Peter Sagan robí Slovensku parádnu reklamu

Autor: Maroš Chmúrny | 25.9.2017 o 17:24 | Karma článku: 5,00 | Prečítané:  752x

V tomto prípade je nemožné šetriť superlatívmi. Bravúrny Peter Sagan dokázal to, čo nikto iný v histórií cyklistiky nedokázal. Po tretíkrát v rade obhájil dúhový dres majstra sveta v cyklistike. Klobúk dolu, dámy a páni.

Nemal som čas sledovať celé preteky. Trvali 6 a pol hodiny. Ráno som si na stránke stávkovej kancelárie pozrel aké sú na jednotlivých pretekárov vypísané kurzy. Na Petra bol najnižší kurz v hodnote 3,3. Ďalší dvaja pretekári sa zmestili pod kurz 10 a ostatní už mali vyššie kurzy. Nedá mi nenapísať o tom, aká diskusia prebiehala pri tejto tipovacej udalosti. Viacerí tam písali, že ten kurz nemá hodnotu, že Peter tam nemá žiadny tím a sám nič nedokáže, ale našli sa aj o mnoho viac neprajnejšie komentáre typu : „Zo dvakrát pichne a bude po pretekoch“. Všetkých neprajníkov pozdravujem.

K tomu, že Peter tam nemal žiadny tím. V porovnaní s minulými rokmi mal o dosť väčšiu podporu. Tento rok mal slovenský tím šesť členov, menovite Peter a Juraj Saganovci, Michael Kolář, Patrik Tybor, Erik Baška a Marek Čanecký. Takže napísať, že nemal žiadnu podporu je len také primitívne zhadzovanie schopností ostatných slovenských cyklistov.

História MS v cyklistike sa začala písať v roku 1927. Do dnešného roku to je presne 90 rokov. Za ten čas len štyria cyklisti vyhrali titul majstra sveta trikrát. Ale žiaden cyklista to nedokázal tri roky po sebe. Je to niečo unikátne, hodnotu čoho si možno momentálne ani neuvedomujeme. Keď si porovnáme konkurenciu nielen v cyklistike, ale aj v iných športoch je to neporovnateľné s tým aký bol šport pred dvadsiatimi, štyridsiatimi či nebodaj sto rokmi. Kedysi sa športovalo viac pre radosť, amatérsky. Množstvo športovcov chodilo do práce, aby mali z čoho žiť. V dnešných podmienkach profesionálneho športu je oveľa ťažšie dosiahnuť niečo takéto, ako sa podarilo Saganovi. Najlepší profesionálni cyklisti majú okolo seba vlastné tímy, ktoré sa o nich starajú a prispôsobujú im celý tréningový proces, aby každý z nich prekonával svoje vlastné fyzické a psychické limity. Mnohí športovci sú dnes viac stroje ako ľudia.

Tento úspech naplno oceníme možno o desaťročie, či dve. Ak nepríde nikto iný, kto by dokázal ešte niečo viac ako Sagan. Lenže to sa moc často nestáva, aby sa v jednej ére objavili viacerí podobní športovci, ktorí  by mali takýto dar od Boha. Lebo toto sa naučiť nedá, na takéto výkony človek potrebuje prirodzený talent.

Na cestách stretávam ľudí, ktorí chcú vedieť z ktorej krajiny pochádzam. Napríklad v Bangkoku ma viezol tuk-tukár, ktorý bol tiež zvedavý, odkiaľ som. Povedal som mu, že zo Slovenska. Na chvíľu sa zamyslel a potom vyhŕkol: „Hamsik“. Usmial som sa a potvrdil mu to. Keď som mu však menoval ďalších športovcov na nikoho sa už nechytal.

S jedným Ukrajincom som sa tiež bavil o športe. Ja som mu vymenoval viacerých ukrajinských športovcov, napríklad bratov Kličkovcov, Ševčenka, Dolgopolova alebo Svitolinovú. On mi nedokázal povedať ani jedného slovenského. Na jeho obhajobu musím povedať, že šport príliš nesledoval.

Máme Hamšíka, Cibuľkovú, Hossu, Cháru či Sagana. Všetci nám robia v zahraničí dobré meno. Cyklistika je predsa len o čosi menej divácky sledovaná a atraktívna ako futbal, tenis či hokej, no napriek tomu, ktorá iná krajina sa môže pochváliť takým cyklistom akého máme momentálne my? Peter robí Slovensku svojimi výkonmi parádnu reklamu.  Nebyť  nesprávneho vylúčenia z Tour de France 2017, bol by sa s veľkou pravdepodobnosťou stal víťazom zeleného dresu šiesty rok po sebe. Na otázku novinárov po včerajšej výhre na majstrovstvách sveta v nórskom Bergene, ako dokázal vyhrať preteky odpovedal takto: „ Netuším, možno to bola karma.“

Keď sa niekde vyberiem najbližšie a budú sa ma pýtať, odkiaľ pochádzam, poviem ako vždy, že zo Slovenska. A dodám: „ Veď vieš, Sagan.“

Na záver sa pridávam ku gratuláciám a dávam pomyselný klobúk z hlavy dolu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?