Spomienka na Annu Ulickú

Autor: Maroš Chmúrny | 22.8.2018 o 19:00 | Karma článku: 2,96 | Prečítané:  930x

Dnes v popoludňajších hodinách sa v Sučanoch, v okrese Martin, odohrala pietna spomienka na obeť invázie vojsk Varšavskej zmluvy, vtedy ešte len 16-ročnú Annu Ulickú.

Vpád okupačných vojsk v auguste roku 1968 si vyžiadal viacero obetí. Jednou z nich bola aj mladá Sučianka, Anička Ulická. Jej život vyhasol pod kolesami vojenskej techniky, ktorá práve vtedy prechádzala cez hlavnú cestu v dedine. Smerom na Martin sa presúvala kolóna cudzej armády. Anička Ulická sa práve chystala za svojou krstnou mamou, s ktorou mala ísť na nákupy nových topánok. Bohužiaľ, už si žiadne nekúpila. Po tom ako ju prešlo prvé vozidlo, ju prešli ešte ďalšie dve a až vďaka vodičovi autobusu a aktivite ďalších okoloidúcich ľudí, ktorí tragédiu videli, vojenská kolóna zastavila. Nevládne telo mladého dievčaťa odniesli z cesty preč a ruskí okupanti pokračovali vo svojej jazde. V obecnom rozhlase vyhlásili túto strašnú správu a popritom si pomýlili meno obeti. Aká veľká musela byť úľava rodičov, ktorí počuli meno svojej dcéry v rozhlase a nakoniec zistili, že jej sa nič nestalo. To isté však nemohli povedať rodičia a celá najbližšia rodina Aničky Ulickej. Pre tých sa táto nočná mora neskončila vyhlásením nesprávneho mena. Práve naopak, tragédia a jej následky ich poznačili na celý život.

Rodina sa v ďalších rokoch snažila domôcť spravodlivosti. Ich snaha však ostala bez odozvy. Ruský vojak, ktorý dievča prešiel ako prvý sa za svoj čin nemusel zodpovedať. Vyjadril sa k tomu v zmysle: "Čože je to život jedného dievčaťa, keď my sme prišli do Československa zachrániť socializmus."

V Sučanoch, neďaleko zastávky autobusu sa nachádza pamätník venovaný tejto zbytočnej mladej obeti sovietskych vojsk. Dnes, 22. augusta 2018 sa pri ňom stretla zhruba tridsiatka občanov, ktorí si prišli buď priamo zaspomínať, alebo len uctiť pamiatku zosnulej Anny Ulickej. Po dvoch krátkych prejavoch bol ku pamätníku položený veniec s nápisom "Spomíname". Následne sa účastníci pietneho aktu presunuli na cintorín, kde položili ďalší veniec.

Aj som očakával, že pietny akt neosloví mladú generáciu, preto pre mňa zloženie účastníkov nebolo prekvapením. Ale zúčastnili sa ľudia aj nad hranicou 30 rokov, čo je určite potešujúce. Včera na záver príhovoru prezident Andrej Kiska vyslovil prianie, aby tí starší, ktorí si udalosti pamätajú, o nich viac hovorili svojim vnúčatám, mladej generácii v rodine. Aby sa na tie pohnuté časy nezabudlo. Nevinné obete akou bola aj Anička Ulická si to zaslúžia.

Nezabudnime.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?