Kým Kolumbijčania pašovali na štadión alkohol, Japonci ho upratovali

Autor: Maroš Chmúrny | 20.6.2018 o 8:33 | (upravené 20.6.2018 o 9:27) Karma článku: 5,03 | Prečítané:  2021x

Majstrovstvá sveta vo futbale nie sú len prehliadkou 32 najlepších tímov sveta a vhodným geografickým cvičením, nielen pre žiakov základných a stredných škôl. Tvár šampionátu dotvárajú aj fanúšikovia jednotlivých krajín.

Nasledujúce informácie ku mne prišli len tak, aktívne som ich nevyhľadával, oni si našli mňa. Môj priateľ z Kolumbie zverejnil včera večer na svojom profile na facebooku dve videá s krátkym doplňujúcim popisom. V prvom krátkom videu si partia Kolumbijčanov pochutnáva na alkohole, ktorý si vďaka prefíkanosti a vôli poraziť neprajný systém prepašovali priamo na štadión počas zápasu Kolumbie s Japonskom.

https://www.facebook.com/alexis.m.sanchez.355/videos/pcb.10156453976336449/10156453973736449/?type=3&theater

V druhom videu môžete vidieť niekoľko japonských fanúšikov, medzi nimi aj ženy, ktorí v rukách držia igelitové vrecia na odpad a zbierajú všetko, čo ostalo pod sedadlami na štadióne Mordovia Aréna v Saransku. Nepotrebovali k tomu žiadne inštrukcie, nikto ich do toho nenútil. Jedinou ich motiváciou bolo, aby štadión ostal po nich čistý.

https://www.facebook.com/alexis.m.sanchez.355/videos/pcb.10156453976336449/10156453973816449/?type=3&theater

Hoci pašovanie alkoholu vo falošnom ďalekohľade nie je najhorší zločin, aký môžu futbaloví fanúšikovia spáchať, nie je to ani zručnosť, ktorú by sme mohli dávať za príklad.  Takisto ako dvíhať pravú ruku na znak pozdravu pomätených hláv, nie je to, čo by sme mohli ukázať mladšej generácii. Ani pašovanie pyrotechniky a jej následne použitie v priestoroch futbalových štadiónov nemôže slúžiť ako vzor správania. Rovnako ako nemôže byť takýmto vzorom ničenie, trhanie sedadiel, nenávistné pokriky, či napadnutie súperových fanúšikov, alebo rozbitie skiel na autobuse. V najhoršom prípade zastrelenie futbalistu. Ani jeden z týchto činov nie je hodný nasledovania.

Ale upratanie štadióna japonskými fanúšikmi po zápase je určite príkladom, z ktorého si môže niečo zobrať každý jeden človek, žijúci na tejto planéte. Pochvalu si zaslúži aj autor druhého videa(pravdepodobne fanúšik Kolumbie), ktorý srdečne blahoželal Japoncom, aj keď jeho tím prehral. Môj priateľ Alexis z Kolumbie napísal k týmto dvom uverejneným videám krátky popis, ktorý začínal hrubo vytlačeným textom:

"Zmena závisí od všetkých a každého jedného."

Ďalej voľne písal, že: "ľudia stále veria, že politici sú buď riešením alebo problémom celej krajiny. Že raz keď príde ten správny politik, tak sa všetko zlepší. Omyl. Zmena záleží od každého z nás. Nemôžeme čakať, že nejakí politici vyriešia všetky naše malé problémy. Gratulujem mojim japonským priateľom k víťazstvu a dobrému príkladu pre celý svet," uzavrel svoj komentár.

Odbehnem z Ruska a od futbalu k nám na Slovensko. Včera som sa pri bicyklovaní zastavil na jednej turistickej rozhľadni popri ceste. Dve vrecia na odpadky boli už z dvoch tretín plné minulý týždeň. Včera boli napratané do prasknutia. Vrchný priestor zaberali kartónové krabice, rôznych veľkostí. V obidvoch vreciach. Pod nimi sa črtali elektrické káble. Vždy keď si poviem, že už ma na Slovensku nič neprekvapí, stane sa niečo, čo mi toto moje presvedčenie zoberie. Som rád, že sa nájdu ľudia, ktorí považujú za dobrý nápad odviezť svoj objemný domáci odpad do vriec na turistickú rozhľadňu. Inak by som si povedal, že už je všetko na Slovensku normálne. Ďakujem týmto ľuďom, že posúvajú neprebádané možnosti toho, ako byť buran stále ďalej. A na záver ďakujem hlavne Japoncom, ktorý cestovali na šampionát do Ruska a ktorí sa rozhodli zbierať po skončení futbalového zápasu odpadky a ukázali tak svetu, že vždy sú aj iné možnosti. Nemusíš byť nutne buran.

P.S. Nikdy som nevidel v okolí tej turistickej rozhľadne pohybovať sa podozrivé osoby ako R. Fico, R. Kaliňák a dokonca ani A. Hrnčiara  som tam nikdy nezbadal. Nuž, asi na tom niečo bude, že politici za všetko nemôžu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.


Už ste čítali?