Pre koho spravujete túto krajinu?

Autor: Maroš Chmúrny | 7.3.2018 o 9:00 | Karma článku: 5,69 | Prečítané:  682x

Až po ďalšom vyhlásení z pondelka mi došlo niečo, čo som doteraz prehliadal. Doplnenie článku s názvom *Aj Vy, pán premiér?*

V piatok mi bolo čudné, prečo moji známi nechceli ísť vyjadriť úctu obetiam úkladnej vraždy a prečo za tým všetkým vidia veľké sprisahanie. Po pondelkovom vyhlásení, že nejaký Soros chce zvrhnúť vládu, lebo sa s ním stretol náš prezident, mi to došlo.  Ale poďme na to postupne. Od nedeľných prejavov našich ústavných činiteľov si dávam otázku, ktorú som použil do nadpisu. Ono niežeby tých otázok nebolo viac, ale na niektoré som si už odpovedal minule a na mnohé už odpovedali novinári a iný blogeri. Ale odpoveď na túto otázku som zatiaľ ešte nikde nevypátral. Preto sa pokúsim zamyslieť sa ako by to mohlo byť.

Z nedeľnajšieho prejavu pána premiéra mnohým ostala visieť sánka.  Z toho, že vrcholný ústavný činiteľ sa oháňa právom terajšej vlády dokončiť volebné obdobie, lebo veď bola zvolená demokraticky vo voľbách v roku 2016. To sedí, lenže pán premiér už nespomenul, že vznikla v podstate podvodom na úkor voličom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo by som na mieste premiéra nevolil slová, že vláda by mala dokončiť svoje obdobie, lebo nie je nikde napísané, že každá vláda musí svoje volebné obdobie doviesť do konca. A aj to môže byť dôvod, prečo si nezaslúži toto obdobie dokončiť. Bral by som to tak, že sa to čo ste spoločne s Most-Híd upiekli si teraz zjete. No problém je, že to tak necítite. Možno niekomu budú nasledujúce riadky vadiť. Vražda dvoch mladých ľudí je už len špička ľadovca, vrchol toho všetkého čo v tomto štáte nefunguje už roky. A ak by sa aj ukázalo, že táto vražda nemá s politikou nič spoločné, to už v tejto situácii nie je podstatné. Keby som sa vrátil do minulosti, pred vraždu, aj tam sa dajú nájsť množstvá kaúz, ktoré doteraz nie sú vyriešené. Aj kvôli nim ste už mohli (mali)  dávno odstúpiť, keďže takmer nič nebolo objasnené. Ako je možné, že sa v krajine, ktorá je členom EÚ v 21. storočí nedokážu vyriešiť zločiny, ktoré sú natočené na bezpečnostných kamerách? To sú zásadné otázky. Problémy sa ťahajú  krajinou už roky a len sa nabaľujú, tak ako sa nabaľujú oligarchovia a všetci správni kamoši.

Myslím, že toto je odpoveď na moju otázku. Minulé vlády tento štát spravovali pre oligarchov a im podobné typy. Nie pre nás, ktorí im dávame mandát v slobodných voľbách a dúfame, že budú zastupovať naše záujmy a v najlepšom svedomí zveľaďovať túto krajinu. To, čo bolo ešte prednedávnom len našimi teóriami a krčmovými rečami, dostalo reálnu podobu v nedeľu. Premiér arogantne odmietol vinu za stav Slovenskej republiky a nemieni sa vzdať svojho postu, ani spraviť personálne zmeny vo vláde( možno len maličké, ale až časom, teraz na to nie je čas), ani predčasné voľby nie sú pre neho možnosťou. Dokonca a to ani nie je politická chyba, skôr prejav ľudskosti, neospravedlnil sa novinárom za svoje predchádzajúce výroky, ani na požiadanie zo zahraničia. To tiež svedčí o človeku. Príliš si zvykol mať v rukách moc a už ju nechce pustiť, tak robí všetko čo môže, aby si ju udržal a nehľadí na žiadne aspekty, nieto ešte ľudskosť. No a úplne dno (zatiaľ) dosiahol v pondelok, keď v ďalšom televíznom vystúpení obvinil zo sprisahania a pokusu o prevrat nášho prezidenta a Sorosa. Horšie to už môže byť len ak obviní Voldemorta, alebo Jokera, úhlavného nepriateľa Batmana. Hlavným problémom je, že Fico a jeho družina si začali myslieť, že sú nenahraditeľní a len oni majú právo vládnuť. To potvrdili aj Traja králi (Pellegrini, Glváč, Raši) na ďalšej tlačovke. No a tu sa patrí spýtať, prečo sa premiér bojí ísť do predčasných volieb? Čo by tým stratil, keď v každých predvolebných prieskumoch jeho strana má s prehľadom 20%.

Svojim prejavom vniesol nové svetlo do aktuálnej situácie. Kiska sa stretol so Sorosom a ich cieľom je destabilizovať Slovenskú republiku. A vtedy mi došlo, že prečo 3 z mojich známych dávali od piatkových spomienkových pochodov ruky preč. Pre nich je Soros ikonou. Kostlivec v skrini. A tak mi radšej povedali, že daj pozor, aby sme nedopadli ako Ukrajina. Že toto smrdí a nechcú s tým mať nič spoločné. Predstavte si, fascinuje ma to. Akou rýchlosťou sa medzi určitou skupinou ľudí dokážu šíriť rôzne alternatívne správy, novinky. Ale čo ma ešte viac fascinuje, je to ako tomu ich čitatelia veria. Ako keby čítali Bibliu. Spája ich úžasná spoločná viera. A obdivujem aj tú jednotu s akou prijímajú holé fakty a stoja si za nimi. Zároveň ma z toho mrazí. Akosi mi nedopínalo prečo sa premiér uchýlil tvrdeniam, ktoré hltajú títo ľudia. Až po článku od Petra Tkačenka, kde spomína, že premiér v zúfalstve stavil na Kotlebovcov, až vtedy mi to došlo. Narýchlo musí meniť taktiku. A stalo sa to, čo bolo prednedávnom ešte nepredstaviteľné. Čitatelia konšpiračných teórií sú na jeho strane, stačilo pootvoriť dvierka na skrini a pohroziť tým povestným kostlivcom, ktorý sa v nej skrýva. Opäť pripomínam tú obdivuhodnú jednotu, ktoré toto „bratstvo“ v ťažkých časoch ukazuje.

Prichytil som sa pri tom, že pána premiéra mi je aj ľúto. Roky budovania kariéry, povesti, kontaktov a všetkého okolo toho a potom príde takýto moment. Každý deň je pod nestálou kritikou. Všetci ho dennodenne slovne napádame a vystavujeme ho tlaku. V poslednej dobe to už nezvláda a zvykol si po útokoch na neho, na oplátku zaútočiť na prezidenta. Tak ako keď bola minulý rok nejaká vážna kauza (už si vážne nespomínam ktorá) a keď sa ten tlak už príliš stupňoval, tak zrazu sa na verejnosti objavili dôkazy o tom, že prezident nezaplatil daňovému úradu. A tejto taktiky sa drží doteraz. Čo stále len na mňa pozeráte, veď sa pozrite aj na pána prezidenta, čo robí on. Podstatou posledného premiérového útoku je vlastne to, že jeho kamoši (Taliani, oligarchovia, Bašternák a pod.) sú tí správni kamoši, narozdiel od Kiskových. Tí sú zlí, s nimi sa netreba hrať. Ozaj mi je ľúto toho, kam sa náš premiér dopracoval. Toľko snahy vynaloženej na to, aby nás EÚ brala vážne, aby sme boli v tom jej povestnom jadre. Roky úsilia a príde jeden moment a všetko zakope svojimi vyhláseniami. Len kvôli tomu, že sa nechce vzdať moci. Toľko sa snažil, aby sa zo zahraničia na nás nepozerali cez prsty a teraz sám k tomu prispieva obrovským dielom, aby tomu tak bolo aj naďalej, ba ešte horšie. V mojej predstave by silný a zodpovedný politik mal vedieť odhadnúť moment, do ktorého je pre krajinu užitočný a v ktorom už prestáva byť užitočným, respektíve škodí jej záujmom. Myslím, že ten moment už prepásol. Dnes už len ukazuje neúctu občanom SR. Nielen svojim nevoličom, ale aj voličskej základni, ktorá ho do parlamentu a na miesto premiéra dostala. Je mi ľúto, že neodhadol situáciu a zvolil stratégiu útočenia na všetkých, len za cenu udržania sa pri moci. A obávam sa toho, čo sa nám ešte chystá povedať.

Tuším, že keby boli predčasné voľby ešte tento rok, dajme tomu zároveň s komunálnymi, bolo by to príliš krátke obdobie po týchto nešťastných udalostiach, aby Smer vymyslel stratégiu. Nepochybujem, že by sa dostal do parlamentu, no zároveň verím, že by mal podstatne menej hlasov ako sa predpokladá  v terajších prieskumoch. Neverím, že by aspoň niektorí jeho pravidelní voliči neprešli na inú stranu, alebo by vôbec nevolili. A to by bol pre Smer veľký problém, lebo by ich strana mala menej percent ako v minulých voľbách a zloženie koalície by tak bolo ešte komplikovanejšie (za predpokladu že Smer by predsa len voľby tesne vyhral) ako pred dvomi rokmi. A to je dôvod, pre ktorý sa premiér bojí predčasných volieb. Lebo by nemal už nič vo svojich rukách. A z tohto istého dôvodu si strana Smer chová užitočných tajtrlíkov zo strany ĽSNS. Myslím, že v roku 2020, ak by Kotlebovcom stúpli preferencie, tak by ich použil ako nástroj na víťazstvo vo voľbách. Apeloval by na ľudí, aby nedopustili nástup extrémizmu k moci a ľudia by sa spojili, aby ho zastavili. Ten extrémizmus. Určite by sa našlo dosť občanov, ktorí by nechceli, aby Kotlebovci získali príliš veľa percent. A tak by zvíťazilo poznané zlo nad nepoznaným zlom a ďalšie štyri roky by mal Fico a jeho družina moc v kapse. No vyzerá to, že svoj tromf bol v dôsledku týchto hektických dní nútený použiť už teraz a v inom kontexte.

Minulý týždeň som čítal v časopise Plus 7 dní veľký rozhovor s pánom Lunterom. Kto má možnosť, prečítajte si ho. Neviem, či by som ho mohol odfotografovať sem. V rozhovore rozpráva v akom stave prebral Banskobystrickú župu od pána Kotlebu. Preto vyzývam novinárov aj nás všetkých, pýtajte sa pána Luntera v akom stave ostal BB kraj po štvorročnej starostlivosti ĽSNS. V najbližších mesiacoch bude dosť času, zisťovať a zverejňovať informácie, ktoré vyplávajú na povrch. Preto sa neprestávajme pýtať, nech vyjde pravda o o hospodárení v BB kraji najavo. Nech majú ľudia možnosť posúdiť, ako sa o kraj postarali tí, ktorým verili a dali im hlas. Ak sa správali ako dobrí hospodári v poriadku, nech sa to vie. Ak sa však správali nezodpovedne, nech sa vie aj to. Ja osobne po prečítaní rozhovoru s pánom Lunterom a vykreslení situácie ako to bolo s prevzatím úradu, nemôžem povedať nič iné, len že takýchto ľudí nemôžeme pustiť znova do nejakej funkcie, nieto ešte vyššej. Arogantný odchod z úradu, kde neostali dokonca ani perá či papier do tlačiarní. Takýto ľudia, by nemali dostať ďalšiu príležitosť niekde škodiť. Vo futbalovej terminológii by som to prirovnal k takejto situácii. Je to ako keď mužstvo drevorubačov z dedinskej ligy má ambíciu hrať najvyššiu ligu, ale nemajú poňatie o tímovej spolupráci ani taktike a idú štýlom buď lopta alebo noha. A väčšinou je to tá noha.

Záverom sa vrátim ešte k otázke z úvodu.  Pre koho spravujete túto krajinu, milá vládna koalícia? Existuje film s názvom Táto krajina nie je pre starých. U nás by sme mohli natočiť film s názvom Táto krajina nie je pre mladých. No ale keď si spomeniem na situáciu v našom zdravotníctve, tak obidva diely by mohli byť natočené na Slovensku. Pre koho je teda táto krajina vhodná? Pre oligarchov, pre mafiánov, dôchodcov (aj to len takých, čo nemajú príliš veľa diagnóz), čiastočne aj pre rómsku menšinu. No tak sa v budúcnosti možno dočkáte veľkého uznania a úspechu vážená naša súčasná vláda. Posledný mladý tu zhasne a kľúče odovzdá do rúk priamo premiérovi. A potom budete vládnuť ľuďom, ktorí na vás nebudú písať hanlivé články, ale namiesto toho sa zabavíte na konci leta pri oslavách úrody obilia. A zorganizujete si najveľkolepejšie oslavy MDŽ v histórii ľudstva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy treba mať test a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Navaľnyj sa vrátil do Ruska, na letisku v Moskve ho zatkli

Ruský líder sa vrátil do vlasti po piatich mesiacoch.


Už ste čítali?