Ako cykloturista Andrej Hrnčiar ochranárom poza chrbát prešiel

Autor: Maroš Chmúrny | 10.9.2018 o 9:27 | (upravené 10.9.2018 o 9:42) Karma článku: 10,15 | Prečítané:  10253x

Martinský primátor, podpredseda parlamentu a člen strany Most-Híd sa v poslednej dobe ukazuje ako veľký milovník turistiky. Najprv kúpil obľúbenú Chatu pod Chlebom v Malej Fatre a teraz sa pochválil svojim pobytom vo Veľkej Fatre.

V piatok večer sa primátor Martina na sociálnej sieti pochválil trasou, ktorú prešiel v pohorí Veľká Fatra. Zažil nádhernú cykloturistiku na trase Šturec-Kráľova studňa- Chata pod Borišovom- Havranovo- Dolný Kalník. Ešteže pán primátor používa moderné aplikácie. Vďaka nim vieme, že jeho trasa merala 45,7 km a zvládol ju za 4:43 minút. Ja som túto trasa nikdy na bicykli nešiel, takže si nemôžem porovnať môj čas oproti času primátora. No ale článok nepíšem, kvôli tomu, aby sme si porovnávali časy alebo niečo iné. Iný dôvod na to mám.

Takže čo nám vlastne pán primátor Hrnčiar chcel povedať? Asi toľko, že aj keď cez niektoré úseky jeho zverejnenej trasy nie sú povolené prechody na bicykli, tak jemu to príliš nevadilo. Dal si pozor, nikto ho nechytil. V ďalšom komentári pán Ján ozrejmuje situáciu. Jeho stručné zhodnotenie potvrdzuje staré známe pravidlo, že dôležité je nenechať sa chytiť. Na to opäť zareagoval aj Andrej Hrnčiar. Jeho odpoveď bola veľmi výživná.

Andrej nám v prvom rade vysvetlil pojem cykloturistika. Samozrejme, že je to spojenie cyklistiky a turistiky. Neskôr všetkých uistili, že neurobil nič nezákonné a postupoval podľa platných zákonov SR, tak ako sa na verejne činnú a známu osobu patrí. Pohoršoval sa nad tým, že ochranári pokutujú aj tých, ktorí bicykle tlačia. A na záver vyjadril svoje presvedčenie, že jeho bicykel neublížil prírode viac ako 100 oviec, ktoré sa pásli na lúke.

Ja na rozdiel od Andreja Hrnčiara nie som ekológ ani prírodovedec. Preto sa nebudem vyjadrovať, či bežné hospodárske zvieratá, ovce, vďaka ktorým nás poznali po celej Európe už pred mnohými rokmi, sú alebo nie sú v tomto prostredí škodlivejším elementom ako primátorov bicykel. V diskusii sa ozvali aj viacerí užívatelia sociálnej siete, ktorí sa v turistickej aplikácii mapujúcej celkový čas celej trasy vyznajú lepšie ako ja. Viacerí sa vyjadrili, že ak bicykel v úsekoch, kde nie je povolené jeho používanie tlačil, podľa tých údajov nemal šancu zvládnuť celú trasu za taký čas. Nuž, skoro to vyzerá tak, že Andrejovi Hrnčiarovi sa jeho pokus o ukázanie sa v pozitívnom svetle, ako že je vášnivý cykloturista, vymkol z rúk. Najprv sa pochválil, že žiadnu imunitu na prekračovanie zákona nemá, stačí, keď sa nenechá chytiť. V nasledujúcej odpovedi poprel, žeby vôbec zákon porušil a naznačil, že bicykel vo všetkých sporných úsekoch tlačil. Čím si vlastne po sebou podpílil konár, lebo údaje z mobilnej aplikácie hovoria niečo iné.

https://www.strava.com/activities/1825245417/analysis/1283/3033

Ešte malá ukážka názoru bežného občana, ktorý opisuje časť návštevných pravidiel NP Veľká Fatra.

Večer sa do diskusie svojou troškou zapojil aj prezidentský kandidát Eduard Chmelár:

Nechcem to nijako zlahcovat (zakonodarca by mal ist prikladom), ale na hrebeni Velkej Fatry sa deju veci, ktore by mali ochranarov zaujimat ovela viac. V useku Kralova studna - Krizna policajti a vojaci na dennom poriadku zneuzivaju svoje postavenie na taketo vylety.

Za porušenie pravidiel hrozí prichytenému jedincovi na bicykli bloková pokuta v hodnote 66 eur. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k zhabaniu.  Myslím, že veľa ďalších slov už nie je potrebných. Andrej Hrnčiar sa ukázal ako politik, verejný činiteľ, ktorý má rád prírodu, cyklistiku a prispôsobovanie pravidiel podľa toho, ako mu to práve vyhovuje. Pre mňa ani je tak podstatné, či primátor klame, že cez ochranné pásmo bicykel tlačil alebo nie. Podstatné je, že verejne ukazuje svoju svojvôľu a vystatuje sa aktivitou, ktorá nie je úplne z legálneho súdka. Záver si žiada niekoľko silných hesiel.

#Za slušné Slovensko!
#Za slušných politikov!
#Za slušných cyklistov!
#Za slušných turistov!
#Zabi ovcu, zachrániš les!
#Verejne známe osobnosti idú príkladom!
#Pozitívne príklady motivujú.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy treba mať test a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.


Už ste čítali?