Dvojitý meter Andreja Hrnčiara

Autor: Maroš Chmúrny | 10.4.2018 o 16:32 | (upravené 10.4.2018 o 20:03) Karma článku: 10,78 | Prečítané:  5097x

Primátor Martina a poslanec NR SR na svojom profile na sociálnej sieti zverejnil "šokujúce" video. Následne sa k tomuto videu vyjadril aj premiér Pellegrini a ďalší politici, samozrejme vrátane Ľuboša Blahu.

Primátor Martina zverejnil krátky usek z prejavu jedného z rečníkov počas zhromaždenia Za slušné Slovensko zo dňa 05.04.2018. K tomutu výseku doplnil ešte šokujúci komentár, že je škoda, že ešte nikto nepostrieľal členov tejto vlády. Hoci to v prejave odznelo, znenie, ktoré na verejnosť vyniesol pán Hrnčiar, je pozmenené a hlavne vytrhnuté z kontextu. Rečník rozprával o tom, ako bývalý premiér straší občanov Sorosom a pritom podporuje jeho nadáciu. Ako občanov straší prevratom a žiadny prevrat sa tu nekoná. 

"Najhoršie čo  je, že Fico šíri poplašné správy o štátnom prevrate. Videli ste v uliciach tanky? Obsadil azda niekto s vojskom budovu rozhlasu a televízie? Postrieľal snáď niekto členov tejto, nazvime to vlády? Nie? Škoda," odznelo na martinskom námestí.

V nasledujúcom linku je správa o pokuse o štátny prevrat v Turecku, tam boli použité aj tie tanky a zbrane. Ako môže premiér označiť pokojné zhromaždenie občanov na námestiach pokusom o štátny prevrat? Toto by malo všetkých slušných ľudí trápiť. Za tieto výroky by sa v normálnej krajine musel zodpovedať.

https://www.etrend.sk/ekonomika/v-tureckej-ankare-sa-striela-moze-ist-o-statny-prevrat.html

Prejav pokračoval aj po týchto vyjadreniach a rečník v nasledujúcich vetách aj vysvetľoval, prečo sú jeho názory také radikálne. Keď vás štát 20 rokov šikanuje a dokonale nemotorná štátna mašinéria vám bráni vo vašej práci, tak máte za to ten štát a politikov zbožňovať? V nasledujúcom linku si môžete vypočuť celý prejav, spomínaná časť začína okolo 20 minúty. 

https://www.facebook.com/turieconline/videos/1800918529965847/

Primátor si vybral len tú časť, ktorá mu vyhovovala. Len tú časť, ktorá mohla ideálne poslúžiť na účely šokovania "slušných ľudí", ktorí sedia doma. A aby tá časť bola efektívnejšia, upravil slovosled.

"Škoda, že niekto ešte nepostrieľal členov tejto vlády," napísal Andrej Hrnčiar do svojho príspevku na sociálnej sieti výrok rečníka,tak ako ho počul on a po ňom to v tejto forme prebrali rôzne dezinformačné stránky. 

Vidíte ten rozdiel medzi tým, čo bolo vytrhnuté z kontextu prejavu a do éteru to pustil Andrej Hrnčiar a medzi reálnym výrokom? Nevidel ho tam premiér Pellegrini, ku ktorému sa však asi dostala len táto skreslená verzia. Pýtam sa teda, kto si dal tú prácu zistiť, čo bolo na námestí naozaj povedané? A kto len skopíroval a prifarbil to, čo sa stalo?

Námahu overiť si fakty, si nedal ani taký všeodborník ako pán Eduard Chmelár, ktorý tiež do svojho textu, ktorý uverejnil na sociálnej sieti napísal verziu prebratú od primátora Hrnčiara, ktorú som citoval vyššie. Jeho text zase prebrali niektorí alternatívni mediálni kuchári a zverejnili ho na svojich dezinformačných weboch. Články k tejto téme som našiel na rôznych stránkach. Viete čo je veľmi vtipné? Neviem, ktorý web uverejnil túto správu ako prvý, ale vo viacerých sa spomína, že rečník na proteste je člen OZ Donoj. Skúste si len tak zo zábavy zadať do googlu tento názov občianskeho združenia.

Preto sa pýtam, akú dôveryhodnosť môžu mať reálne tieto médiá? Nie sú schopní ani nájsť si celý zdroj videa, nie len účelovo vystrihnuťý úsek a napísať článok podľa toho, ako znel celý výrok. Čo je ešte horšie, všetci len ako dobre naučené papagáje skopírovali názov neexistujúceho občianskeho združenia.  
•Ako im môže niekto veriť, keď napíšu, že štyria migranti znásilnili mladú Nemku a každý jej spravil na ruke zárez, ako znak toho, že ju zneužili. Každý z týchto migrantov si spravil zárez aj na svoju ruku. Viacerí už majú dorezané celé ruky.• (ilustračný vymyslený príklad) 

Keď nie sú schopní overiť si fakty a napísať článok s relevantnými informáciami  pri domácich správach, ako môžu prinášať správy zo zahraničia?

