reklama

Austrália a jej boj s jednorazovými plastovými taškami

Od 1.júla 2018 stopli štáty Queensland a Západná Austrália predaj ľahkých, jednorazových plastových tašiek vo veľkých supermarketoch. Pridali sa tak k ďalším častiam Austrálie, kde tento zákaz platil už nejakú dobu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Štáty Queensland a Západná Austrália sa týmto krokom pridali k ďalším (Tasmánia, Južná Austrália, Severné teritórium, Teritórium austrálskeho hlavného mesta), ktoré stopli predaj jednorazových ľahkých igelitiek. Našimi médiami prebehla správa, že jeden muž v austrálskom supermarkete Woolworths chytil v návale takzvanej "taškovej zúrivosti" pod krk predavačku, keď mu nemohla predať jednorazovú igelitku. Združenie, ktoré reprezentuje predavačov spustilo v Austrálii verejnú kampaň, ktorá upozorňuje ľudí, aby si svoju zlosť nevybíjali na predavačoch. Tí nemôžu za to, že jednorazové tašky už nemajú k dispozícii. Z môjho pohľadu, celá "tašková zúrivosť" ako ju nazývajú v austrálskych médiách, nevyplýva z nedostatku jednorazových tašiek, ale z nedostatku mozgových buniek. Hlavne v medializovanom prípade chlapa, ktorý kvôli taške neváhal chytiť zamestnankyňu supermarketu pod krk.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náhradou za plastové tašky majú byť kompostovateľné tašky vyrobené z kukuričného škrobu. Znie to až príliš dobre, aby to bolo také jednoduché. Tieto tašky majú znížiť objem odpadov, ktoré Austrálčania produkujú. Vyrábajú sa v Japonsku zo 100% prírodných materiálov, z čoho 98% je kukuričný škrob. Aktuálne ich skúšajú v predajniach Foodland v Južnej Austrálii. Myšlienka je jednoduchá. Nakúpite si potraviny, vložíte ich do vrecka, tak ako doteraz. Ale po použití ho nevyhodíte do komunálneho odpadu, ale do kompostu. Keďže sa však plastové tašky dostávali a dostávajú do vodných tokov, je pravdepodobné, že sa tam ocitnú aj niektoré tašky z kukuričného škrobu, ktorých majitelia nepochopia návod na použitie. Potom je otázkou, či a za akú dobu sa dokáže takáto taška vo vode rozložiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

No kým sa tieto nové tašky považujú za zelenšiu alternatívu aj voči viacnásobne použiteľným taškám z odolnejšieho plastu, austrálsky profesor Peter Halley dvíha varovný prst. Podľa neho je to síce definitívne dobrý začiatok, no zároveň potrebujeme pozerať aj na využitie zdrojov, spotrebovanú energiu a CO2 emisie, ktoré vzniknú pri výrobe takéhoto typu tašiek. Je dôležité pozerať sa aj na tieto faktory, takisto ako aj na celkový životný cyklus jednej tašky. Od výroby až po skompostovanie. Napríklad, tradičné plastové tašky môžu pri procese recyklovania spotrebovať menej energie ako kompostovateľné tašky. Takže kým likvidácia nových tašiek je jednoduchšia, celkové energetické nároky pri výrobe sú vyššie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V Južnej Austrálii zakázali ľahké jednorazové tašky už v roku 2009 a odvtedy ponúkajú vo veľkých supermarketoch ťažšie, opakovane použiteľné tašky, ktoré stoja 15 centov. Avšak nie každý, kto si takúto tašku kúpi, ju používa až dovtedy, kým sa neprederaví, neopotrebuje. Mnoho ľudí ich opakovane nepoužíva a po jednom použití končia na smetisku. Táto obava sprevádza ekológov aj teraz, keď sa k zákazu predaja jednorazových plastových tašiek pridali ďalšie austrálske štáty. Podľa portálu Brisbane Times si ľudia do obchodov nosili aj značne znečistené tašky. Objavili sa zákazníci, ktorí si do obchodu priniesli tašky so zvratkami, použitými plienkami či zvieracími exkrementmi. Takýchto prípadov samozrejme nemuselo byť nutne veľa, no ukazuje to, akí rôzni ľudia sa po planéte pohybujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z Austrálie si odskočíme do Južnej Ameriky. Čile, krajina ktorá sa tiahne po západnom pobreží tohto kontinentu sa stane jeho prvou krajinou, ktorá zakáže predaj jednorazových ľahkých plastových tašiek. V máji o tom v drvivej väčšine rozhodol parlament. Teraz prebieha 12-mesačné obdobie, počas ktorého majú veľké supermarkety čas stiahnuť tieto produkty zo svojich predajní. Pre menšie predajne je toto obdobie vymerané na 24 mesiacov. Čile sa tak stane prvou juhoamerickou krajinou, ktorá má záujem podieľať sa na celosvetovom boji s plastovým odpadom a môže ísť príkladom ostatným krajinám v regióne.

Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: www.abc.net)

Rozložiteľné a biologicky rozložiteľné tašky.
Aj medzi rozložiteľnými taškami sú rozdiely. Kompostovateľné (biologicky rozložiteľné) tašky sú tie, ktoré sa biologicky rozložia do šiestich mesiacoch pri správnych podmienkach kompostovania. Vyrobené sú z materiálov na rastlinnej báze ako kukurica alebo pšenica, ktoré sa rozpadávajú za prítomnosti kyslíka, ale ak by boli pochované v skládke bez prístupu kyslíka, nemohli by sa biodegradovať. Rozložiteľné tašky sú vyrobené z ropy, sú krehké a rozkladajú sa pôsobením kyslíka, ultra-fialového svetla a tepla. Tento proces môže trvať až 5 rokov a nie je možné ich kompostovať.

Najväčšou prekážkou dneška je výrobná cena za jednu kompostovateľnú tašku. Tá sa dokáže vyšplhať až na 10-násobok jednej klasickej ľahkej plastovej tašky. Preto je dôležitá spolupráca všetkých veľkých hráčov na trhu s potravinami. Čím viac supermarketov a ďalších organizácií zapojených v tomto reťazci sa začne k takýmto aktivitám pripájať, tým sa aj náklady na jednu kompostovateľnú tašku budú znižovať. Vedecký výskum a technológie neustále napredujú, takže stále sa skúmajú možnosti, ako a z akých materiálov efektívne vyrábať kompostovateľné tašky a zároveň, aby aj ich výroba bolo čo najekologickejšia.

Postupné vyraďovanie plastových vreciek z obehu je preto len jedným z krokov. Spoločnosť však potrebuje v tejto oblasti rýchlejšie riešenia, oproti tomu ako to bolo doteraz. Žiada si to zvýšiť investície do vedeckého výskumu v tejto oblasti. A v neposlednom rade, každý jeden z nás obyvateľov Zeme má v rukách rozhodnutie, ako prispeje k zmene. Každý máme rovnakú možnosť odmietnuť jednorazový plastový výrobok, akým je aj ľahká plastová taška. Faktor človek je aj v tomto prípade veľmi vplyvný, schopný ovplyvňovať vývoj, buď jedným, alebo druhým smerom. Veď predsa ryby si tie tašky sami do vody nenosia. Ani predavačku nezačala škrtiť nahnevaná kengura. A dokonca ani tie použité detské plienky do tašky neumiestnil nahnevaný delfín a pod hrozbou násilia nekázal majiteľovi tašky ísť nakupovať s takouto záťažou, aby sa potom v partii chválil ako vybabral s človekom. A v neposlednej rade, kvôli tomu, že sa taška predáva ako jednorazová, nemusí tak aj nutne dopadnúť. Môže slúžiť až kým sa neopotrebuje. Len to už chce aj viac, napríklad prekonať lenivosť a vopred sa pripraviť na nákup.

Maroš Chmúrny

Maroš Chmúrny

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  233
  •  | 
  • Páči sa:  73x

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu