Ako bude riešiť A. Kalavská krízu po krízovom manažérovi?

Autor: Maroš Chmúrny | 3.4.2018 o 18:22 | (upravené 3.4.2018 o 19:28) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  927x

Vypočul som si rozhovor s novou ministerkou zdravotníctva. Aj keď vyzerá sympaticky a hovorila rozumne, predsa len aj z tejto debaty na povrch vyplávali skutočnosti, ktoré ma znepokojili.

Nová ministerka zdravotnícka A. Kalavská v relácii u Braňa Závodského rozprávala o systémových zmenách v našom zdravotníctve, ktoré je samozrejme stále v kríze.

"My sme ako prvé riešili zlepšiť manažment pacienta s akútnym infarktom myokardu a s náhlou cievnou mozgovou príhodou. To sú diagnózy u ktorých rozhodujú minúty a hodiny. Doktori to vedia riešiť, máme nemocnice, máme lôžka, ale pri nie dobrom manažmente dochádza k zbytočným úmrtiam a invalidizácii pacientov. My sme sa snažili nastaviť systém od prvého zavolania pacienta až po koncovú nemocnicu tak, aby sa zlepšil manažment, aby sme skrátili prestoje a aby pacient v ktorejkoľvek dedine na Slovensku dostal adekvátnu a jemu prislúchajúcu zdravotnú starostlivosť. A to sa dá jedine tým, že zmeníte systém fungovania. Od prvého zavolania pacienta, až po koncovú nemocnicu," povedala ministerka zdravotníctva Kalavská.

https://www.expres.sk/137659/a-kalavska-da-sa-odpolitizovat-zdravotnictvo-odpoved-zatial-nemam/

Ja som teraz na vážkach. Vo februári sme sa dozvedeli, že MZ SR zrušilo v Žilinskom kraji dve rýchle lekárske pomoci (RLP), čo znamená, že posádka sanitky bude bez lekára. Dvojčlenná záchranárska posádka síce je zdravotnícky vyškolená, ale predsa len to nie sú lekári. Jednu RLP zrušili v Kysuckom Novom Meste a druhú v Rajci. K zrušeniu došlo bez vedomia Žilinského samosprávneho kraja.  Okresy Kysucké Nové Mesto aj Rajec patria medzi veľmi členité a ťažko dostupné územia v našej krajine. Mnoho ľudí žije na lazoch a vzdialenosti od Žiliny sú dosť veľké. Tento krok je jednoznačne krokom späť a nereflektuje potreby pacientov. Pýtam sa, prečo sa ministerstvo snažilo zlepšiť naše zdravotníctvo tým, že zo sanitiek zoberie lekárov? Prečo uberá právo na rýchlu lekársku pomoc ľuďom, ktorí bývajú v dosť veľkej vzdialenosti od mesta Žilina a pri vážnych stavoch o ich osude môžu rozhodovať minúty?

"Západná časť žilinského regiónu má od 1. februára tri RLP, čiže tri výjazdové jednotky s lekárom. V rámci mesta Žilina dve, jednu pre Čadcu. Rozťahaný žilinský región - Rajeckú dolinu, Terchovskú dolinu, Kysuce, Bytčiansky okres, toto všetko majú obhospodáriť tri RLP. Naozaj veríme, že ministerstvo urobí potrebné kroky, aby sa tá dostupnosť nezhoršila," povedala Erika Jurinová, županka ŽSK.

Tlačovka Eriky Jurinovej k zrušeniu RLP.

Podľa dostupných správ som zistil, že na Slovensku sa budú rušiť/rušili aj ďalšie RLP. Konkrétne v Sabinove, Levoči (Prešovský kraj),v Rovinke a Bratislave (Bratislavský kraj), Šahách, Kolárove (Nitriansky kraj), v Tornali (Banskobystrický kraj) v Zavare (Trnavský kraj) . Znepokojení týmto stavom sú aj obyvatelia Tornale a okolia.Od apríla sú na rade ďalšie RLP.

Dňa 31.1.2018 bolo vedenie mesta prostredníctvom občanov informované, že v Tornali od polnoci tohto dňa bola rozhodnutím Ministerstva zdravotníctva SR zrušená služba rýchlej lekárskej pomoci (RLP) a naďalej bude vykonávaná len služba rýchlej zdravotnej pomoci (RZP) bez lekára,  prevádzkovaná firmou Falck a.s. O tomto kroku ani Mesto Tornaľa, ani starostovia okolitých obcí neboli vopred informované, ba ani doteraz nám úradne žiadne oznámenie nedoručili. Táto informácia všetkých dotknutých nemilo prekvapila, ba rozhorčila, veď týmto krokom Tornaľa a 27 spádových obcí regiónu (zhruba 24 000 obyvateľov) bude odkázaná len na služby RZP a a LSPP.

Pani ministerka máme teda očakávať, že vrátite lekárov do sanitiek aj v týchto okresoch, ktoré sú pánu Bohu za chrbtom a zároveň v rámci tohto efektívneho manažmentu a dostupnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých zastavíte túto vlnu rušení RLP? To by mohol byť jeden z prvých krokov ako začať naprávať dlhoročnú krízu nielen po krízovom manažérovi. Lebo ako ste sa v diskusnej relácii vyjadrili, pacienti v ktorejkoľvek dedine si zaslúžia rovnakú starostlivosť ako hocikde inde. Aj v takých zabudnutých dedinách na Kysuciach, alebo na východe, kde vraj nič nie je, ale nejakí vaši voliči by sa tam určite našli. Takí, ktorí majú radi tradičné, národné hodnoty a sociálne istoty prezentované veľkými a pronárodnými stranami. A čo bude s lekármi na dedinách? Je mi jasné, že úbytok lekárov je vec, ktorá má zapustené korene niekde pred mnohými a mnohými rokmi, ale ak chceme zdravotníctvo zlepšovať, tak nie je podľa mňa rozumné, že na dedinách ubúdajú všeobecní lekári, o špecialistoch ani nehovorím. Centralizovať sieť lekárov do miest nie je veľmi vhodný a ústretový ťah voči všetkým občanom tejto krajiny. Pani ministerka, máte skúsenosti z lekárskej praxe, máte funkciu, a máte možnosť v najbližšej dobe, ak vo funkcii ostanete tie dva roky, spraviť niečo pozitívne pre našu krajinu. Takéto možnosti sa nesmú premárniť. 

https://myturiec.sme.sk/c/20790446/lekarov-na-dedinach-je-coraz-menej-a-starsich-nema-kto-velmi-nahradit.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Imrecze rezignuje z postu prezidenta Finančnej správy

Rozhodnutie prišlo podľa jeho slov spontánne.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Nebojte sa, oni Imreczemu niečo nájdu

Nový guvernér bude potrebovať pomoc.


Už ste čítali?