Gašpar 2:0 Ministri

Autor: Maroš Chmúrny | 16.4.2018 o 17:17 | Karma článku: 5,38 | Prečítané:  1133x

Naťahovačky okolo odvolávania Policajného prezidenta T. Gašpara nabrali nový smer. Šéf polície odvolal svojho ministra vnútra. Na výsledkovej tabuli svieti aktuálny stav 2:0 pre Gašpara. 

Nový minister vnútra Tomáš Drucker po troch týždňoch naťahovania času dnes predstúpil pred novinárov, aby oznámil svoje rozhodnutie vo veci odvolania prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara. Policajného šéfa neodvolal, lebo na to nevidí dôvod. Namiesto toho ponúkol svoju hlavu.

Od začiatku minulého týždňa sa Tomáš Drucker ocitol v ostrej paľbe od Igora Matoviča. Ten na neho vyťahoval pochybné a netrhové kúpy pozemkov v Špacinciach i Trnave a nehnuteľnosti na Floride. Na tieto obvinenia Drucker prakticky nedokázal reagovať, jeho jedinou obranou bolo spochybňovanie dôkazov od Igora Matoviča. Klasika. Dokumenty potrebné na očistenie mena manželky, ale aj seba samotného nebol schopný predložiť. Po dosť dobrých dôkazoch proti nemu a jeho manželke, nakoniec stiahol chvost a oznámil prekvapujúcu správu. Jeho žena prestane podnikať. Podnikateľka, ktorá stvára  zázraky a za jeden mesiac si dokáže vyfakturovať poradenstvo vo výške viac ako 200 000 eur. Takéto rozhodnutie môže spôsobiť veľkú trhlinu v rodinnom rozpočte.

Okrem toho, keďže nevedel vysvetliť nízku cenu za pozemky, ktoré kúpil v Trnave, dostal od Matoviča ponuku na odkúpenie pozemkov za dvojnásobnú cenu. S tým súhlasil. Teraz už musíme len počkať, kým sa celý predaj uskutoční a následne sa rozhodnúť ako má pán Matovič naložiť s pozemkami. To znamená, akú dlhú dobu má čakať s následným predajom (od čoho sa odvíja cena, ktorá sa bude dať pýtať za dané pozemky) a komu výťažok z budúceho predaja pozemkov pôjde. O prerozdelení výťažku budeme môcť rozhodnúť my občania vo verejnom hlasovaní. Už ostáva len dúfať, že pán Drucker bude držať slovo aj po tom ako sa stiahne z politiky a nebude predaj pozemkov zbytočne zdržovať, tobôž sabotovať.

Je tu aj jedna komplikácia, samotný pán Drucker by mal byť prvým zákazníkom na zozname NAKA. Keďže nevie vysvetliť nákupy svojej manželky a podložiť ich dokumentami. Dnes, po tom ako ho Tibor Gašpar odvolal z pozície jeho nadriadeného už nič nebráni tomu, aby u manželov Druckerovcov prebehla policajná razia. Jedine, žeby na to nebol dôvod. 

Situácia nie je jasne čitateľná. Jednou možnosťou je, že odstúpenie Tomáša Druckera môže byť čisto jeho osobné rozhodnutie, nezávislé od toho, čo si želá strana Smer. Môže to byť následok tlaku, ktorý na neho vyvinul predseda Oľano. Drucker sa podľa vlastných slov teraz stiahne z politiky a vráti sa do civilného života. Kde bude pracovať, zatiaľ novinárom nechcel prezradiť. No jeho odstúpenie môže byť i ďalším taktickým krokom vládnucej strany. Tí teraz musia vybrať nového kandidáta na horúce miesto ministra vnútra. V posledných týždňoch sa ukázalo, že post šéfa polície je pre nich bytostne dôležitý. Dôležitejší ako post ministra. Policajný prezident dnes symbolizuje ich poslednú oporu na rozkývanej konštrukcii. Ja som skôr predpokladal, že nástupca Tibora Gašpara je už bezpečne vybraný, a teraz sa hrá len o čas. Dnešná rezignácia ministra vnútra Tomáša Druckera však ukázala, že som sa v tomto odhade možno mýlil, a Gašpar je taký dôležitý človek, že o jeho zotrvanie vo funkcii bude Smer ešte dlho bojovať. Včera čosi také naznačil aj bábkový premiér Pellegrini. 

Vidíme, že nový Policajný prezident je zatiaľ v nedohľadne, lebo ten aktuálny je spoľahlivý "náš" človek. Človek s takými profesnými a osobnostnými predpokladmi sa možno hľadá veľmi ťažko. Zdá sa, že Tibor Gašpar je aktuálne najneodvolateľnejší funkcionár v republike. Na ňom stojí budúcnosť mnohých bohatých ľudí a členov Smeru ale aj širšej vládnej koalície. Ani kapitán Danko ani Béla Bugár sa ku kroku Tomáša Druckera zatiaľ nevyjadrili. Pripravme sa teda na ďalšie kolo. Gašpar vedie 2:0. Kto bude ďalší súper? Dostane šancu na reparát Jozef Ráž ml.? Alebo príde na rad nejaká známa a "spoľahlivá" tvár zo Smeru? Alebo sa nebodaj vráti R. Kaliňák ako jediná istota a záruka stability v ťažkých časoch? Gašpar je na ďalšie kolo pripravený. A ty?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?