Na Slovensku lesy pribúdajú, nie ubúdajú?

Autor: Maroš Chmúrny | 5.12.2017 o 10:48 | (upravené 8.12.2017 o 9:38) Karma článku: 7,08 | Prečítané:  1079x

Keby sa budúci rok zmobilizovali všetci chlapi s motorovými pílami a vypílili by stromy na celej rozlohe Slovenska, o žiadny les by sme neprišli, ba možno by sme jeho rozlohu aj zvýšili. Ktovie.

Včera som sa v diskusnej relácii vysielanej v komerčnom rádiu dozvedel, že vlastne s lesmi na Slovensku žiadny problém nie je, a lesy nielenže neubúdajú, ale dokonca pribúdajú.

Konflikt záujmov medzi lesníkmi, ochranármi, vládou a obyčajnými ľuďmi je stále živý. V diskusnej relácii v Rádiu Expres bol včera hosťom riaditeľ Lesníckej ochranárskej služby z Národného lesníckeho centra Andrej Kunc.

Na začiatku ma zaujala informácia, že od roku 2000 dodnes sme prišli o 7% lesných porastov. V Národných parkoch sme prišli o12,2% lesa. Pán riaditeľ hneď na úvod spochybnil tieto čísla a neskôr mu moderátor povedal, že sú to ich čísla z Ministerstva životného prostredia. Žiadne „ochranárske nezmysly“ alebo skresľovanie informácií.

Po vyvrátení týchto čísel nasledovalo vyjadrenie pána riaditeľa, že už len princíp je zlý, lesy neubúdajú. Po vyťažení lesov majú lesníci dvojročnú lehotu na vysadenie nových stromčekov. To, že ho nikto nevidí, ešte neznamená, že tam ten les nie je. Čiže týmto pádom ešte aj poprel informáciu, že sme prišli o 7% lesov, ktorú uvádza samotné ministerstvo. Týmto krokom vlastne vymazal celý problém. Lesy neubúdajú, naopak lesov máme stále viac a viac, lebo aj rúbanisko je budúci les. Hodnovernosť tohto pána a celého ministerstva v tej chvíli u mňa klesla na nulu. Ten rozhovor by bol aj smiešny, kebyže sa to netýka takej vážnej veci.

Podľa tejto teórie, keby sa budúci rok zmobilizovali všetci chlapi s motorovými pílami a vypílili by stromy na celej rozlohe Slovenska, o žiadny les by sme neprišli, ba možno by sme jeho rozlohu aj zvýšili. Ktovie.

V podstate je to úplne jednoduché. Dospelé stromy odišli, prídu mladé stromy.  To, že tam momentálne nie sú, neznamená, že tam nie je les. Takže, ak pôjdem budúci rok do Nízkych Tatier, všetky tie vyrúbané plochy, holoruby, si budem predstavovať ako krásny, zdravý les a je po probléme. Načo som sa ja hlásil ku iniciatíve My sme les, keď vlastne problém ani neexistuje. Podľa lesníckej logiky máme krásne, zdravé rúbaniská a les vôbec neubúda.

OECD hovorí, že sme druhý najhorší vo výrube lesov v EÚ. Horšie na tom je už len Lotyšsko. Lesníci hovoria, že žiadny úbytok lesov neexistuje, lesy naopak pribúdajú.  Ale veď sme na Slovensku, to je úplne normálne. Ani Spišské párky nemusia obsahovať to, čo majú podľa zloženia obsahovať, tak prečo by lesy mali obsahovať stromy?

 

Nemám ďalšie slová. Celý rozhovor si môžete vypočuť a spraviť si vlastný úsudok tu:

https://www.expres.sk/125262/podla-lesnikov-u-nas-ziadne-lesy-neubudaju/

 

A treba byť objektívny, takže rozhovor s ochranármi z iniciatívy My sme les, zo dňa si 24.11.2017 si môžete vypočuť tiež na stránke rádia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?