko týždňov plných vizuálneho smogu. Kandidáti sa nám predviedli na početných bilboardoch po celom meste i okolitých cestných komunikáciách. Využili i každú jednu autobusovú zastávku, ktorá im ponúkala možnosť na vylepenie, ba či ešte lepšie, zviditeľnenie svojej osoby aj v nočných hodinách na osvetlených reklamných paneloch. Mnohí boli ešte vynaliezavejší a našli si rôzne miestečká na budovách, kde umiestnili svoje volebné slogany. Polepené autobusy to sú už taká klasika a tak už nebudem ďalej rozoberať iné možnosti "zasmogovania" verejného priestoru, veď to všetko poznáte aj zo svojich miest a mestečiek.

Mesto Martin, ako mnohí isto viete, viedol tri obdobia po sebe Andrej Hrnčiar, súčasný podpredseda NR SR, člen strany Most-Híd. Rozhodol sa, že po štvrtý krát sa už o tento post uchádzať nebude (bolo by zaujímavé vedieť, ako by dopadol, keby kandidoval) a boj o najvyššiu politickú funkciu v meste prenechal ôsmim nasledovníkom. Medzi favoritov sa rátali napríklad Imrich Žigo, viceprimátor Martina, dlhoročná pravá ruka primátora. Kľúč od mesta si chcel pre seba získať Marcel Maťovčík, ale o primátorske kreslo chcel zabojovať aj známy a tiež dlhoročný poslanec Peter Vons. 

Martin je zo zákona kultúrne centrum národa. O jeho historickej dôležitosti v našich dejinách nemôžeme pochybovať a toto označenie si určite zaslúži. Otázkou dnešných dní však je, či metropola Turca plní svoju úlohu, a či nielen jeho obyvatelia, ale aj návštevníci mesta majú ten pocit, že sú v centre kultúry nášho národa. Nechajme to na posúdenie každého jedného, týmto vás teda srdečne pozývam do Martina, príďte nasať atmosféru kultúrnosti. Čo sa týka kultúrnosti volieb zažili sme tu nepeknú, očierňujúcu antikampaň prostredníctvom anonymných stránok na sociálnych sieťach. V horizonte niekoľkých mesiacov nás čakajú prezidentské voľby v ktorých sa môžeme "tešiť" na takéto anonymné praktiky vo vodách internetu. Boj o hlasy sa vo veľkej miere prenáša do tohto virtuálneho priestoru, kde neplatia žiadne pravidlá slušnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vieme, že Martin bol v nútenej správe kvôli pochybným udalostiam a zmluvám, ktoré sa podpísali ešte v 90-tych rokoch minulého storočia a ktoré sa týkali lyžiarskeho strediska Martinské hole. Na konci roku 2017, keď skončila nútená správa a poslanci mestského zastupiteľstva mali možnosť vyplatiť si pozastavené odmeny za celé obdobie nútenej správy, tak si ich vyplatili. Takmer jednohlasne, tých čo bolo proti by sme zrátali na jednej ruke, ale ani oni neodmietli niekoľkotisícové odmeny, keď prišlo na ich vyplácanie. Po všetkých spackaných rozhodnutiach v meste a premrhaných rokoch, kedy mesto upadalo, mali aj Martinčania, tak ako zvyšok Slovenska, možnosť zvoliť si do zastupiteľstva nových zástupcov. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Možnosť mali, využiť ju aj využili. Ale takým svojským spôsobom, dosť odlišným oproti tomu, ako situáciu vyriešili voliči na zvyšnom území Slovenska. Za primátora si zvolili Jána Danka, dekana Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského a prezidenta Slovenskej gynekologiko-pôrodníckej spoločnosti, čo by ešte nemusel byť ten hlavný problém. Mám morálny problém s tým, či mám byť kritický k človeku, ktorý ma priviedol na svet a vďaka, ktorému dýcham, vnímam a koniec-koncov aj píšem. Pán Danko kandidoval ako nezávislý kandidát na primátora, no v najväčšej predvolebnej debate, ktorú zorganizovali martinskí aktivisti z rôznych OZ (Mladí pre Martin, kultúrna platforma BOD24, Premena - Spolupráca v Turci a iniciatíva Ži mesto) pôsobiacich v Turci, sa v Slovenskom národnom divadle vyjadril, že by bol rád, keby ho podporoval Smer. Nuž, dobre. Presne 5631 hlasov mu stačilo na to, aby získal dôveru na najbližšie 4 roky. Nuž, uvidíme ako dopadnú odvážne plány nového martinského primátora. Máme sľúbenú trojprúdovku na Martinské hole (jeden pruh pre cyklistov), pričom ani súčasnú cestu nevlastní mesto. Máme tu sľúbený aquapark, okrem toho prikrytie letného kúpaliska a jeho prevádzkovanie počas celej sezóny a aby toho nebolo málo, tak sa má zrekonštruovať aj krytá plaváreň, kde prvé kroky už naštartovalo bývalé vedenie mesta. Všetci plavci Slovenska, Martin môže byť miestom, kde by sa vám mohlo žiť ako rybám vo vode. A tým pádom by sa vyriešil aj ďalší problém mesta, vyľudňovanie. Popritom sa tu má vybudovať východný obchvat (obslužná cesta) Martina. A nezabúdajme na kompletnú výmenu autobusového parku a...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mne ako zástupcovi mladej generácie, ktorá vyžaduje iný prístup politikov k výkonu ich funkcie vadí hlavne to, že pán Danko za prenájom auly na stretnutie členov Smeru-SD zarobil okolo 30 000 eur pre lekársku fakultu, ktorú v tom čase viedol. Keď niekto robí výhodný obchod so smerákmi, preventívne spozorniem. Keďže si myslím, že viem ako smeráci uvažujú, rozmýšľam, čo budú za to od nového primátora chcieť. Druhým problémom, ktorý prudko súvisí s prvým je množstvo megalomanských projektov, ktoré pán Danko pred voľbami prezentoval. Nevypísal som vám tu všetky, to by bolo na dlho.

