Vladimír Weiss ml., Miroslava Plchová a ich skutky

Autor: Maroš Chmúrny | 10.4.2017 o 14:42 | Karma článku: 9,75 | Prečítané:  2014x

Na úvod by som mal predstaviť dvoch menovaných v nadpise. Aj keď si myslím, že mladého Weissa predstavovať príliš netreba. Ten si už spravil meno sám svojimi činmi. Takže, najprv Vám predstavím Miroslavu Plchovú, českú športovkyňu

Čo má ona spoločné s Weissom? Tak čítajte ďalej.

Miroslava Plchová, česká cyklistka, minulý rok zachránila život svojmu súperovi. Plchová práve schádzala na ťažkom úseku do brodu, keď si všimla, že sa pretekárovi pred ňou zasekla noha do pedála, prevrátil sa, spadol do vody a pri údere do hlavy stratil vedomie. Neváhala, zoskočila z bicykla a išla mu pomôcť. Vtedy jej už nezáležalo na umiestnení, dôležitejší bol ľudský život, ktorý bolo treba zachrániť. Pretekár ležal pod vodou a nedýchal. Ona ho vytiahla z vody a počkala na príchod zdravotníkov. Len vďaka nej, ten človek ešte žije.

V piatok 8. apríla dostala cenu Fair play. V ďakovnej reči sa vyjadrila nasledovne :

„Výsledok súťaže šiel v tom okamihu nabok. Sama som zažila férové ​​správanie v športe a verím, že podobných činov bude len pribúdať," uviedla férová športovkyňa Plchová pre české médiá a dodala: "Človek by sa mal správať férovo k ostatným, aby sa oni správali rovnako k nemu."

Takže toto je čin M. Plchovej v skratke. To, čo spravil Vladko Weiss ml. asi všetci dobre viete. Ale dovolím si pripraviť rovnakú udalosť s inými aktérmi ako modelový príklad.

Predstavte si, že by sa 9 futbalistov z dedinského klubu rozhodlo oslavovať. Nie je to nič nezvyčajné. Vyhrá sa zápas, tak prečo nie. Ale všetci by sa zhodli na tom, že v susednej dedine je lepšia diskotéka. Tak by sa napratali do auta. Samozrejme, každý by mal vypité. A takto veselo by si šoférovali. V tom ich zastaví hliadka. Čo myslíte, ako by dopadol vodič? Aj v tomto prípade by sa preukázalo, že skutok sa nestal ? Myslíte, že by z toho mladý futbalista len tak vykľučkoval ? To si dokážem veľmi ťažko predstaviť.

 

Ale taký Vladko Weiss, ten je známy svojou výbornou technikou, ten to zvládol.

 

A teraz podstata celého blogu. To, čo spravil mladý Weiss ma síce rozčúlilo, verdikt ma pohoršil, ale stále som nemal potrebu o tom písať. Nebudem si na neho míňať svoj drahocenný čas. Až včera, keď som náhodou natrafil na článok o českej športovkyni, až vtedy som si to dal dokopy. To porovnanie mi hneď udrelo do očí. V priebehu pár dní som si mohol prečítať o dvoch diametrálne odlišných skutkoch. Od športovcov. Obidvaja ukázali svoj charakter. A vtedy som sa rozhodol, že musím niečo napísať.

Vladko Weiss je mediálne známa osobnosť. Nepíšem, že je slávny, lebo nie je. Je to úplne podpriemerný európsky futbalista, povedzme si pravdu. Ale ide o to, že ako verejne známa osobnosť nesie na svojich pleciach aj kus zodpovednosti. Za to, ako sa prezentuje na verejnosti.  Ako futbalový reprezentant Slovenska, by mal dbať na to, ako sa správa. Práve to, že reprezentuje svoju krajinu by malo byť pre neho motiváciou ísť príkladom. Človek, ktorý reprezentuje krajinu, by si to mal vážiť.

Lenže on namiesto toho zaplnil stránky novín svojím detinským činom. A nakoniec ho podľa verdiktu súdu ani nespáchal. Takže, čo si má o tom obyčajný človek pomyslieť?

Zato, Miroslava Plchová ukázala ako sa má správať nielen športovec, ale každá ľudská bytosť. Bohužiaľ o jej čine mnoho ľudí nevie. Ja sám som na článok o nej natrafil náhodou. A prečo je to tak ? Je vari viac vyčíňanie nedozretého chlapca ako hrdinský skutok ženy ? Odpoveď je jednoznačná.

Nie.

Ale bohužiaľ, média túto správu nepovažovali za takú dôležitú, ako to, čo vykonal Vladko.

A to, čo ma najviac na tom všetko trápi je to, že deti a mládež vidia všade práve Weissov skutok. Veľa mladých chlapcov, by chcelo byť futbalistami. A keď vidia takéto správanie, tak si môžu myslieť, že to tak má byť. Detský rozum nepracuje ako náš. Im sa to môže zdať ako správne. A tak si niektorí z nich povedia, že keď budú známi futbalisti, tak si môžu robiť, čo sa im zachce. Veď Vladkovi sa to prepieklo. Nič sa mu nestalo. A to je to, čo je na celej veci najhoršie. Človek, ktorý je verejne známy by mal dbať na to, aký odkaz dá svojím nasledovníkov. Lebo môže sa stať, že nám tu vyrastie generácia mladých ľudí bez morálnych zábran.  Stačí čo i len jeden mladík, ktorý si zmyslí, že môže spraviť to čo Weiss. Aj toho jedného by bola škoda, keby ho ovplyvnil skutok 27-ročného chlapca. On by mohol dopadnúť horšie. Niekto by mohol práve vtedy kráčať cez cestu.

A prečo média považujú za hodnotnejšie písať o Weissovi, ako o žene, ktorá sa zachovala ako hrdinka? Práve od takých ľudí ako je Plchová si máme zobrať to dobré. Takíto ľudia by mali byť pre nás vzormi. A to nehovorím konkrétne o tom, že by sme mali zachrániť niekomu život. V živote sa dá spraviť aj kopec iných drobností, ktoré ale pre niekoho môžu znamenať veľa.

Bol by som rád, keby si veľa mladých ľudí zobralo príklad z Miroslavy Plchovej, nie z Vladka Weissa. Bohužiaľ, viac mladých ľudí asi ovplyvnia negatívne skutky a frajerina, ako niečo pozitívne. Kiežby som sa mýlil.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real využil šialené chyby brankára. Liverpool je v slzách a Salah vážne zranený

Mohamed Salah má vraj vykĺbené rameno a pokiaľ sa informácie potvrdia, tak bude chýbať na majstrovstvách sveta.

PRIMÁR

Víkendové dospávanie môže ovplyvniť dĺžku života

Žijú dlhšie víkendoví dospávači, alebo ľudia s pravidelným spánkom?

KULTÚRA

Pavol Habera: Rozum ma drží pri zemi, preto som tak dlho nevydal platňu

Slovenské texty môžu byť najväčšia sila.


Už ste čítali?