Ja budem korektný. O Hrnčiarovom príspevku napísali aj v Denníku N. Budem korektný aj naďalej, ani v Denníku N si nedali tú prácu, aby si overili, či to, čo napísal Andrej Hrnčiar na sociálnej sieti nie je vytrhnuté z kontextu. Aspoň si však dali tú námahu a overili si, z akého občianskeho združenia pochádzal rečník a na rozdiel od dezinformačných webov aspoň tieto fakty napísali správne. 

https://dennikn.sk/minuta/1086458/

Andrej Hrnčiar je bývalý herec. Preto by mal niečo vedieť o intonácii. A tým pádom by mal vedieť rozlíšiť, kedy človek vo svojom prejave použije iróniu a spoľahlivo ju oddeliť od výzvy k nejakej činnosti.

Druhá tvár Andreja Hrnčiara

Andrej Hrnčiar nebol na námestí v Martine a nežiadal spolu s občanmi slušnejšie Slovensko. Pochopiteľne. Pozrel si však videozáznam a vybral si to, čo sa mu hodilo k vyprovokovaniu vášni a k ďalšiemu polarizovaniu spoločnosti. Odsúdil vo svojom príspevku výrok rečníka. Okrem toho nezabudol spomenúť, že mesto poskytlo organizátorom techniku a pódium na náklady mesta. Takže takto, pódium tam už bolo pripravené kvôli piatkovej kultúrnej  akcii. Keďže tam už bolo postavené tak, či tak, po dohode bolo ponúknuté organizátorom protestu. Počas minulých zhromaždení, si organizátori stavali pódium sami a vystačili si aj bez tohto veľkého pódia, stačilo im menšie, požičané z divadla. Profesionálne ozvučenie, bolo požičané od súkromnej osoby, tak ako v predchádzajúce zhromaždenia a bolo zaň adekvátne zaplatené.  

Ja som sa k jeho príspevku dostal až dva dni po uverejnení, no aj tak som mu napísal, čo by mohli on a jeho vládni spoločníci spraviť pre túto krajinu.

 

Veľa "lajkov" tam nemáme, no. Ale samotným počtom "lajkov"  sa nejdem chváliť. Nejde tu o počet, ale o to, kto lajkoval. Kým mne môj príspevok olajkovala nejaká pani, tak horalov komentár sa páčil samotnému Andrejovi Hrnčiarovi.

Mňa teda zaujíma, čo sa pánovi Hrnčiarovi páči. Keď on sám je pohoršený z použitia slov o násilí v prejave, prečo označil ako "Páči sa mi to " príspevok užívateľa, ktorý vo svojom príspevku skloňuje myšlienky vedúce k násiliu.  Opäť budem korektný. Ako si môžete všimnúť na obidvoch obrázkoch, v pravom dolnom rohu sa nachádza nápis "upravené". Ja som videl až tento komentár, pôvodný som však našiel v upozorneniach, ktoré posiela facebook. Diskutér dodatočne obohatil svoj kometár o vetu, kde sa pýta, či má väčšina zatiaľ sediaca doma nakopať slniečkárov hlavy. Asi aby potvrdil, že oni sú pripravení chrániť si svoj mafiánsky štát. Teraz je otázka, či Hrnčiar lajkoval pred doplnením komentáru, alebo až potom. Nech to je akokoľvek, primátorovi sa asi páči, že stále sa nájdu ľudia, ktorým nevadí, že ich štát okráda o budúcnosť a ešte v záujme ochrany tohto mafiánskeho systému sú schopní dotazovať sa po občianskej vojne. To by bola pre vládu ideálna situácia,že? Ľud by sa mlátil medzi sebou a vládni politici by sa smiali a podpisovali nevýhodné a nevypovedateľné zmluvy. Ak to označil až po doplnení komentáru diskutérom, tak videl aj to, že sa niekto vyhráža fyzickým násilím osobám, ktoré protestujú aj proti Andrejovi Hrnčiarovi.  Neviem v ktorom fáze tam dal "Páči sa mi to", ale aké je to rozporuplné, keď v hlavnom príspevku je to práve on, kto sa pohoršuje nad tým, že niekto použil slová obsahujúce myšlienku násilia.

No dokonca aj takáto udalosť mi dala niečo do života. Konečne som pochopil, kto sú slniečkári. Sú to vlastne normálni ľudia, ktorým vadí, keď im niekto ubližuje. Keď vidia, že sa niekde deje neprávosť a túžia to zmeniť. Sú to ľudia, ktorí majú chuť žiť v spravodlivej krajine, kde nie je potrebné nikomu kopať  do hláv za to, keď chce, aby politici a štát pomáhali všetkým občanom, nie len vybraným záujmovým skupinám. Sú to aj farmári z východu, ktorí sú okrádaní o pôdu, o majetky a nemilosrdne bití, keď sa ozvú. Aj oni sú slniečkári, lebo chcú žiť v krajine, kde budú môcť pestovať plodiny a nie ležať v nemocnici a chodiť po súdoch. Ale to takí horali nedokážu pochopiť, lebo alternatívni kuchári varia svoj vlastný mediálny guláš. Lebo bububu Soros.

 

Doplnené autorom

Dňa 09.04.2018 vyhoreli stánky na martinskej tržnici. Pri nešťastí zhorelo aj ľuďmi obľúbené kvetinárstvo. Na mieste sa objavil i primátor Andrej Hrnčiar, aby poskytol vyjadrenie k nešťastiu. Zábery z miesta si môžete pozrieť v nasledujúcom videu. Komentár primátora začína okolo 6:50.

https://www.facebook.com/turieconline/videos/1805342292856804/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy treba mať test a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.


Už ste čítali?