Patrí sa povedať, že Ján Danko zveľadil a pozdvihol úroveň lekárskej fakulty v Martine. Aj podľa jeho slov, fakultu prebral v čase, keď bola odpisovaná a bola na Slovensku považovaná za nadbytočnú. Aj vďaka jeho vedeniu je dnes lekárska fakulta uznávanou a rešpektovanou školou, ktorá Martin zviditeľnila od Kapverdských ostrovov až po sever Európy. Hlavne u nórskych študentov má naša martinská fakulta veľmi dobré meno, a Nóri sem chodia študovať s radosťou vo veľkých počtoch. Držme teda palce novému primátorovi, kľúčovým pre neho bude spolupráca s poslancami. Hlavne nech je to transparentné, pán Danko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z 31 členného poslaneckého zboru svoje posty obhájilo 23 uchádzačov o poslaneckú funkciu. Martinčania dali dôveru iba 8 novým ľuďom. Aj to asi hlavne kvôli tomu, že niektorí z minulých poslancov už nekandidovali. Pri takejto skromnej výmene to vyzerá, že mestu sa darí, ekonomika prekvitá, ľudia nemajú problémy v bežnom styku s úradom, mestská hromadná doprava funguje ako po masle, jej napojenie na železničnú či medzimestskú dopravu je jedinečné, kultúrny život v meste úplne báječný...a tak by sa dalo pokračovať. No nevadí. Martinčania sa akosi nechytili tej vlny, ktorá menila politickú mapu Slovenska počas 10.novembra 2018. Nevadí, o štyri roky budú mať šancu na reparát. 

Za ten čas v mestskom zastupiteľstve ostávajú všetky škodlivé elementy z čias minulých. Hlavne, že už je po voľbách a po kampani. Martin prežil vtieravú a všadeprítomnú volebnú kampaň. Prežil aj pirátske maľovanie podstavca pamätníka od jedného aktívneho kandidáta. Prekonal to, že jeden z kandidátov na primátora, ktorý dostal dôveru aspoň do poslaneckého zboru, o sebe hlásil na bilboardoch že je "hlas občanov", tak by bola veľká škoda, keby tam chýbal, hlavne preto, že zobral hlas (možnosť vyjadriť sa k prerokúvaným bodom programu) obyčajným občanom, ktorí prídu na mestské zastupiteľstvo. Martinčania takisto prežili aj volebnú kampaň kandidáta, ktorý je síce poslaneckým asistentom člena ĽS Naše Slovensko, je právoplatným členom Kotlebovej strany, ale vo voľbách kandidoval ako nezávislý. Lebo je to pre neho výhodnejšie, tak riekol. A zatiaľ zvládol aj megalomanské sľuby pána Danka, ktorý má teraz možnosť, začať svoje sľuby sľubovaté aj plniť. Vyčkajme.

Keď už kritizujem voľbu Martinčanov, férové je povedať, že mesto nemalo výnimočného kandidáta na post primátora a takisto malo skutočne málo zaujímavých kandidátov na poslancov. Tá nová, moderná sila, ktorú prezentujú napríklad Matúš Vallo v Bratislave, Peter Bročka v Trnave či Marek Hattas v Nitre,v Martine žalostne chýba. A kým to tak bude, je pre Martinčanov jedinou možnosťou uprednostňovať menšie zlo pred väčším. Len ako ho bezpečne identifikovať, že?

Zdá sa, že v Martine sa očista verejného života nepodarila. Občania mesta si zvolili tých istých poslancov, ktorí mali možnosť mesto posúvať dopredu aj v minulosti. Sú to tí, ktorých množstvo občanov spája s érou "hrnčiarizmu", ktorá mohla po týchto voľbách skončiť ako jej hlavný predstaviteľ, ktorého ešte čaká 15 mesiacov politickej (ne)aktivity v parlamente, kým odíde do zabudnutia. Martinčania nevyužili šancu pretriediť závadové osoby, ktoré si prihrávajú zákazky pre svoje súkromné firmy, alebo prideľujú dotácie na podujatia, ktoré organizujú. A tak tu opäť o 4 roky budú mať na program a financie bohaté dni jednotlivých mestských štvrtí, kde prídu ľudoví zabávači ako Martin Jakubec a budú sa loviť hlasy pre nasledujúce volebné obdobie. Tento neúspech je však logický, kvôli tomu, čo som písal v predchádzajúcom odstavci. 

Ani Vallo, ani Hattas nevznikli pár mesiacov pred voľbami. Ani jeden z nich však nemá hneď teraz vyhrané. Tá najťažšia časť ich ešte len čaká. Musia presvedčiť obyvateľov svojich miest, že ich zvolenie bolo správnym krokom. Bude na nich ležať veľká ťarcha zodpovednosti za zmenu vnímania politikov v mysliach ľudí, ktorí napríklad nechodia voliť, lebo nevedia koho a myslia si, že všetci sú rovnakí.

Oni (Hattas, Vallo, Fiabané..) tu boli dlhé roky predtým, len sme o nich celoplošne po Slovensku nevedeli. Ale v komunitách vo svojom meste boli aktívni a uznávaní. K zmene politickej kultúry neexistujú skratky. Chce to čas. Martin mal na výber medzi primátorskými kandidátmi buď ľudí poznačených nejakým spôsobom "hrnčiarizmom", alebo politicky neskúsených ľudí, ktorí síce mohli mať dobré úmysly, ale chceli získať najvyššiu funkciu v meste takpovediac z ničoho. Dobrí kandidáti na vstup do komunálnej politiky potrebujú dozrieť. Aj keď sa mnohým môžu zdať výsledky týchto volieb ako totálna prehra, neznamená a nemalo by to značiť rezignovanie na spoločenské dianie. Práve teraz je čas dozerať na fungovanie mesta a volebných zástupcov, učiť sa a tlačiť na možno malé, ale do budúcnosti podstatné zmeny v rámci fungovania mesta. Z pozície občianskych aktivistov majú šikovní ľudia, ktorým záleží na budúcnosti najväčšieho mesta v Turci šancu predkladať užitočné nápady, kontrolovať a upozorňovať na potencionálne problémy pri vedení mesta, alebo pri riešení projektov. Možno práve za najbližšie štyri roky sa v centre Turca vyformuje osobnosť, ktorá bude mať potrebné kvality a bude dostatočne skúsená a odvážna vyskúšať si kandidatúru na primátora mesta. Pretože aj keď to dnes vypadá ako ďalšia prehra, o štyri roky tu bude nová možnosť. A s trochou zľahčenia, Martin prežil počas osláv storočnice Československa návštevu kapitána, prežije aj štyri roky primátorovania Jána Danka.

Pre množstvo občanov mesta a jeho návštevníkov je však dôležitejšie ako to, kto bol zvolený do funkcií, to, že za pár dní a týždňov (snáď) z mesta vymizne politická reklama. Z veľkých bilboardov i z priestorov autobusových zastávok zmiznú tváre komunálnych politikov a na scénu kultúrneho centra Slovákov sa vráti "stará dobrá" konzumná reklama.

Maroš Chmúrny

Maroš Chmúrny

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu